Bibla Shqip

Isaia 59

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 60

1

"Ēohu, shkėlqe, sepse drita jote ka ardhur, dhe lavdia e Zotit u ngrit mbi ty.

2

Sepse ja, terri mbulon tokėn dhe njė errėsirė e dėndur mbulon popujt; por mbi ty ngrihet Zoti dhe lavdia e tij duket mbi ty.

3

Kombet do tė ecin nė dritėn tėnde dhe mbretėrit nė shkėlqimin e daljes sate.

4

Ngrej sytė e tu rreth e qark dhe shiko; mblidhen tė gjithė dhe vijnė te ti; bijtė e tu do tė vijnė nga larg dhe bijat e tua do t`i sjellin nė krahė.

5

Atėherė do tė shikosh dhe do tė jesh i kėnaqur, zemra jote do tė rrahė fort dhe do tė hapet sepse bollėku i detit do tė vijė te ti, pasuria e kombeve do tė vije tek ti.

6

Njė mori devesh do tė tė mbulojė, dromedarė tė Madianit dhe tė Efahut, ato tė Shebas do tė vijnė tė gjitha, duke sjellė ar dhe temjan dhe do tė shpallin lėvdimet e Zotit.

7

Tė tėra kopetė e Kedarit do tė mblidhen pranė teje, deshtė e Nebajothit do tė jenė nė shėrbimin tėnd, do tė ngjiten mbi altarin tim si njė ofertė e pėlqyer, dhe unė do ta bėj tė lavdishėm tempullin e lavdisė sime.

8

Kush janė kėta qė fluturojnė si njė re dhe si pėllumba nė drejtim tė foleve tė tyre?

9

Po, ishujt do tė kenė shpresa tek unė, me anijet e Tarshishit nė radhė tė parė, pėr tė sjellė nga larg bijtė e tu me argjendin e tyre dhe arin e tyre, pėr emrin e Zotit, Perėndisė tėnd, dhe tė Shenjtit

10

Bijtė e tė huajit do tė rindėrtojnė muret e tua dhe mbretėrit e tyre do tė vihen nė shėrbimin tėnd, sepse nė zemėrimin tim tė godita, por nė dashamirėsinė time kisha dhembshuri pėr ty.

11

Portat e tua do tė jenė gjithnjė tė hapura, nuk do tė mbyllen as ditėn as natėn, qė tė mund tė futin te ti pasurinė e kombeve me mbretėrit e tyre nė krye.

12

Sepse kombi dhe mbretėria qė nuk do tė tė shėrbejnė do tė zhduken, dhe ato kombe do tė shkatėrrohen plotėsisht.

13

Lavdia e Libanit do tė vijė te ti, bashkė me selvinė, larshin dhe bredhin, pėr tė zbukuruar vendin e shenjtėrores sime, dhe unė do tė bėj tė lavdishėm vendin ku shkelin kėmbėt e mia.

14

Edhe bijtė e shtypėsve tė tu do tė vijnė duke u pėrkulur para teje, dhe tė gjithė ata qė tė kanė pėrēmuar do tė bien pėrmbys nė kėmbėt e tua dhe do tė thėrrasin: "qyteti i Zotit", "Sioni i tė Shenjtit tė Izraelit".

15

Nė vend qė ty tė tė braktisin dhe tė tė urrejnė, aq sa askush nuk kalonte mė nga ti, unė do tė tė bėj njė shkėlqim tė pėrjetshėm, gėzimin e shumė brezave.

16

Ti do tė thithėsh qumėshtin e kombeve, do tė thithėsh gjitė e mbretėrve dhe do tė pranosh qė unė, Zoti, jam Shpėtimtari yt dhe Ēliruesi yt, i Fuqishmi i Jakobit.

17

Nė vend tė bronzit do tė sjell ar, nė vend tė hekurit do tė sjell argjend, nė vend tė drurit bronz, nė vend tė gurėve hekur; do tė vendos si gjukatėsin tėnd paqen dhe si kujdestarin tėnd drejtėsinė.

18

Nuk do tė dėgjohet tė flitet mė pėr dhunė nė vendin tėnd, as pėr shkatėrrime dhe rrėnoja brenda kufijve tė tu; por do t`i quash muret e tua "Shpėtim" dhe portat e tua "Lavdėrim".

19

Dielli nuk do tė jetė mė drita jote gjatė ditės, as hėna nuk do tė tė ndriēojė mė me vezullimin e saj; por Zoti do tė jetė drita jote e pėrjetshme dhe Perėndia yt lavdia jote.

20

Dielli yt nuk do tė perėndojė mė dhe hėna jote nuk do tė tėrhiqet mė, sepse Zoti do tė jetė drita jote e pėrjetshme dhe ditėt e tua tė zisė do tė marrin fund.

21

Tėrė ata tė popullit tėnd do tė jenė tė drejtė; ata do tė zotėrojnė vendin pėrjetė, farėn qė unė mbolla, veprėn e duarve tė mia, pėr tė shfaqur lavdinė time.

22

Mė i vogli do tė bėhet njė mijėshe, minimumi njė komb i fuqishėm. Unė, Zoti, do t`i shpejtoj gjėrat nė kohėn e tyre.

Isaia 61