Bibla Shqip

Kantiku i Kantikėve 5

Kantiku i Kantikėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Ku shkoi i dashuri yt, o mė e bukura midis grave? Ku shkoi i dashuri yt, qė tė mund ta kėrkojmė bashkė me ty?

2

I dashuri im zbriti nė kopshtin e tij, nė lehet e balsamit pėr tė kullotur kopenė nė kopshtet dhe pėr tė mbledhur zambakė.

3

Unė jam e tė dashurit tim dhe i dashuri im ėshtė imi; ai e kullot kopenė midis zambakėve.

4

Mikja ime, ti je e bukur si Tirtsahu, i hijshėm si Jeruzalemi, e tmerrshme si njė ushtri me flamuj tė shpalosur.

5

Largo nga unė sytė e tu, sepse mė turbullojnė. Flokėt e tu janė si njė kope dhish, qė kullosin mbi malin e Galaadit.

6

Dhėmbėt e tua janė si njė kope dhensh, qė kthehen nga vendi ku lahen; tė gjitha kanė binjakė dhe asnjėra prej tyre nuk ėshtė shterpe.

7

Tėmthat e tu prapa velit tėnd janė si njė rriskė shege.

8

Aty ka gjashtėdhjetė mbretėresha dhe tetėdhjetė konkubina, si dhe vajza pa numėrim.

9

Por pėllumbesha ime, e pėrkryera ime, ėshtė e vetme; nėna e ka tė vetme, e pėrzgjedhura e saj qė e ka pjellė. Vajzat e kanė parė dhe e kanė shpallur tė lume, po, edhe mbretėreshat dhe konkubinat, e kanė lavdėruar.

10

Kush ėshtė ajo qė shfaqet si agimi, e bukur si hėna, e pastėr si dielli, e tmerrshme si njė ushtri me flamuj tė shpalosur?

11

Unė zbrita nė kopshtin e arrave pėr tė parė bimėt e blerta tė luginės, pėr tė parė nė se hardhitė ishin nė lulėzim dhe shegėt kishin bulėzuar.

12

Nuk e di si, por dėshira ime mė vuri mbi qerret e popullit tim fisnik.

13

Kthehu, kthehu, o Shulamite, kthehu, kthehu, qė tė mund tė tė admirojmė. Ēfarė shikoni te Shulamitja? Si njė valle me dy grupe?

Kantiku i Kantikėve 7