Bibla Shqip

Isaia 34

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

Shkretėtira dhe toka e thatė do tė gėzohen, vetmia do tė gėzohet dhe do tė lulėzojė si trėndafili;

2

do tė lulėzojė shumė dhe do tė ngazėllojė me hare dhe britma gėzimi. Do t`u jepet lavdia e Libanit, madhėshtia e Karmelit dhe e Sharonit. Ata do tė shohin lavdinė e Zotit, madhėshtinė e Perėndisė tonė.

3

Forconi duart e dobėsuara, bėjini tė qėndrueshėm gjunjėt e pasigurt!

4

U thoni atyre qė e kanė humbur zemrėn: "Bėhuni tė fortė, mos kini frikė!". Ja, Perėndia juaj do tė vijė me hakmarrjen dhe me shpėrblimin e Perėndisė; do tė vijė ai vetė pėr t`ju shpėtuar.

5

Atėherė do tė hapen sytė e tė verbėrve dhe veshėt e tė shurdhėve;

6

atėherė ēalamani do tė kėrcejė si njė dre dhe gjuha e memecit do tė bėrtasė nga gėzimi, sepse do tė dalin ujėra nė shkretėtirė dhe pėrrenj nė vendin e vetmuar.

7

Vendi i thatė do tė bėhet pellg dhe toka e etur pėr ujė burim ujėrash; nė vendet ku shtriheshin ēakejtė do tė ketė bar me kallamishte dhe xunkth.

8

Aty do tė jetė rruga kryesore, njė rrugė qė do tė quhet "rruga e shenjtė"; asnjė i papastėr nuk do tė kalojė nėpėr tė; ajo do tė jetė vetėm pėr ata qė e ndjekin; edhe mendjeshkurtėrit nuk do tė mund tė humbasin.

9

Luani nuk do tė jetė mė, as edhe ndonjė bishė e egėr nuk do tė dalė aty ose nuk do tė duket, por do tė ecin tė ēliruarit.

10

Tė shpėtuarit nga Zoti do tė kthehen, do tė vijnė nė Sion me britma gėzimi dhe njė hare e pėrjetshme do tė kurorėzojė kokėn e tyre; do tė kenė gėzim dhe lumturi, dhe dhembja e rėnkimi do tė ikin.

Isaia 36