Bibla Shqip

Isaia 35

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 36

1

Nė vitin e katėrmbėdhjetė tė mbretit Ezekia ndodhi qė Senakeribi, mbret i Asirisė, doli kundėr qyteteve tė fortifikuara tė Judės dhe i pushtoi.

2

Mbreti i Asirisė dėrgoi Rabshakehun nga Lakishi nė Jeruzalem, te mbreti Ezekia, me njė ushtri tė madhe; ai u ndal pranė ujėsjellėsit tė hauzit tė sipėrm, nė rrugėn e arės sė larėsit.

3

Atėherė Eliakimi, bir i Hilkiahut, prefekt i pallatit, Shebna, sekretari, dhe Joahu, bir i Asafit, arkivisti, shkuan tek ai.

4

Rabshakehu u tha atyre: "I thoni Ezekias: Kėshtu thotė mbreti i madh, mbreti i Asirisė: ku mbėshtetet besimi qė ke?

5

Unė them se kėshillė dhe forcė pėr tė bėrė luftėn nuk janė vetėm fjalė goje; tani qė je rebeluar kundėr meje te kush ke besim ti?

6

Ja, ti ke besim nė pėrkrahjen e kėtij kallami tė thyer, qė ėshtė Egjipti, qė pret dorėn e atij qė mbėshtetet mbi tė dhe e shpon. I tillė ėshtė pikėrisht Faraoni, mbreti i Egjiptit, pėr tėrė ata qė kanė besim tek ai.

7

Nė rast se pastaj mė thuaj: "Ne kemi besim tek Zoti, Perėndia ynė", a nuk ėshtė vallė po ai qė Ezekia ka hequr nga vendet e larta dhe nga altarėt, duke u thėnė Judės dhe Jeruzalemit: "Ju do tė adhuroni vetėm para kėtij altari"?

8

Tani, pra, vėr njė bast me zotin tim, mbretin e Asirisė; unė do tė tė jap dy mijė kuaj, nė qoftė se ti je nė gjendje tė sigurosh kalorėsit qė i hipin.

9

Si do tė mundje tė sprapsėsh njė kapiten tė vetėm midis shėrbėtorėve mė tė vegjėl tė zotit tim? Por ti ke besim se Egjipti do tė tė japė qerre dhe kalorės.

10

Dhe tani a kam ardhur vallė kundėr kėtij vendi pa vullnetin e Zotit pėr ta shkatėrruar? Zoti mė ka thėnė: "Dil kundėr kėtij vendi dhe shkatėrroje"".

11

Atėherė Eliakimi, Shebna dhe Joahu i thanė Rabshakehut: "Foli, pra, shėrbėtorėve tė tu nė gjuhėn aramaike, sepse ne e kuptojmė, por mos na fol nė gjuhėn hebraike, nė mėnyrė qė ta dėgjojė populli qė ėshtė mbi muret".

12

Por Rabshakehu u pėrgjigj: "Zoti im, vallė, mė ka dėrguar t`i them kėto fjalė zotit tėnd dhe ty, dhe jo pikėrisht njerėzve qė ndodhen mbi muret, tė katandisur tė hanė jashtėqitjet e tyre dhe tė pinė urinėn e tyre bashkė me ju?".

13

Atėherė Rabshakehu u ngrit mė kėmbė dhe bėrtiti me zė tė lartė nė gjuhėn hebraike, duke thėnė: "Dėgjoni fjalėt e mbretit tė madh, tė mbretit tė Asirisė!

14

Kėshtu thotė mbreti: "Tė mos ju mashtrojė Ezekia, sepse ai nuk mund t`ju ēlirojė nga duart e mia;

15

as tij bėjė Ezekia qė tė vendosni besimin tuaj te Zoti, duke thėnė: "Me siguri Zoti do tė na ēlirojė; ky qytet nuk do tė jepet nė duart e mbretit tė Asirisė".

16

Mos dėgjoni Ezekian, sepse kėshtu thotė mbreti i Asirisė: bėni paqe me mua dhe dorėzohuni, dhe secili prej jush do tė mund tė hajė frytet e vreshtit tė tij dhe tė fikut tė tij, dhe secili do tė mund tė pijė ujin e sternės sė tij,

17

deri sa tė vijė unė pėr t`ju ēuar nė njė vend tė ngjashėm me tuajin, nė njė vend gruri dhe mushti, nė njė vend buke dhe vreshtash.

18

Tė mos ju mashtroj Ezekia duke thėnė: "Zoti do tė na ēlirojė". A ka mundur ndonjė prej perėndive tė kombeve tė ēlirojė vendin e tij nga duart e mbretit tė Asirisė?

19

Ku janė perėnditė e Hamathit dhe tė Arpadit? Ku janė perėnditė e Sefarvaimit? A e kanė ēliruar vallė Samarinė nga duart e mia?

20

Kush prej tėrė perėndive tė kėtyre vendeve ka ēliruar vendin e vet nga duart e mia, qė Zoti tė mund tė ēlirojė Jeruzalemin nga duart e mia?".

21

Por ata heshtėn dhe nuk u pėrgjigjėn me asnjė fjalė, sepse urdhėri i mbretit ishte: "Mos iu pėrgjigjni".

22

Atėherė Eliakimi, bir i Hilkiahut, prefekt i pallatit, Shebna sekretari, dhe Joahu, bir i Asafit, arkivisti, erdhėn tek Ezekia me rroba tė grisura dhe i njoftuan fjalėt e Rabshakehut.

Isaia 37