Bibla Shqip

Isaia 65

Isaia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 66

1

Kėshtu thotė Zoti: "Qielli ėshtė froni im dhe toka ėshtė mbėshtetėsja e kėmbėve tė mia. Ku ėshtė, pra, shtėpia qė mund tė mė ndėrtoni dhe ku ėshtė vendi i ēlodhjes sime?

2

Tėrė kėto gjėra i ka bėrė dora ime dhe tė gjitha kanė ardhur nė ekzistencė, thotė Zoti. Mbi kė, pra, do tė kthej shikimin tim? Mbi atė qė ėshtė i pėrulur, ka frymė tė penduar dhe dridhet nga fjala ime.

3

Kush flijon njė ka ėshtė si tė vriste njė njeri, kush flijon njė qengj ėshtė si t`i thyente qafėn njė qeni, kush paraqet njė blatim ushqimor ėshtė si tė ofronte gjak derri, kush djeg temjan ėshtė si tė bekonte njė idhull. Ashtu si kėta kanė zgjedhur rrugėt e tyre dhe shpirti i tyre kėnaqet nė veprimet e tyre tė neveritshme,

4

kėshtu edhe unė do tė zgjedh fatkeqėsinė e tyre dhe do tė bėj qė tė bjerė mbi ta ajo tė cilėn ata druajnė; sepse, kur thirra, askush nuk u pėrgjigj, kur fola, ata nuk mė dėgjuan; pėrkundrazi bėnė atė qė ėshtė e keqe nė sytė e mi dhe parapėlqyen atė qė nuk mė pėlqen mua.

5

Dėgjoni fjalėn e Zotit, ju qė dridheni nga fjala e tij. Vėllezėrit tuaj, qė ju urrejnė dhe ju dėbojnė pėr shkak tė emrit tim, kanė thėnė: "Le tė tregojė Zoti lavdinė e tij me qėllim qė ne tė mund

6

Njė zė, njė zhurmė del nga qyteti, njė zė vjen nga tempulli; ėshtė zėri i Zotit qė u jep hakun armiqve tė tij.

7

Para se tė provojė dhembjet e pjelljes, ajo ka pjellė; para se t`i vinin dhembjet, ajo lindi njė mashkull.

8

Kush vallė ka dėgjuar njė gjė tė tillė, kush vallė ka parė gjėra si kėto? A lind vallė njė vend brenda njė dite tė vetme apo njė komb vjen vallė nė dritė brenda njė ēasti? Por Sioni, me tė ndjerė dhembjet, lindi fėmijėt e saj.

9

"Do tė ēoj vallė nė ēastin e lindjes pa e bėrė tė pjellė?", thotė Zoti. "Unė qė bėj tė lindin a do ta mbyllja vallė barkun e nėnės?", thotė Perėndia yt.

10

Gėzohuni me Jeruzalemin dhe ngazėlloni me tė, ju tė gjithė qė e doni. Gėzohuni me tė madhe me tė, ju tė gjithė qė mbani zi pėr tė,

11

me qėllim qė tė pini qumėsht dhe tė ngopeni nė gjirin e pėrdėllimeve tė tij, me qėllim qė tė pini me bollėk dhe tė kėnaqeni me mbushullimin e lavdisė sė tij.

12

Sepse kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė bėj qė paqja t`i arrijė si njė lumė dhe pasuria e kombeve si njė pėrrua qė vėrshon, dhe ju do tė pini qumėsht, do t`ju mbajnė nė ijėt e tij dhe do t`ju pėrkėdhelin mbi gjunjėt e tij.

13

Ashtu si njė nėnė e gėzon fėmijėn e saj, kėshtu unė do t`ju gėzoj dhe do tė ngushėlloheni nė Jeruzalem.

14

Ju do ta shihni kėtė, dhe zemra juaj do tė gėzohet, kockat tuaja do tė marrin pėrsėri fuqi si bari i njomė. Dora e Zotit do t`u bėhet e njohur shėrbėtorėve tė tij dhe do tė zemėrohet me tė madhe kundėr armiqve tė tij.

15

Sepse ja, Zoti do tė vijė me zjarrin dhe qerret e tij do tė jenė si njė uragan pėr tė hedhur zemėrimin e tij me tėrbim dhe kėrcėnimin e tij me flakė zjarri.

16

Sepse Zoti do tė ushtrojė drejtėsinė me zjarrin dhe shpatėn e tij kundėr ēdo mishi; dhe tė vrarėt nga Zoti do tė jenė tė shumtė.

17

"Ata qė shenjtėrohen dhe pastrohen pėr tė vajtur nė kopshtet, prapa njė idhulli qė gjendet nė mes, ata qė hanė mish derri, gjėra tė neveritshme dhe minj, do tė konsumohen tė gjithė", thotė Zoti.

18

Unė i njoh veprat e tyre dhe mendimet e tyre; ėshtė duke ardhur koha nė tė cilėn do tė mbledh tėrė kombet dhe tėrė gjuhėt; ato do tė vijnė dhe do tė shikojnė lavdinė time.

19

Unė do tė vė nė njė shenjė nė mes tyre dhe do tė dėrgoj disa nga ata qė mbijetuan prej tyre te kombet; nė Tarshish, nė Pul dhe nė Lud qė pėrdorin harkun, nė Tubal dhe nė Javan, nė ishujt e largėt qė nuk kanė dėgjuar famėn time dhe nuk kanė parė lavdinė time; kėta do tė shpallin lavdinė time ndėr kombet,

20

dhe do t`i kthejnė tėrė vėllezėrit tuaj nga tė gjitha kombet si njė ofertė Zotit, mbi kuaj, mbi qerre, mbi bartina, mbi mushkė dhe mbi dromidarė te mali im i shenjtė i Jeruzalemit", thotė Zoti, "ashtu si bijtė e Izraelit ēojnė njė ofertė nė njė enė tė pastėr nė shtėpinė e Zotit.

21

Do tė marrė gjithashtu disa prej tyre si priftėrinj dhe si Levitė", tha Zoti.

22

"Sepse ashtu si qiejtė e rinj dhe toka e re qė unė do tė bėj do tė jenė tė qėndrueshėm para meje", thotė Zoti, "kėshtu do tė jenė pasardhėsit tuaj dhe emri juaj.

23

Dhe do tė ndodhė qė nga njė hėnė e re nė tjetrėn dhe nga njė e shtunė nė tjetrėn ēdo mish do tė vijė tė bjerė nė gjunė para meje, thotė Zoti.

24

"Kur ata do tė dalin, do tė shikojnė kufomat e njerėzve qė rebeluan kundėr meje; sepse krimbi i tyre nuk do tė vdesė dhe zjarri i tyre nuk do tė shuhet, dhe do tė neveriten nga ēdo mish".

Jeremia 1