Bibla Shqip

Isaia 66

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Fjalėt e Jeremias, birit tė Hilkiahut, njė nga priftėrinjtė qė ishin nė Anathoth, nė vendin e Beniaminit.

2

Fjala e Zotit iu drejtua nė kohėn e Josias, birit tė Amonit, mbret i Judės, nė vitin e trembėdhjetė tė mbetėrimit tė tij;

3

iu drejtua gjithashtu nė kohėn e Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės, deri nė fund tė vitit tė njėmbėdhjetė tė Sedekias, birit tė Josias, mbret i Judės, domethėnė deri nė robėrimin e Jeruzalemit, qė ndodhi nė muajin e pestė.

4

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke mė thėnė:

5

"Para se unė tė tė formoja nė barkun e nėnės sate, tė kam njohur; para se ti tė dilje nga barku i saj, tė kam shenjtėruar dhe tė kam caktuar profet tė kombeve".

6

Unė u pėrgjigja: "Mjerisht, o Zot, Zot, unė nuk di tė flas, sepse jam njė djalosh"".

7

Por Zoti mė tha: "Mos thuaj: "Jam njė djalosh", sepse ti do tė shkosh te tė gjithė ata te tė cilėt do tė tė dėrgoj unė dhe do t`u thuash tėrė ato qė do tė urdhėroj.

8

Mos ki frikė para tyre, sepse unė jam me ty pėr tė tė ēliruar, thotė Zoti".

9

Pastaj Zoti shtriu dorėn e tij dhe preku gojėn time; mandej Zoti mė tha: "Ja, unė i vura fjalėt e mia nė gojėn tėnde.

10

Ja, sot unė tė caktoj mbi kombet dhe mbi mbretėritė pėr tė ērrėnjosur dhe pėr tė rrėnuar, pėr tė shembur dhe pėr tė shkatėrruar, pėr tė ndėrtuar dhe pėr tė mbjellė".

11

Pastaj fjala e Zotit m`u drejtua mua, duke thėnė: "Jeremia, ēfarė shikon?". Unė u pėrgjigja: "Shikoj njė degė bajameje".

12

Zoti mė tha: "Ke parė mirė, sepse unė vigjėloj mbi fjalėn time qė tė ketė efekt".

13

Fjala e Zotit m`u drejtua pėr herė tė dytė, duke thėnė: "Ēfarė shikon?". Unė u pėrgjigja: "Shikoj njė vorbė qė zien dhe qė e ka grykėn tė kthyer nė drejtim tė kundėrt me veriun".

14

Zoti mė tha: "Nga veriu fatkeqėsia do tė bjerė mbi gjithė banorėt e vendit.

15

Sepse, ja, unė po bėhem gati tė thėras tėrė popujt e mbretėrive tė veriut, thotė Zoti. Ata do tė vijnė dhe do tė vendosin secili fronin e tij nė hyrje tė portave tė Jeruzalemit, kundėr tėrė mureve tė tij, rreth e qark, dhe kundėr tėrė qyteteve tė Judės.

16

Atėherė do tė shpall mendimet e mia kundėr tyre, pėr shkak tė gjithė ligėsisė sė tyre, sepse mė kanė braktisur dhe u kanė djegur temjan perėndive tė tjera dhe kanė rėnė pėrmbys pėrpara veprės sė duarve tė tyre.

17

Prandaj ngjeshi ijėt e tua, ēohu dhe thuaju atyre tėrė ato qė do tė tė urdhėroj. Mos u tmerro para tyre, pėrndryshe do tė tė bėj qė tė tmerrohesh para tyre.

18

Ja, sot po tė bėj njė qytet tė fortifikuar, njė shtyllė tė hekurt dhe njė mur bronzi kundėr gjithė vendit, kundėr princave tė tij dhe priftėrinjve tė tij dhe kundėr popullit tė vendit.

19

Ata do tė luftojnė kundėr teje por nuk do tė tė mundin sepse unė jam me ty pėr tė tė ēliruar, thotė Zoti".

Jeremia 2