Bibla Shqip

Isaia 22

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

Profecia kundėr Tiros. Rėnkoni, o anije tė Tarshishit, sepse Tiro ėshtė shkatėrruar, dhe nuk kanė mbetur as shtėpitė as porti. Ky lajm iu erdhi nga vendi i Kitimit.

2

Mos hapni gojėn, o banorė tė bregut tė detit, o tregtarė tė Sidonit; ata qė ēajnė detet ju kanė mbushur me pasuri.

3

Nėpėrmjet ujėrave tė mėdha gruri i Shihorit, prodhimi i lumit, ishte e ardhura e tij; dhe ai ishte tregu i kombeve.

4

Ki turp, o Sidon, sepse ka folur deti, kalaja e detit, duke thėnė: "Unė nuk kam pasur dhembje, as kam lindur fėmijė; nuk kam ushqyer tė rinj as kam rritur virgjėresha".

5

Kur lajmi do tė arrijė nė Egjipt, do tė hidhėrohen pėr lajmin e Tiros.

6

Kaloni nė Tarshish, vajtoni o banorė tė bregut tė detit!

7

Ky qėnka qyteti juaj i qejfeve, prejardhja e tė cilit ėshtė e lashtė? Kėmbėt e tij e ēonin tė banonte nė toka tė largėta.

8

Kush, pra, e ka vendosur kėtė kundėr Tiros, dhurues kurorash, tregėtarėt e tė cilit ishin princa dhe dyqanxhinjtė e tė cilit ishin njerėzit e nderuar tė dheut?

9

E ka vendosur Zoti i ushtrive, pėr tė errur krenarinė nga ēfarėdo shkėlqimi, pėr tė ulur gjithė njerėzit e nderuar tė dheut.

10

Kalo nėpėr vendin tėnd si Nili, o bijė e Tarshishit, nuk ka mė forcė.

11

Zoti ka shtrirė dorėn e tij mbi detin, i ka bėrė mbretėritė tė dridhen, pėr Kanaanin ka urdhėruar t`i shkatėrrohen kalatė e tij.

12

Ai ka thėnė: "Ti nuk do tė vazhdosh tė gėzohesh, o bijė e Sidonit, virgjėreshė qė ke humbur nderin". Ēohu, kalo nė vendin e Kitimit; as aty nuk do tė gjesh prehje.

13

Ja vendi i Kaldeasve: ky popull nuk ekzistonte fare; Asiri e themeloi pėr kafshėt e shkretėtirės. Ata kanė ngritur kalatė e tyre, kanė rrėnuar pallatet e Tiros dhe e kanė katandisur nė njė grumbull gėrmadhash.

14

Rėnkoni, o anije tė Tarshishit, sepse kalaja juaj ėshtė shkatėrruar.

15

Atė ditė do tė ndodhė qė Tiro tė harrohet pėr shtatėdhjetė vjet, aq sa janė vitet e njė mbreti. Pas shtatėdhjetė vjetve do tė ndodhė nė Tiro ashtu siē thotė kėnga e prostitutės:

16

"Merr qesten, sillu nėpėr qytet, o prostitutė e harruar; bjeri me zotėsi veglės, shumo kėngėt qė tė mund tė tė kujtojnė".

17

Pas shtatėdhjetė vjetve do tė ndodhė qė Zoti do tė vizitojė Tiron, qė do tė kthehet nė pagėn e vet dhe do tė kurvėrohet me tė gjitha mbretėritė e botės mbi faqen e dheut.

18

Por fitimi nga tregtia e tij dhe paga e tij do t`i shenjtėrohen Zotit; nuk do tė mblidhet as nuk do tė vihet mėnjanė, sepse fitimi nga tregtia e tij do t`u shkojė atyre qė banojnė pėrpara Zotit, me qėllim qė tė hanė sa tė ngopen dhe tė vishen nė mėnyrė tė shkėlqyeshme.

Isaia 24