Bibla Shqip

Isaia 38

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 39

1

Nė atė kohė Merodak-Baladani, bir i Baladanit, mbre ti Babilonisė, i dėrgoi letra dhe njė dhuratė Ezekias, sepse kishte dėgjuar qė ai kishte qenė i sėmurė dhe ishte shėruar.

2

Ezekia u gėzua dhe u tregoi tė dėrguarve shtėpinė e thesaret tė tij, argjendin, arin, aromat, melhemin e ēmuar, tėrė arsenalin e tij dhe tė gjitha ato qė ndodheshin nė thesaret e tij; nuk mbeti asgjė nga pallati i tij dhe nga e gjithė mbretėria qė Ezekia nuk ua tregoi atyre.

3

Atėherė profeti Isaia erdhi te mbreti Ezekia dhe i tha: "Ēfarė thanė ata njerėz dhe nga kanė ardhur te ti?". Ezekia u pėrgjigj: "Kanė ardhur tek unė nga njė vend i largėt, nga Babilonia".

4

Isaia pyeti akoma: "Ēfarė panė nė pallatin tėnd?". Ezekia u pėrgjigj: "Panė gjithēka qė ndodhet nė pallatin tim; nuk mbeti asgjė nga thesaret e mia qė nuk ua tregova atyre.

5

Atėherė Isaia i tha Ezekias: "Dėgjo fjalėn e Zotit tė ushtrive:

6

Ja, do tė vijnė ditė nė tė cilat gjithēka qė ndodhet nė pallatin tėnd dhe ato qė etėrit e tu kanė grumbulluar deri mė sot do tė mbarten nė Babiloni; nuk do tė mbetet asgjė, thotė Zoti.

7

Do tė marrin gjithashtu bijtė qė kanė dalė prej teje dhe qė janė lindur nga ti, do t`i bėjnė eunukė nė pallatin e mbretit tė Babilonisė".

8

Ezekia i tha pastaj Isaias: "Fjala e Zotit qė ti shqiptove ėshtė e mirė". Pastaj shtoi: "Do tė ketė tė paktėn paqe dhe siguri gjatė jetės sime".

Isaia 40