Bibla Shqip

Jeremia 5

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

"O bij tė Beniaminit, kėrkoni njė strehė jashtė Jeruzalemit. I bini borisė nė Tekoa dhe ngrini njė sinjal zjarri nė Beth-kerem, sepse nga veriu po vjen njė gjėmė, njė shkatėrrim i madh.

2

Unė do ta shkatėrroj bijėn e bukur dhe delikate tė Sionit.

3

Nė drejtim tė saj vijnė barinj me kopetė e tyre; ngrenė ēadrat e tyre rreth e qark kundėr saj; secili kullot pėr veten e tij.

4

Pėrgatitni luftėn kundėr saj; ēohuni dhe le tė dalim nė mes tė ditės! Mjerė ne, sepse dita po kalon dhe hijet e mbrėmjes po zgjaten!

5

Ēohuni dhe tė dalim natėn, tė shkatėrrojmė pallatet e tij!".

6

Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Prisni drurėt e tij dhe ndėrtoni njė ledh kundėr Jeruzalemit; ky ėshtė qyteti qė duhet ndėshkuar; nė mes tė tij nuk ka veēse shtypje.

7

Ashtu si njė pus nxjerr ujėrat e tij, kėshtu ai nxjerr ligėsinė e vet; nė tė flitet vetėm pėr dhunė dhe pėr shkatėrrim; para meje qėndrojnė vazhdimisht dhembje dhe plagė.

8

Lejo tė tė korrigjojnė, o Jeruzalem, pėrndryshe shpirti im do tė largohet nga ti, pėrndryshe do tė tė katandis nė njė shkretim, nė njė tokė tė pabanuar".

9

Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Ata qė kanė mbetur nga Izraeli do tė mblidhen si vilet e pavjela tė njė vreshti; kaloje pėrsėri dorėn tėnde si vjelėsi mbi degėzat e hardhisė.

10

Kujt do t`i flas dhe cilin do tė qortoj qė tė mė dėgjojė? Ja, veshi i tyre ėshtė i parrethprerė dhe ata nuk janė tė zotė tė tregojnė kujdes; ja, fjala e Zotit ėshtė bėrė pėr ta objekt pėrēmimi dhe ata nuk gjejnė tek ajo asnjė kėnaqėsi.

11

Prandaj jam mbushur me zemėrimin e madh tė Zotit; jam lodhur duke e pėrmbajtur. Do ta hedh mbi fėmijėt nė rrugė dhe mbi tė rinjtė e mbledhur bashkė, sepse do tė kapen si burri ashtu dhe gruaja, si plaku ashtu dhe burri i ngarkuar me vite.

12

Shtėpitė e tyre do t`u kalojnė tė tjerėve, sė bashku me arat e tyre dhe bashkėshortet e tyre, sepse unė do tė shtrij dorėn time mbi banorėt e vendit", thotė Zoti.

13

"Sepse nga mė i vogli deri tek mė i madhi tė gjithė lakmojnė fitime; nga profeti deri te prifti janė tė gjithė gėnjeshtarė.

14

Ata e mjekojnė shkel e shko plagėn e popullit tim, duke thėnė: "Paqe, paqe", kur nuk ka paqe.

15

A ju vinte turp kur kryenin gjėra tė neveritshme? Jo! Nuk kishin turp fare dhe as nuk dinin se ē`ishte tė skuqeshe. Prandaj do tė rrėzohen midis atyre qė rrėzohen; kur do t`i vizitoj, do tė rrėzohen", thotė Zoti.

16

Kėshtu thotė Zoti: "Ndaluni nėpėr rrugė dhe shikoni, pyesni pėr shtigjet e vjetra, ku ėshtė rruga e mirė, dhe ecni nėpėr tė; kėshtu do tė gjeni prehje pėr shpirtrat tuaj". Por ata pėrgjigjen: "Nuk do tė ecim nėpėr tė".

17

"Kam vėnė roje mbi ju: Kushtojini kujdes zėrit tė borisė!". Por ata pėrgjigjen: "Nuk do t`i kushtojmė kujdes".

18

"Prandaj, dėgjoni, o kombe, dhe dije, o kuvend, ēfarė do t`u ndodhė atyre.

19

Dėgjo, o tokė! Ja, unė do tė sjell mbi kėtė popull njė gjėmė, vetė frytin e mendimeve tė tij, sepse nuk u kanė kushtuar kujdes fjalėve tė mia dhe as ligjit tim, por e kanė hedhur poshtė.

20

Ē`mė hyn nė punė temjani qė vjen nga Sheba, kanella erė mirė qė vjen nga njė vend i largėt? Olokaustet tuaja nuk mė pėlqejnė dhe sakrificat tuaja nuk mė pėlqejnė".

21

Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė vendos para kėtij populli disa gurė pengese nė tė cilėt do tė pengohen bashkė etėr dhe bij; fqinji dhe miku do tė vdesin".

22

Kėshtu thotė Zoti: "Ja, njė popull vjen nga njė vend i veriut dhe njė komb i madh do tė dalė nga skajet e tokės.

23

Ata rrokin harkun dhe ushtėn; janė tė egėr dhe nuk kanė mėshirė; zėri i tyre i ngjet zhurmės sė detit; ata kanė hipur mbi kuaj dhe janė gati tė luftojnė si njė njeri i vetėm kundėr teje, o bijė e Sionit".

24

"Kemi dėgjuar famėn e tyre dhe na ranė duart; ankthi na ka mbėrthyer, ashtu si dhembjet qė zėnė njė grua qė po lind".

25

Mos dilni nėpėr ara, mos ecni nėpėr rrugė, sepse shpata e armikut dhe tmerri janė kudo.

26

O bijė e popullit tim, vishu me thes dhe rrotullohu nė hi; mbaj zi si pėr njė bir tė vetėm, me njė vajtim shumė tė hidhur, sepse shkatėrruesi do tė sulet mbi ne papritmas.

27

Unė tė kisha vėnė midis popullit tim si njė provues dhe njė fortesė, me qėllim qė ti tė njihje rrugėn e tyre dhe ta provoje atė.

28

Ata janė tė gjithė rebelė midis rebelėve, shkojnė rreth e qark duke pėrhapur shpifje; janė bronz dhe hekur, janė tė tėrė korruptues.

29

Gjyryku fryn me forcė, plumbi konsumohet nga zjarri; mė kot e rafinon rafinuesi, sepse skorjet nuk shkėputen.

30

Do tė quhen "argjend i refuzimit", sepse Zoti i ka hedhur poshtė.

Jeremia 7