Bibla Shqip

Isaia 1

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Fjala qė Isaia, bir i Amotsit, pati si vegim lidhur me Judėn dhe Jeruzalemin.

2

Nė ditėt e fundit do tė vij qė mali ku ndodhet shtėpia e Zotit do tė vendoset nė majėn e maleve dhe do tė ngrihet mbi disa kodra, dhe kėtu do tė vershojnė tėrė kombet.

3

Shumė popuj do tė vijnė duke thėnė: "Ejani, tė ngjitemi nė malin e Zotit, nė shtėpinė e Perėndisė tė Jakobit; ai do tė na mėsojė rrugėt e tij dhe ne do tė ecim nė shtigjet e tij". Sepse nga Sioni do tė dalė ligji dhe nga Jeruzalemi fjala e Zotit.

4

Ai do tė sigurojė drejtėsi midis kombeve dhe do tė qortojė shumė popuj. Do t`i farkėtojnė shpatat e tyre duke i kthyer nė plugje dhe heshtat e tyre nė drapinj; njė komb nuk ka pėr tė ngritur shpatėn kundėr njė kombi tjetėr dhe nuk do tė mėsojnė mė luftėn.

5

O shtėpi e Jakobit, ejani dhe tė ecim nė dritėn e Zotit!

6

Sepse ti, o Zot, ke braktisur popullin tėnd, shtėpinė e Jakobit, sepse janė plot me praktika lindore, ushtrojnė magjinė si Filistejtė, lidhin aleanca me bijtė e tė huajve.

7

Vendi i tyre ėshtė plot me argjend dhe me ar dhe thesaret e tyre nuk kanė fund; vendi i tyre ėshtė plot me kuaj dhe qerret e tyre s`kanė tė sosur.

8

Vendi i tyre ėshtė plot me idhuj; bien pėrmbys pėrpara veprės sė vetė duarve tė tyre, pėrpara atyre gjėrave qė kanė bėrė gishtat e tyre.

9

Prandaj njeriu i zakonshėm pėrulet dhe njeriu i shquar ulet, por ti nuk i fal.

10

Hyr nė shkėmb dhe fshihu nė pluhurin pėrpara tmerrit tė Zotit dhe pėrpara shkėlqimit tė madhėrisė sė tij.

11

Vėshtrimi krenar i njeriut do tė ulet dhe krenaria e vdekatarėve do tė pėrulet; vetėm Zoti do tė lartėsohet atė ditė.

12

Sepse dita e Zotit tė ushtrive do tė vijė kundėr ēdo gjėje krenare dhe kryelartė dhe kundėr ēdo gjėje qė ngrihet, pėr ta ulur,

13

kundėr gjithė kedrave tė Libanit, tė lartė dhe tė ngritur, dhe kundėr tė gjitha lisave tė Bashanit,

14

kundėr tė gjitha maleve tė larta dhe kodrave tė larta;

15

kundėr ēdo kulle shumė tė lartė dhe kundėr ēdo muri tė fortifikuar,

16

kundėr gjithė anijeve tė Tarshishit dhe kundėr tė gjitha gjėrave tė kėndshme.

17

Kryelartėsia e njeriut do tė ulet dhe krenaria e njerėzve tė shquar do tė pėrulet; vetėm Zoti do tė lartėsohet atė ditė.

18

Idhujt do tė hiqen plotėsisht.

19

Njerėzit do tė hyjnė nė shpellat e shkėmbinjve dhe nė guvat e tokės pėrpara tmerrit tė Zotit dhe shkėlqimit tė madhėrisė sė tij, kur do tė ngrihet pėr ta bėrė tokėn tė dridhet.

20

Nė kėtė ditė njerėzit do t`ua hedhin minjve dhe lakuriqve tė natės idhujt e tyre prej argjendi dhe idhujt e tyre prej ari, qė i kanė prodhuar pėr t`i adhuruar,

21

pėr t`u futur nė tė ēarat e shkėmbinjve dhe nė greminat e krepave para tmerrit tė Zotit dhe shkėlqimit tė madhėrisė sė tij, kur do tė ngrihet pėr ta bėrė tokėn tė dridhet.

22

Mos kini mė besim te njeri, nė flegrat e tė cilit nuk ka veē se njė frymė; si mund tė mbėshtetesh te ai?

Isaia 3