Bibla Shqip

Isaia 48

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 49

1

Ishuj, dėgjomėni, dhe kushtojini kujdes, o popuj tė largėt. Zoti mė ka thirrur qė kur isha nė bark tė nėnės, ka pėrmendur emrin tim qė kur isha nė tė pėrbrėndėshmet e nėnės sime.

2

Ma bėri gojėn si njė shpatė tė mprehtė, mė ka fshehur nė hijen e dorės sė tij, mė ka dhėnė njė shigjetė me majė, mė ka futur nė kukurėn e tij.

3

Mė ka thėnė: "Ti je shėrbėtori im, Izrael, nė tė cilin do tė pėrlėvdohem".

4

Por unė thoja: "Mė kot jam lodhur; pėr hiē gjė dhe pa dobi kam harxhuar forcėn time; por me siguri e drejta ime ėshtė pranė Zotit dhe shpėrblimi im pranė Perėndisė tim".

5

Dhe tani thotė Zoti qė mė ka formuar qė nė bark tė nėnės qė tė jem shėrbėtori i tij, qė t`i sjell atij pėrsėri Jakobin dhe qė tė mbledh rreth tij Izraelin (unė jam i nderuar nė sytė e Zotit dhe Perėndia im ėshtė forca ime).

6

Ai thotė: "Éshtė tepėr pak qė ti tė jesh shėrbėtori im pėr tė lartuar pėrsėri fiset e Jakobit dhe pėr tė kthyer ata qė kanė shpėtuar nga Izraeli. Tė kam vendosur si dritėn e kombeve, me qėllim qė tė jesh Shpėtimi im deri nė skajet e tokės".

7

Kėshtu i thotė Zoti, Ēliruesi i Izraelit, i Shenjti i tij, atij qė pėrbuzet nga njerėzit, qė urrehet nga kombi, shėrbėtorit tė sundimtarėve: "Mbretėrit do tė shohin dhe do tė ngrihen, princat do tė

8

Kėshtu thotė Zoti: "Nė kohėn e hirit unė ta kam plotėsuar dėshirėn dhe nė ditėn e shpėtimit tė kam ndihmuar; do tė tė ruaj dhe do tė tė bėj aleancėn e popullit, pėr ta ringjallur vendin, pėr tė tė shtėnė nė dorė trashėgimitė e shkatėrruara,

9

pėr t`u thėnė robėrve: "Dilni", dhe atyre qė janė nė terr: "Shfaquni". Ata do tė kullosin gjatė rrugėve dhe nė tė gjitha lartėsitė e braktisura do tė kenė kullotat e tyre.

10

Nuk do tė kenė as uri as etje, nuk do tė goditen mė as nga vapa as nga dielli, sepse ai qė ka mėshirė pėr ta do t`i udhėheqė dhe do t`i ēojė te burimet e ujit.

11

Do t`i ndryshoj tėrė malet e mia nė rrugė, dhe rrugėt e mia kryesore do tė ngrihen.

12

Ja, kėta vijnė nga larg; ja, ata nga veriu dhe nga lindja, dhe ata nga vendi i Sinimit".

13

Ngazėlloni, o qiej, gėzohu, o tokė, dhe lėshoni britma gėzimi, o male, sepse Zoti ngushėllon popullin e tij dhe i vjen keq pėr tė pikėlluarit e tij.

14

Por Sioni ka thėnė: "Zoti mė ka braktisur, Zoti mė ka harruar".

15

"A mundet njė grua tė harrojė foshnjen e gjirit dhe tė mos i vijė keq pėr fėmijėn e barkut tė saj? Edhe sikur ato tė tė harrojnė, unė nuk do tė harroj.

16

Ja, unė tė kam gdhendur mbi pėllėmbėt e duarve tė mia; muret e tua mė rrinė gjithnjė para syve.

17

Bijtė e tu do tė shpejtojnė, shkatėrruesit e tu dhe rrėnuesit e tu do tė largohen prej teje.

18

Ngrej sytė e tu rreth e qark dhe shiko. Tė tėrė ata po mblidhen dhe po tė vijnė. Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė jetoj, thotė Zoti, do tė vishesh me tėrė ata si me njė ornament dhe do t`i lidhėsh mbi veten tėnde, ashtu si bėn nusja.

19

Prandaj vendet e tua tė shkreta dhe tė pikėlluara dhe vendi yt i goditur njė herė nga shkatėrrimi do tė jenė tani tepėr tė ngushtė pėr banorėt, ndėrsa ata qė tė gllabėronin do tė jenė mjaft larg.

20

Fėmijėt qė do tė kesh pas atyre qė ke humbur, do tė tė thonė nė vesh: "Ky vend ėshtė tepėr i ngushtė pėr mua; bėmė mė tepėr vend qė tė mund tė vendosem".

21

Atėherė ti do tė thuash nė zemrėn tėnde: "Kush i ka pjellė kėta? Unė nė fakt isha i privuar nga fėmijėt e mi, isha shterpė e mėrguar dhe e dėbuar sa kėtej dhe andej. Kėta kush i rriti? Ja, unė kisha mbetur vetėm, dhe kėta ku ishin?"".

22

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė do tė ngre dorėn time mbi kombet, do tė ngre flamurin tim mbi popujt; atėherė do t`i sjellin bijtė e tu nė krahė dhe vajzat e tua do t`i sjellin mbi supe.

23

Mbretėrit do tė jenė baballarėt tuaj birėsues dhe mbretėreshat e tyre do tė jenė tajat tuaja; ata do tė bien pėrmbys para teje me fytyrėn pėrtokė dhe do tė lėpijnė pluhurin e kėmbėve tė tua; kėshtu do tė mėsosh qė unė jam Zoti dhe ata qė shpresojnė tek unė nuk do tė turpėrohen.

24

A do tė mund t`i shkėputet vallė preja tė fuqishmit apo tė ēlirohet i burgosuri qė ėshtė i drejtė?".

25

Po, kėshtu thotė Zoti: "Edhe i burgosuri do tė ēohet tutje dhe preja e tiranit do tė shpėtohet. Unė vetė do tė luftoj me atė qė lufton me ty dhe do tė shpėtoj bijtė e tu.

26

Do tė bėj qė shtypėsit e tu tė hanė mishin e vet, dhe do tė dehen me gjakun e vet si tė ishte musht. Atėherė ēdo mish do tė pranojė qė unė, Zoti, jam Shpėtimtari yt, Ēliruesi yt, i Fuqishmi i Jakobit".

Isaia 50