Bibla Shqip

Isaia 32

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 33

1

Mjerė ti qė shkreton edhe sikur tė mos kesh qenė i shkretuar, qė vepron me pabesi edhe sikur tė mos jetė vepruar me pabesi kundėr teje! Kur tė kesh mbaruar sė shkatėrruari do tė shkatėrrohesh edhe

2

O Zot, ki mėshirė pėr ne, qė kemi shpresė te ti. Bėhu krahu ynė ēdo mėngjes dhe shpėtimi ynė nė kohė fatkeqėsie.

3

Nga zhurma e njė turme, popujt ikin, kur ti ēohesh kombet shpėrndahen.

4

Plaēka juaj e luftės do tė mblidhet ashtu siē mblidhen vemjet; ashtu si turren karkalecat kėshtu do tė turren mbi tė.

5

Zoti ėshtė lartėsuar sepse banon lart; ai e mbush Sionin me barazi dhe drejtėsi,

6

dhe do tė jetė siguria e ditėve tė tua, forca e shpėtimit, dituria dhe njohja; frika e Zotit do tė jetė thesari i tij.

7

Ja, heronjtė e tyre bėrtasin nga jashtė, lajmėtarėt e paqes qajnė me hidhėrim.

8

Rrugėt janė tė shkreta, nuk ka as edhe njė kalimtar nėpėr to. Ai e ka prishur besėlidhjen me ta, i pėrbuz qytetet, nuk kujdeset pėr njeri.

9

Vendi ėshtė nė zi dhe vuan; Libani ėshtė plot me turp dhe i dobėsuar; Sharoni ėshtė si njė shkretėtirė, Bashani dhe Karmeli tronditen me tė madhe.

10

"Tani do tė ēohem", thotė Zoti, "tani do tė lartėsohem, tani do tė ngrihem.

11

Ju keni mbarsur bykun, por do tė pillni kashtė; fryma juaj do tė jetė njė zjarr qė do t`ju gllabėrojė.

12

Popujt do tė jenė si furra tė gėlqeres, ata do tė digjen nė zjarr si ferrishte tė prera.

13

O ju qė jeni larg, dėgjoni atė qė kam bėrė; dhe ju qė jeni afėr, njihni fuqinė time".

14

Nė Sion mėkatarėt i ka kapur frika, njė drithėrimė ka pushtuar tė pabesėt: "Kush prej nesh do tė mund tė banojė me zjarrin gllabėrrues? Kush prej nesh do tė mund tė banojė me flakėt e pėrjetshme?".

15

Ai qė ecėn me drejtėsi dhe flet drejt, ai qė i pėrēmon fitimet e shtrėmbėra, qė lėviz duart pėr tė mos pranuar dhurata, qė i mbyll veshėt pėr tė mos dėgjuar tė flitet pėr gjak dhe sytė pėr tė mos parė tė keqen,

16

ai do tė banojė nė vėnde tė larta, shkėmbenjtė e fortifikuar do tė jenė streha e tij, buka e tij do t`i jepet, uji i tij do t`i sigurohet.

17

Sytė e tu do tė sodisin bukurinė e mbretit tėnd, do tė shohin njė vend qė ndodhet shumė larg.

18

Zemra jote do tė bjerė nė mendime tė thella mbi tmerret e kaluara: "Ku ėshtė shkruesi? Ku ėshtė ai qė peshon? Ku ėshtė ai qė numėron kullat?".

19

Ti nuk do ta shikosh mė atė popull mizor, atė popull me njė tė folur tė errėt dhe tė pakuptueshme, qė belbėzon njė gjuhė qė askush nuk e kupton.

20

Sodit Sionin, qytetin e madhėshtive tona! Sytė e tu do tė shohin Jeruzalemin, vendbanim i qetė, ēadėr qė nuk do tė lėvizet mė nga vendi, hunjtė e sė cilės nuk do tė shkulen dhe asnjė nga litarėt e saj nuk do tė hiqet.

21

Por aty Zoti nė madhėshtinė e tij do tė jetė pėr ne njė vend lumenjsh dhe rrjedhash tė gjera uji, ku nuk arrin asnjė anije me lopata dhe nuk kalon asnjė anije e fuqishme.

22

Me qenė se Zoti ėshtė gjykatėsi ynė, Zoti ėshtė ligjvėnėsi ynė, Zoti ėshtė mbreti ynė; ai do tė na shpėtojė.

23

Litarėt e tu janė liruar, nuk e mbajnė mirė dyrekun dhe nuk vėnė nė veprim velat. Atėherė do tė ndahet preja e njė plaēke tė pasur; edhe ēalamanėt do tė marrin pjesė nė plaēkitje.

24

Asnjė banor i qytetit nuk do tė thotė: "Unė jam i sėmurė". Populli qė banon aty do tė pėrfitojė faljen pėr paudhėsinė e tij.

Isaia 34