Bibla Shqip

Jeremia 11

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Ti je i drejtė, o Zot, si mund tė diskutoj me ty? Megjithatė do tė flas me ty lidhur me gjykimet e tua. Pse udha e tė pabesėve shkon mbarė? Pse jetojnė tė qetė ata qė veprojnė me pabesi?

2

I ke mbjellė dhe kanė lėshuar madje rrėnjė; rriten dhe mbajnė madje fryte. Ti je afėr gojės sė tyre, por larg zemrės sė tyre.

3

Por ti, o Zot mė njeh, mė shikon dhe shqyrton zmrėn time nė pėrqasje me ty. Tėrhiqi nė thertore si dele dhe veēoji pėr ditėn e kėrdisė!

4

Deri kur do tė mbajė zi vendi dhe do tė thahet bari i ēdo fushe? Nga shkaku i ligėsisė sė banorėve tė tij, kafshėt dhe zogjtė shfarosen, sepse ata thonė: "Ai nuk do ta shikojė fundin tonė".

5

Nė rast se ti fugon me kėmbėsorėt dhe ata tė lodhin, si mund tė hysh nė garė me kuajt? Nė rast se e ndjen veten tė sigurt vetėm nė njė vend paqėsor, ēfarė do tė bėsh kur Jordani do tė fryhet?

6

Sepse edhe vėllezėrit e tu dhe shtėpia e atit tėnd kanė vepruar nė mėnyrė tė pabesė ndaj teje; edhe ata tė bėrtasin nga pas me zė tė lartė. Mos ki besim tek ata kur do tė thonė fjalė tė mira.

7

Braktisa shtėpinė time, hodha poshtė trashėgiminė time; dhashė atė qė kam mė tė shtrenjtė nė duart e armiqve tė tij.

8

Trashėgimia ime ėshtė bėrė pėr mua si njė luan nė pyll; lėshoi ulėrimėn e tij kundėr meje; pėr kėtė e urreva.

9

Trashėgimia ime ka qenė pėr mua si njė shpend grabitqar lara-lara; shpendėt grabitqarė hidhen kundėr saj nga ēdo anė. Shkoni, mblidhini tėrė kafshėt e fushės, sillini kėtu qė t`i gėlltisin!

10

Shumė barinj kanė shkretuar vreshtin tim, kanė shkelur pjesėn time, e kanė katandisur pjesėn time tė kėndshme nė njė shkretėtirė tė mjeruar.

11

E kanė katandisur nė njė shkretim; e shkretuar, tė pikėllon para meje; tėrė vendi ėshtė i shkretuar, por asnjeri nuk mendon pėr tė.

12

Mbi tė gjitha lartėsitė e shkretėtirės kanė arritur shkatėrruesit dhe shpata e Zotit e pėrpin vendin nga njė skaj nė skajin tjetėr tė tij; asnjė mish nuk ka paqe.

13

Kanė mbjellė grurė, por korrin gjemba; janė lodhur, por pa asnjė pėrfitim. Do t`u vijė turp nga korrja juaj, pėr shkak tė zemėrimit tė fortė tė Zotit!

14

Kėshtu thotė Zoti pėr tė gjithė fqinjėt e mi tė kėqij, qė prekin trashėgiminė qė i dhashė nė zotėrim popullit tim Izrael: "Ja, do t`i ērrėnjos nga vendi i tyre dhe do tė ērrėnjos shtėpinė e Judės nė mes tė tyre.

15

Por ka pėr tė ndodhur qė, pasi t`i kem ērrėnjosur, do tė mė vijė keq pėrsėri pėr ta dhe do ta ēoj pėrsėri secilin nė trashėgiminė e tij, secilin nė vendin e tij.

16

Dhe ka pėr tė ndodhur qė, nė rast se mėsojnė me kujdes rrugėt e popullit tim dhe nė se betohen me emrin tim, duke thėnė: "Zoti rron", ashtu siē e kanė mėsuar popullin tim tė betohet pėr Baalin, do tė vendosen mirė e bukur nė mes tė popullit tim.

17

Por nė rast se nuk do tė dėgjojnė, unė do ta ērrėnjos plotėsisht atė komb dhe do ta shkatėrroj", thotė Zoti.

Jeremia 13