Bibla Shqip

Predikuesi 12

Kantiku i Kantikėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Kantiku i kantikėve qė ėshtė i Salomonit.

2

Mė puth me tė puthurat e gojės sė vet! Sepse dashuria jote ėshtė mė e mirė se vera.

3

Nga aroma e vajrave tė tua tė kėndshme emri yt ėshtė njė vaj i parfumuar i derdhur; prandaj tė duan vajzat.

4

Tėrhiqmė te ti! Ne do tė rendim pas teje! Mbreti mė ēoi nė dhomat e tij. Ne do tė kėnaqemi dhe do tė gėzohemi te ti; ne do ta kujtojmė dashurinė tėnde mė shumė se verėn. Kanė tė drejtė qė tė duan.

5

Unė jam e zezė por e bukur, o bija tė Jeruzalemit, si ēadrat e Kedarit, si perdet e Salomonit.

6

Mos shikoni se jam e zezė, sepse dielli mė ka nxirė. Bijtė e nėnes sime janė zemėruar me mua; mė kanė caktuar tė ruaj vreshtat, por vreshtin tim nuk e kam ruajtur.

7

Thuamė, o ti qė tė dashuron zemra ime, ku e kullot kopenė dhe ku e lė tė pushojė nė mesditė. Pse vallė duhet tė jem si njė grua e mbuluar me vel pranė kopeve tė shokėve tė tu?

8

Nė rast se ti nuk e di, o mė e bukura e grave, ndiq gjurmėt e kopesė dhe kulloti kecat e tua pranė ēadrave tė barinjve.

9

Mikesha ime, ti mė ngjan si pela ime midis qerreve tė Faraonit.

10

Faqet e tua janė tė bukura me ornamente, dhe qafa jote me gjerdane margaritaresh.

11

Ne do tė bėjmė pėr ty gjerdane tė arta me tokėza prej argjendi.

12

Ndėrsa mbreti ėshtė ulur nė tryezė, livanda ime pėrhap aromėn e saj.

13

Kėnaqėsia ime ėshtė njė qeskė e vogėl mirre; ajo do tė pushojė tėrė natėn midis gjive tė mia.

14

Kėnaqėsia ime ėshtė pėr mua njė tufė lulesh alkane nė vreshtat e En-gedit.

15

Ti je e bukur, mikja ime, ja, je e bukur! Sytė e tu janė si ato tė pėllumbeshave.

16

Sa i bukur je, i dashuri im, madje dhe i dashurueshėm! Pėr mė tepėr shtrati ynė ėshtė blerosh.

17

Trarėt e shtėpive tona janė prej kedri dhe tavanet tona prej qiparisi.

Kantiku i Kantikėve 2