Bibla Shqip

Isaia 3

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Po atė ditė shtatė gra do tė kapin njė burrė dhe do t`i thonė: "Ne do tė hamė bukėn tonė dhe do tė vishemi me rrobat tona; vetėm na lėr tė mbajmė emrin tėnd, pėr tė hequr turpin tonė".

2

Po atė ditė filizi i Zotit do tė jetė gjithė shkėlqim dhe lavdi, dhe fryti i tokės do tė jetė krenaria dhe zbukurimi i tė shpėtuarve tė Izraelit.

3

Dhe ka pėr tė ndodhur qė ata qė do tė kenė mbetur nė Sion dhe ai qė do tė mbijetojė nė Jeruzalem do tė quhet i shenjtė, domethėnė kushdo qė nė Jeruzalem figuron i shkruar ndėr tė gjallėt.

4

Kur Zoti tė ketė larė shėmtirat e bijave tė Sionit dhe tė ketė zhdukur gjakun nga mesi i Jeruzalemit me frymėn e drejtėsisė dhe me frymėn e shfarosjes,

5

atėherė Zoti do tė krijojė mbi ēdo banesė tė malit Sion dhe nė kuvendet e tij njė re tymi gjatė ditės dhe njė shkėlqim zjarri flakėrues gjatė natės, sepse mbi tėrė lavdinė do tė ketė njė mbrojtje.

6

Dhe do tė ketė njė ēadėr qė do tė shėrbejė pėr tė bėrė hije kundėr tė nxehtit tė ditės, si dhe pėr tė shėrbyer si strehė dhe mbrojtje kundėr furtunės dhe shiut.

Isaia 5