Bibla Shqip

Isaia 24

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 25

1

O Zot, ti je Perėndia im, unė do tė tė pėrlėvdoj dhe do tė kremtoj emrin tėnd, sepse ke bėrė gjėra tė mrekullueshme, projekte tė konceptuara shumė kohė mė parė, dhe tė realizuara me besnikėri dhe vėrtetėsi.

2

Sepse e ke katandisur qytetin nė njė grumbull gurėsh, qytetin e fortifikuar nė njė grumbull gėrmadhash; kėshtjella e tė huajve nuk ėshtė mė njė qytet, nuk do tė rindėrtohet kurrė mė.

3

Prandaj populli i fuqishėm tė lėvdon, qyteti i kombeve tė fuqishėm ka frikė nga ti,

4

sepse ti ke qenė njė kėshtjellė pėr tė varfėrin, njė kėshtjellė pėr tė mjerin nė fatkeqėsinė e tij, njė strehė kundėr stuhisė, njė hije kundėr tė nxehtit, sepse fryma e tiranėve ėshtė si njė furtunė kundėr murit.

5

Ti do tė pakėsosh zhurmėn e tė huajve si tė nxehtit nė njė vend tė thatė; ashtu si tė nxehtit nėn hijen e njė reje, kėshtu kėnga e tiranėve do tė detyrohet tė heshtė.

6

Zoti i ushtrive do t`u pėrgatisė tėrė popujve mbi kėtė mal njė banket me gjellė tė shijshme, me verėra tė vjetra, me gjellė tė shijshme me shumė palcė dhe me verėra tė vjetra dhe tė zgjedhura.

7

Do tė shkatėrrojė mbi kėtė mal mbulesėn qė mbulonte tėrė popujt, po kėshtu edhe mbulesėn e shtrirė mbi tė gjitha kombet.

8

Do tė shkatėrrojė pėrgjithnjė vdekjen; Zoti, Zoti, do t`i thajė lotėt nga ēdo fytyrė, do tė heqė nga tėrė dheu turpin e popullit tė tij, sepse Zoti ka folur.

9

Atė ditė do tė thuhet: "Ja, ky ėshtė Perėndia ynė: tek ai kemi shpresuar dhe ai do tė na shpėtojė. Ky ėshtė Zoti tek i cili kemi shpresuar; tė ngazėllojmė dhe tė gėzohemi nė shpėtimin e tij!".

10

Me qenė se dora e Zotit do tė shtrihet mbi kėtė mal, ndėrsa Moabi do tė shkelet nėn tė ashtu si shkelet kashta mbi plehun.

11

Ai do tė zgjasė duart e tij nė mes teje, ashtu si i shtrin notari pėr tė notuar, dhe do tė ulė krenarinė e tij bashkė me trillimet e kurdisura nga duart e tij.

12

Fortesėn e mureve tė tua tė larta, ai do ta shkatėrrojė, do ta shembė, do ta hedhė pėr tokė deri poshtė nė pluhur.

Isaia 26