Bibla Shqip

Isaia 52

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 53

1

Kush i ka besuar predikimit tonė dhe kujt iu shfaq krahu i Zotit?

2

Ai erdhi lart para tij si njė degėz, si njė rrėnjė nga njė tokė e thatė. Nuk kishte figurė as bukuri pėr tė tėrhequr shikimin tonė, as paraqitje qė ne ta dėshironim.

3

I pėrēmuar dhe i hedhur poshtė nga njerėzit, njeri i dhembjeve, njohės i vuajtjes, i ngjashėm me dikė para tė cilit fshihet faqja, ishte pėrēmuar, dhe ne nuk e ēmuam aspak.

4

Megjithatė ai mbante sėmundjet tona dhe kishte marrė pėrsipėr dhembjet tona; por ne e konsideronim tė goditur, tė rrahur nga Perėndia dhe tė pėrulur.

5

Por ai u tejshpua pėr shkak tė shkeljeve tona, u shtyp pėr paudhėsitė tona; ndėshkimi pėr tė cilin kemi paqen ėshtė mbi tė, dhe pėr shkak tė vurratave tė tij ne jemi shėruar.

6

Ne tė gjithė endeshim si dele; secili prej nesh ndiqte rrugėn e vet, dhe Zoti bėri qė tė bjerė mbi tė paudhėsia e ne tė gjithėve.

7

I keqtrajtuar dhe i pėrulur, nuk e hapi gojėn. Si njė qengj qė e ēojnė nė thertore, si njė dele e heshtur pėrpara atyre qė i qethin nuk e hapi gojėn.

8

U ēua larg nga shtypja dhe nga gjykimi; dhe nga brezi i tij kush mendoi se ai ishte larguar nga toka e tė gjallėve dhe ishte goditur pėr shkak tė shkeljeve tė popullit tim?

9

Kishin caktuar ta varrosnin bashkė me tė pabesėt, po kur vdiq e vunė me tė pasurin, sepse nuk kishte kryer asnjė dhunė dhe nuk kishte pasur asnjė mashtrim nė gojėn e tij.

10

Por i pėlqeu Zotit ta rrihte dhe ta bėnte tė vuante. Duke ofruar jetėn e tij si flijim pėr mėkatin, ai do tė shikojė pasardhės, do tė zgjasė ditėt e tij, dhe vullneti i Zotit do tė ketė mbarėsi nė duart e tij.

11

Ai do tė shikojė frytin e mundimit tė shpirtit tė tij dhe do tė jetė i kėnaqur; me anė tė diturisė sė tij, i drejti, shėrbėtori im, do tė bėjė tė drejtė shumė veta, sepse do tė marrė pėrsipėr paudhėsitė e tyre.

12

Prandaj do t`i jap pjesėn e tij midis tė mėdhenjve, dhe ai do ta ndajė plaēkėn me tė fuqishmit, sepse e ka pėrkushtuar jetėn e tij deri nė vdekje dhe u pėrfshi midis keqbėrėsve; ai ka mbajtur mėkatin e shumė vetave dhe ka ndėrhyrė nė favor tė shkelėsve.

Isaia 54