Bibla Shqip

Jeremia 15

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

2

"Mos merr grua dhe mos ki bij e bija nė kėtė vend".

3

Sepse kėshtu thotė Zoti pėr bijtė dhe bijat qė kanė lindur nė kėtė vend dhe pėr nėnat qė i kanė pjellė dhe pėr etėrit qė i kanė zėnė nė kėtė vend:

4

"Ata do tė vdesin nga njė vdekje rrėqethėse; nuk do tė qahen dhe nuk do tė varrosen, por do t`i lėnė si pleh mbi faqen e dheut; do tė shfarosen nga shpata dhe nga uria, dhe kufomat e tyre do tė shėrbejnė si ushqim pėr shpendėt e qiellit dhe pėr kafshėt e tokės".

5

Sepse kėshtu thotė Zoti: "Mos hyni nė shtėpinė e zisė dhe mos shkoni pėr ngushėllime dhe pėr t`i vajtuar, sepse unė kam hequr nga ky popull paqen time, mirėsinė time dhe mėshirėn time", thotė Zoti.

6

"Tė mėdhenj dhe tė vegjėl do tė vdesin nė kėtė vend; nuk do tė varrosen as do tė mbahet zia pėr ata, nuk do tė bėhen prerje as qethje flokėsh pėr ta.

7

Nuk do tė thyhet buka pėr ata qė mbajnė zi pėr t`i ngushėlluar pėr njė tė vdekur dhe nuk do t`u jepet pėr tė pirė gota e ngushėllimit pėr atin e tyre dhe nėnėn e tyre.

8

Mos hyni as nė njė shtėpi banketi pėr t`u ulur bashkė me ta pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė".

9

Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do tė bėj qė tė pushojė nė kėtė vend, para syve tuaj dhe nė ditėt tuaja, britma e gėzimit dhe britma e ngazėllimit, zėri i dhėndrit dhe zėri i nuses.

10

Dhe ka pėr tė ndodhur qė kur t`i shpallėsh kėtij populli tėrė kėto gjėra, do tė tė thonė: "Pse Zoti ka shqiptuar kundėr nesh tėrė kėtė mjerim tė madh? Cila ėshtė paudhėsia jonė? Cili ėshtė mėkati qė kemi kryer kundėr Zotit, Perėndisė tonė?".

11

Atėherė ti do t`u pėrgjigjesh atyre: Sepse etėrit tuaj mė kanė braktisur", thotė Zoti, "kanė shkuar pas perėndive tė tjera, u kanė shėrbyer dhe kanė rėnė pėrmbys para tyre, mė kanė braktisur mua dhe nuk kanė respektuar ligjin tim.

12

Dhe ju keni vepruar mė keq se etėrit tuaj, sepse ja, secili vepron sipas kryeneēėsisė sė zemrės sė tij tė keqe dhe nuk pranon tė mė dėgjojė.

13

Prandaj unė do t`ju dėboj nga ky vend nė njė vend qė as ju, as etėrit tuaj nuk keni njohur dhe atje do t`u shėrbeni perėndive tė tjera ditėn e natėn, sepse unė nuk do t`ju fal".

14

"Prandaj ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat nuk do tė thuhet mė: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit",

15

por: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i veriut dhe nga tėrė vendet ku i kishte shpėrndarė". Dhe unė do t`i ēoj pėrsėri nė vendin qė u kisha dhėnė etėrve tė tyre.

16

Ja, unė do tė dėrgoj njė numėr tė madh peshkatarėsh pėr t`i peshkuar", thotė Zoti, "dhe pastaj do tė dėrgoj njė numėr tė madh gjahtarėsh pėr t`i gjuajtur nė ēdo mal, nė ēdo kodėr dhe nė tė ēarat e shkėmbinjve.

17

Sepse sytė e mi janė mbi tė gjitha rrugėt e tyre, qė nuk janė tė fshehura nga fytyra ime, dhe paudhėsitė e tyre nuk mbeten tė fshehura para syve tė mi.

18

Para sė gjithash do t`i shpaguaj dyfish pėr paudhėsinė dhe mėkatin e tyre, sepse kanė pėrdhosur vendin tim me kufomat e idhujve tė tyre tė neveritshėm dhe e kanė mbushur trashėgiminė time me gjėrat e tyre tė neveritshme".

19

O Zot, forca ime, kalaja ime dhe streha ime ditėn e fatkeqėsisė, te ti do tė vijnė kombet nga skajet e tokės dhe do tė thonė: "Etėrit tanė kanė trashėguar vetėm gėnjeshtra, kotėsi dhe gjėra qė nuk vlejnė asgjė".

20

"A mundet tė shpikė njeriu perėndi, qė nė tė vėrtetė nuk janė perėndi?

21

Prandaj ja, kėtė radhė do t`u bėj tė njohur atyre, do t`u tregoj dorėn time dhe fuqinė time; dhe ata do tė mėsojnė qė emri im ėshtė Zoti".

Jeremia 17