Bibla Shqip

Isaia 9

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Mjerė ata qė nxjerrin dekrete tė padrejta dhe ata qė vazhdojnė tė hartojnė vendime tė padrejta,

2

pėr t`u mohuar drejtėsinė tė mjerėve, pėr t`u mohuar tė drejtėn tė varfėrve tė popullit tim, dhe pėr t`i bėrė gratė e veja pre tė tyre dhe jetimėt plaēkė tė tyre.

3

Ēfarė do tė bėni ditėn e ndėshkimit dhe tė shkatėrrimit qė do tė vijė nga larg? Te kush do tė ikni pėr tė kėrkuar ndihmė dhe kujt do t`ia lini pasurinė tuaj?

4

Atyre nuk do t`u mbetet tjetėr veē se tė pėrkulen midis robėrve ose tė bien midis tė vrarėve. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.

5

Mjerė Asiria, shufra e zemėrimit tim, nė duart e sė cilės ndodhet shkopi i indinjatės sime!

6

Unė do ta dėrgoj kundėr njė kombi tė pabesė dhe kundėr popullit tė zemėrimit tim. Do ta urdhėroj qė ta plaēkitė, ta zhveshė dhe ta shkelė si baltėn e rrugėve.

7

Por ajo mendon ndryshe dhe nė zemėr tė vet ka plane tė tjera, por dėshiron tė shkatėrrojė dhe tė shfarosė njė numėr tė madh kombesh.

8

Nė fakt thotė: "Princat e mi nuk janė tė gjithė mbretėr?

9

A nuk ėshtė Kalno si Karkemishi? A nuk ėshtė Hamathi si Arpadi? A nuk ėshtė Samaria si Damasku?

10

Ashtu siē ka arritur dora ime mbretėritė e idhujve, shėmbėlltyrat e gdhendura tė tė cilėve ishin mė tė shumta se ato tė Jeruzalemit dhe tė Samarias,

11

ashtu si bėra me Samarian dhe me idhujt e saj, a nuk do tė veproj edhe nė Jeruzalem dhe me idhujt e tij?".

12

Por do tė ndodhė qė, kur Zoti tė ketė mbaruar tėrė veprėn e tij nė malin Sion dhe nė Jeruzalem, ai do tė thotė: "Unė do tė dėnoj frytin e mėndjemadhėsisė sė zemrės sė mbretit tė Asirisė dhe lavdinė e syve tė tij krenarė".

13

Nė fakt ai thotė: "E bėra me forcėn e dorės sime dhe me diturinė time, sepse jam i zgjuar; lėviza kufijtė e popujve, plaēkita thesaret e tyre dhe si njė njeri i fuqishėm shfuqizova ata qė rrinin mbi fron.

14

Dora ime ka gjetur si njė fole pasuritė e popujve; ashtu si dikush mbledh vezėt e braktisura, kėshtu unė grumbullova tėrė dheun dhe nuk pati asnjeri qė tė lėvizė krahėt, apo tė hapė sqepin dhe tė pingėrojė".

15

Mos vallė sėpata lėvdohet me atė qė pret me tė ose mburret sharra me atė qė e pėrdor? Ashtu si shufra tė duhej tė drejtonte atė qė e ngre, apo shkopi tė mund tė ngrihej a thua se nuk ėshtė prej druri!

16

Prandaj Perėndia, Zoti i ushtrive, do tė dėrgojė ligėshtimin midis radhėve tė tyre mė tė fuqishme, dhe nė vend tė lavdisė sė tij ai do tė ndezė njė zjarr, si flakėt e njė zjarri.

17

Kėshtu drita e Izraelit do tė bėhet njė zjarr dhe i Shenjti i tij njė flakė, qė do tė flakėrojė dhe do tė pėrpijė ferrat dhe gjembat brenda njė dite tė vetme.

18

Ai do tė konsumojė lavdinė e pyllit tė tij dhe tė fushės pjellore tė tij nga shpirti deri te trupi; do tė jetė si njė i sėmurė qė ligėshtohet.

19

Pjesa tjetėr e drurėve tė pyllit tė tij do tė katandiset nė njė numėr aq tė vogėl qė edhe njė fėmijė mund t`i numėrojė.

20

Atė ditė do tė ndodhė qė pjesa qė mbetet e Izraelit dhe ata qė kanė shpėtuar nga shtėpia e Jakobit nuk do tė mbėshteten mė mbi atė qė i godiste, por do tė mbėshteten nė tė vėrtetė mbi Zotin, tė Shenjtin e Izraelit.

21

Njė mbetje, mbetja e Jakobit, do t`i kthehet Zotit tė fuqishėm.

22

Sepse, edhe sikur populli yt, o Izrael, tė ishte si rėra e detit, vetėm njė mbetje e tij do tė kthehet; shfarosja e dekretuar do ta bėjė drejtėsinė tė vėrshojė.

23

Nė fakt Zoti, Zoti i ushtrive, do tė kryejė shfarosjen e dekretuar nė mes tė tė gjithė dheut.

24

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti i ushtrive: "O populli im, qė banon nė Sion, mos ki frikė nga Asiri, qė tė rreh me shufėr dhe ngre kundėr teje shkopin e tij, ashtu si bėri Egjipti.

25

Sepse edhe pak kohė dhe indinjata do tė marrė fund, ndėrsa zemėrimi im do tė drejtohet pėr shkatėrrimin e tyre.

26

Zoti i ushtrive do tė ngrejė kundėr tij kamxhikun, ashtu siē e goditi Madianin te shkėmbi i Horebit; dhe ashtu si shtriu shkopin e tij mbi det, kėshtu do ta ngrerė akoma ashtu si bėri nė Egjipt.

27

Atė ditė do tė ndodhė qė barra e tij do tė hiqet nga kurrizi dhe zgjedha e tij nga qafa jote; zgjedha do tė shkatėrrohet nga vajosj e vajit".

28

Ai arrin nė Ajath, e kapėrcen Migronin dhe i lė ngarkesėn e tij nė Mikmash.

29

Kapėrcejnė vendkalimin, fushojnė nė Geba; Ramahu dridhet, Gibeahu i Saulit ka ikur.

30

Ēo zėrin tėnd, o bija e Galimit! Kij kujdes, o Laish! E mjera Anathoth!

31

Madmenahu ka ikur, banorėt e Gebimit kėrkojnė njė strehė.

32

Megjithatė do tė qėndrojė sot nė Nob, duke tundur grushtin kundėr malit tė bijės sė Sionit, kodrės sė Jeruzalemit.

33

Ja, Zoti, Zoti i ushtrive, do t`i kėpusė degėt me dhunė tė tmerrshme; mė tė lartat do tė priten; mė krenarėt do tė ulen.

34

Ai do tė rrėzojė me sėpatė pjesėn mė tė dendur tė pyllit dhe Libani do tė bjerė nėn goditjet e tė Fuqishmit.

Isaia 11