Bibla Shqip

Isaia 8

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Populli qė ecte nė terr pa njė dritė tė madhe; mbi ata qė banonin nė vendin e hijes sė vdekjes doli njė dritė.

2

Ti e ke rritur kombin, ke shtuar gėzimin e tyre; ata gėzohen para teje ashtu si gėzohet dikush nė korrje dhe ashtu si gėzohet kur ndahet plaēka e luftės.

3

Sepse ti ke thyer zgjedhėn qė rėndonte mbi tė, shkopin mbi kurrizin e tij dhe shufrėn e atij qė e shtypte, si nė ditėn e Madianit.

4

Sepse ēdo kėpucė luftėtari nė pėrleshje dhe ēdo mantel i rrėkėllyer nė gjak, do tė caktohet tė digjet dhe do tė jetė eshkė zjarri.

5

Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

6

Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.

7

Zoti ka dėrguar njė fjalė kundėr Jakobit dhe ajo ka rėnė mbi Izraelin.

8

Tėrė populli do ta njohė, Efraimi dhe banorėt e Samarias, qė nė kryelartėsinė e tyre dhe arrogancėn e zemrės sė tyre thonė:

9

"Tullat kanė rėnė, por do ta rindėrtojmė me gurė tė latuar; fiqtė e Egjiptit janė prerė, por ne do t`i zėvendėsojmė me kedra".

10

Pėr kėtė Zoti do tė nxisė kundėr tij kundėrshtarėt e Retsinit dhe do tė nxisė armiqtė e tij:

11

Sirėt nga lindja, Filistejtė nga perėndimi, qė do ta hanė Izraelin gojėhapur. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

12

Megjithatė populli nuk kthehet tek ai qė e godet dhe nuk kėrkon Zotin e ushtrive.

13

Prandaj Zoti do t`i presė Izraelit kokė dhe bisht, degė palme dhe xunkth brenda njė dite tė vetme.

14

Plaku dhe njeriu nga parėsia janė koka; dhe profeti qė u mėson tė tjerėve gėnjeshtra ėshtė bishti.

15

Ata qė udhėheqin kėtė popull e bėjnė tė shkojė nė rrugė tė gabuar, dhe ata qė udhėhiqen prej tyre i pėrpijnė.

16

Prandaj Zoti nuk do tė kėnaqet me tė rinjtė e tij dhe as do t`i vijė keq pėr jetimėt e tij dhe gratė e veja tė tij, sepse tė gjithė janė hipokritė dhe tė ēoroditur, dhe ēdo gojė thotė marrėzira. Megjithė tėrė kėto gjėra zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

17

Sepse ligėsia djeg si njė zjarr, qė pėrpin ferra dhe gjemba dhe flakėron nė pjesėn e dendur tė pyllit, qė ngrihet lart si njė shtyllė tymi.

18

Pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit tė ushtrive vendi digjet dhe populli ėshtė si eshkė pėr zjarrin; askujt nuk i vjen keq pėr vėllanė e vet.

19

Kėputet nga e djathta, por uria vazhdon; gėlltitet nga e majta, por pa u ngopur; secili pėrpin mishin e krahut tė vet.

20

Manasi pėrpin Efraimin, dhe Efraimi Manasin; dhe tok janė kundėr Judės. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

Isaia 10