Bibla Shqip

Jeremia 10

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Kjo ėshtė fjala qė iu drejtua Jeremias nga ana e Zotit, duke thėnė:

2

"Dėgjoni fjalėt e kėsaj besėlidhje dhe foluni njerėzve tė Judės dhe banorėve tė Jeruzalemit.

3

U thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: I mallkuar qoftė ai njeri qė nuk dėgjon fjalėt e kėsaj besėlidhjeje,

4

qė unė u urdhėrova etėrve tuaj ditėn qė i nxora nga Egjipti, nga furra prej hekuri, duke thėnė: "Dėgjoni zėrin tim dhe i bėni kėto gjėra nė bazė tė atyre qė ju komandoj; atėherė ju do tė jeni populli im dhe unė do tė jem Perėndia juaj",

5

me qėllim qė unė tė mund tė plotėsoj betimin qė u kam bėrė etėrve tuaj, t`u jap atyre njė vend ku tė rrjedhė qumėsht dhe mjaltė, ashtu si po ndodh sot". Unė u pėrgjigja dhe thashė: "Kėshtu qoftė, o Zot!".

6

Atėherė Zoti mė tha: "Shpalli tėrė kėto fjalė nė qytetet e Judės dhe nėpėr rrugėt e Jeruzalemit, duke thėnė: Dėgjoni fjalėt e kėsaj besėlidhjeje dhe zbatojini nė praktikė.

7

Sepse i kam nxitur me insistim etėrit tuaj qė nga dita qė i nxora nga vendi i Egjiptit e deri mė sot, i kam nxitur me urgjencė duke thėnė: "Dėgjoni zėrin tim!".

8

Por ata nuk e dėgjuan as ia vunė veshin, por secili eci sipas kryeneēėsisė sė zemrės sė keqe tė tij; prandaj unė do tė bėj qė tė goditen nga tė gjitha gjėrat e pėrmendura nė kėtė besėlidhje, pėr tė cilat kisha urdhėruar t`i respektonin, por qė ata nuk i respektuan".

9

Pastaj Zoti mė tha: "U zbulua njė komplot midis njerėzve tė Judės dhe midis banorėve tė Jeruzalemit.

10

Janė kthyer nė paudhėsitė e etėrve tė tyre tė lashtė, tė cilėt nuk pranuan tė dėgjojnė fjalėt e mia, dhe u shkuan pas perėndive tė tjera, pėr t`u shėrbyer; shtėpia e Izraelit dhe shtėpia e Judės kanė shkelur besėlidhjen qė unė kisha lidhur me etėrit e tyre".

11

Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Ja, unė do tė sjell mbi ta njė gjėmė, nga e cila nuk do tė mund tė shpėtojnė. Ata do tė mė klithin, por unė nuk do t`i dėgjoj.

12

Atėherė qytetet e Judės dhe banorėt e Jeruzalemit do tė shkojnė t`u klithin perėndive tė cilave u kanė djegur temjan, por kėta nuk do t`i shpėtojnė nė kohėn e gjėmės sė tyre.

13

Sepse o Judė perėnditė e tua janė tė shumta si qytetet e tua, dhe altarėt qė keni ngritur pėr atė gjė tė turpshme, altarėt pėr t`i djegur temjan Baalit, janė tė shumtė si rrugėt e Jeruzalemit.

14

Prandaj mos u lut pėr kėtė popull dhe mos ngri pėr tė asnjė britmė a lutje, sepse unė nuk do t`i kėnaq kur do tė mė klithin mua pėr fatkeqėsinė e tyre".

15

Ēfarė bėn i preferuari im nė tempullin tim, kur ka kryer shumė veprime tė kobshme? A do tė mundin mishrat e shenjtėruara tė largojnė prej teje ligėsinė tėnde, me qėllim qė ti tė mund tė gėzohesh?

16

Zoti tė kishte thirrur me emrin Ulli i gjelbėruar i bukur, me fryte tė shijshme. Nė zhurmėn e njė rrėmuje tė madhe, ai do t`i vėrė zjarr dhe degėt e tij do tė shkatėrrohen.

17

Zoti i ushtrive qė tė kishte mbjellė ka dekretuar fatkeqėsinė kundėr teje, pėr shkak tė ligėsisė sate nė dėm tė vetė shtėpisė sė Izraelit dhe tė shtėpisė sė Judės, duke provokuar zemėrimin tim dhe duke i djegur temjan Baalit".

18

Zoti ma bėri tė ditur dhe unė e mėsova; atėherė ti mė tregove veprimet e tyre.

19

Unė isha si njė qengj i butė qė e ēojnė nė thertore dhe nuk dija qė kurdisnin intriga kundėr meje, duke thėnė: "Tė shkatėrrojmė drurin bashkė me frytin e tij dhe ta zhdukim nga toka e tė gjallėve, me qėllim qė emri i tij tė mos kujtohet mė".

20

Por, o Zot i ushtrive, gjykatės i drejtė, qė shqyrton mendjen dhe zemrėn, tregomė hakmarrjen tėnde mbi ta, sepse unė tė bėra tė njohur ēėshtjen time.

21

Prandaj kėshtu thotė Zoti pėrsa i pėrket njerėzve tė Anathothit qė kėrkojnė jetėn tėnde, duke thėnė: "Mos bėj profecira nė emėr tė Zotit, qė tė mos vdesėsh nga dora jonė".

22

Kėshtu, pra, thotė Zoti i ushtrive: "Ja, unė do t`i dėnoj; tė rinjtė do tė vdesin nga shpata, bijtė e tyre dhe bijat e tyre do tė vdesin nga uria.

23

Nuk ka pėr tė mbetur asnjė prej tyre, sepse unė do tė sjell njė gjėmė mbi njerėzit e Anathothit, nė vitin e ndėshkimit tė tyre".

Jeremia 12