Bibla Shqip

Isaia 47

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 48

1

Dėgjoni kėtė, o shtėpi e Jakobit, ju qė ju thėrrasin me emrin e Izraelit dhe qė keni dalė nga burimet e Judės, ju qė betoheni pėr emrin e Zotit dhe qė pėrmendni Perėndinė e Izraelit, por jo me tė vėrtetė dhe me drejtėsi.

2

Duke qenė se quhen me emrin e qytetit tė shenjtė dhe mbėshteten mbi Perėndinė e Izraelit, emri i tė cilit ėshtė Zoti i ushtrive;

3

"Unė i shpalla gjėrat e kaluara qė nė fillim; kishin dalė nga goja ime dhe kisha bėrė qė t`i dėgjonin; pastaj veprova papritmas dhe ato ndodhėn.

4

Sepse e dija qė ishe kokėfortė, qė qafa jote ishte njė brez i hekurt dhe balli yt prej bronzi,

5

t`i kam njoftuar qė nė fillim, bėra qė t`i dėgjosh para se tė ndodhnin, qė tė mos kishe pėr tė thėnė: "I ka bėrė idhulli im, i ka urdhėruar shėmbėlltyra ime e gdhendur dhe shėmbėlltyra ime e shkrirė".

6

Ti e ke dėgjuar dhe e ke parė tėrė kėtė gjė. A nuk do ta shpallni? Qė tani bėj qė tė dėgjosh gjėra tė reja, gjėra tė fshehta qė ti nuk i njihje.

7

Ato janė krijuar tashti dhe jo qė nė fillim; para ditės sė sotme nuk i kishe dėgjuar dhe kėshtu nuk mund tė thuash: "Ja, unė i dija".

8

Jo, ti as nuk i ke dėgjuar as nuk i ke ditur, as veshi yt nuk ishte i hapur atėherė, sepse e dija qė ti do tė veproje me pabesi dhe qė do tė quheshe "rebel" qė nė bark tė nėnės.

9

Pėr hir tė emrit tim do ta shtyj pėr mė vonė zemėrimin tim, dhe pėr hir tė lavdisė sime do ta frenoj qė tė mos tė tė shfaros.

10

Ja, unė tė kam rafinuar, por jo si argjendi; tė kam provuar nė poēen e pikėllimit.

11

Pėr hir tė vetvetes, pėr hir tė vetvetes e bėj kėtė; si mund tė lė, pra, qė tė pėrdhoset emri im? Nuk do t`ia jap lavdinė time asnjė tjetri".

12

"Dėgjomė, o Jakobi, dhe Izrael, qė unė kam thirrur. Unė jam ai qė ėshtė; unė jam i pari dhe jam i fundit gjithashtu.

13

Dora ime ka themeluar tokėn dhe dora ime e djathtė ka shpalosur qiejtė; kur unė i thėrras, paraqiten bashkė.

14

Mblidhuni, ju tė gjithė, dhe dėgjoni! Kush prej tyre ka shpallur kėto gjėra? Ai qė Zoti dashuron do tė kryejė vullnetin e tij kundėr Babilonisė dhe do tė ngrerė krahun e tij kundėr Kaldeasve.

15

Unė, unė i fola, po, unė e thirra, e bėra tė vijė dhe do tė bėj qė veprimi i tij tė shkojė mbarė.

16

Afrohuni tek unė, dėgjoni kėtė: "Qysh nė fillim nuk fola nė fshehtėsi; kur kėto fakte ndodhnin, unė isha atje. Dhe tani Zoti, Zoti, dhe Fryma e tij mė kanė dėrguar"".

17

Kėshtu thotė Zoti, Ēliruesi yt, i Shenjti i Izraelit: "Unė jam Zoti, Perėndia yt, qė tė mėson pėr tė mirėn tėnde, qė tė udhėheq nėpėr rrugėn qė duhet tė ndjekėsh.

18

Ah, sikur t`u kishe kushtuar kujdes urdhėrimeve tė mia! Paqja jote do tė ishte si njė lumė dhe drejtėsia jote si valėt e detit.

19

Trashėgimia jote do tė ishte si rėra dhe ata qė kanė lindur nga tė pėrbrėndėshmet e tua do tė ishin tė pallogaritshėm si kokrrizat e saj; emri i tij nuk do tė fshihej as do tė shkatėrrohej para meje".

20

Dilni nga Babilonia, ikni nga Kaldeasit! Me njė zė tė gėzuar kumtojeni, shpalleni kėtė gjė, pėrhapeni deri nė skajet e tokės. Thoni: "Zoti ka ēliruar shėrbėtorin e tij Jakobi".

21

Ata nuk patėn etje kur i ēoi nėpėr shkretėtirė. Ai bėri qė tė burojė pėr ta ujė nga shkėmbi; e ēau shkėmbin dhe dolėn ujėrat.

22

"Nuk ka paqe pėr tė pabesėt", thotė Zoti.

Isaia 49