Bibla Shqip

Jeremia 16

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

"Mėkati i Judės ėshtė shkruar me njė stilo hekuri, ėshtė gėrvishur me njė majė diamanti mbi rrasėn e zemrės sė tyre dhe mbi brirėt e altarėve tuaj.

2

Edhe djemtė e tyre mbajnė mend altarėt dhe Asherimėt e tyre pranė drurėve tė gjelbėr mbi kodrat e larta.

3

O mali im nė ara, unė do t`ia braktis plaēkitjes pasuritė e tua, tėrė thesaret e tu dhe vendet e tua tė larta, pėr shkak tė mėkatit qė ėshtė i pranishėm nė tėrė territorin tėnd.

4

Kėshtu pėr fajin tėnd do tė humbasėsh trashėgiminė qė tė kisha dhėnė dhe do tė bėj qė t`u shėrbesh armiqve tė tu nė njė vend qė ti nuk e njeh, sepse keni ndezur njė zjarr nė zemėrimin tim, qė do tė flakėrojė gjithnjė".

5

Kėshtu thotė Zoti: "Mallkuar qoftė njeriu qė ka besim te njeriu dhe e bėn nga mishi krahun e tij, dhe zemra e tė cilit largohet nga Zoti!

6

Ai do tė jetė si njė brukė nė shkretėtirė; kur vjen e mira, nuk ka pėr ta parė. Do tė banojė nė vende tė thata nė shkretėtirė, nė njė tokė tė kripur pa banorė.

7

Lum ai njeri qė beson te Zoti dhe besimi i tė cilit ėshtė Zoti!

8

Ai do tė jetė si njė pemė i mbjellė pranė ujit, qė i shtrin rrėnjėt e tij gjatė lumit. Nuk do ta ndjejė kur vjen vapa dhe gjethet e tij do tė mbeten tė gjelbra; nė vitin e thatėsirės nuk do tė ketė asnjė shqetėsim dhe do tė vazhdojė tė mbajė fryte.

9

Zemra gėnjehet mė tepėr se ēdo gjė tjetėr dhe sėmuret nė mėnyrė tė pashėrueshme; kush mund ta njohė atė?

10

Unė, Zoti, hetoj zemrėn, vė nė provė mendjen pėr t`i dhėnė secilit sipas rrugėve tė tij, sipas frytit tė veprimeve tė tij.

11

Kush fiton pasuri nė mėnyrė tė padrejtė ėshtė si thėllėza qė ngroh vezė qė nuk i ka bėrė vetė; nė mes tė ditėve tė tij ka pėr t`i lėnė dhe nė fund do tė gjendet i shushatur".

12

Froni i lavdisė sė shkėlqyer qė nė fillim ėshtė vendi i shenjtėrores sonė.

13

O Zot, shpresa e Izraelit, tėrė ata qė tė braktisin do tė turpėrohen. "Ata qė largohen nga unė do tė jenė tė shkruar nė tokė, sepse e kanė braktisur Zotin, burimin e ujit tė gjallė".

14

Shėromė, o Zot, dhe do tė shėrohem, shpėtomė dhe do tė shpėtoj, sepse ti je lavdia ime.

15

Ja, ata mė thonė: "Ku ėshtė fjala e Zotit? Le tė realizohet tani!"

16

Megjithatė unė nuk refuzova tė jem bariu i tyre duke tė ndjekur ty, as dėshirova ditėn e kobshme. Ti e di atė qė doli nga goja ime, sepse bėhej nė praninė tėnde.

17

Mos u bėj pėr mua njė frikė; ti je streha ime ditėn e fatkeqėsisė.

18

Qofshin tė turpėruar pėrndjekėsit e mi, por mos qofsha unė i turpėruar; qofshin tė turpėruar ata, por mos qofsha i turpėruar unė; sill mbi ta ditėn e fatkeqėsisė dhe shkatėrroji me njė shkatėrrim tė dyfishtė!

19

Kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Shko dhe ndalu te porta e bijve tė popullit, nėpėr tė cilėn hyjnė dhe dalin mbretėrit e Judės dhe pranė tė gjitha portave tė Jeruzalemit,

20

dhe u thuaj atyre: Dėgjoni fjalėn e Zotit, o mbretėr tė Judės, dhe tėrė Juda dhe ju tė gjithė banorė tė Jeruzalemit, qė hyni nėpėr kėto porta".

21

Kėshtu thotė Zoti: "Kujdesuni pėr veten tuaj dhe mos mbartni asnjė peshė dhe mos e futni nėpėr portat e Jeruzalemit ditėn e shtunė.

22

Mos mbartni asnjė peshė jashtė shtėpive tuaja dhe mos kryeni asnjė punė ditėn e shtunė, por shenjtėroni ditėn e shtunė, ashtu siē i kam urdhėruar etėrit tuaj.

23

Por ata nuk dėgjuan as i vunė veshin, por ngurtėsuan zverkun e tyre pėr tė mos dėgjuar dhe pėr tė mos pranuar mėsime.

24

Kėshtu do tė ndodhė qė, nė qoftė se do tė dėgjoni me kujdes", thotė Zoti, "nė rast se bėni qė tė mos hyjė asnjė peshė nėpėr portat e kėtij qyteti ditėn e shtunė, por do ta shenjtėroni ditėn e shtunė dhe nuk do tė bėni asnjė punė gjatė asaj dite,

25

atėherė mbretėrit dhe princat qė rrinė ulur mbi fronin e Davidit do tė hyjnė nga portat e kėtij qyteti tė hipur mbi qerre dhe mbi kuaj, ata, princat e tyre, njerėzit e Judės dhe banorėt e Jeruzalemit; dhe ky qytet do tė banohet pėrjetė.

26

Do tė vijnė pastaj nga qytetet e Judės, nga rrethinat e Jeruzalemit, nga vendi i Beniaminit, nga ultėsira, nga malet dhe nga Negevi, duke sjellė olokauste, flijime, blatime ushqimore dhe temjan dhe duke ofruar flijime falėnderimi nė shtėpinė e Zotit.

27

Por nė rast se nuk do tė mė dėgjoni, duke shenjtėruar ditėn e shtunė: duke mos mbartur pesha dhe duke mos i futur nėpėr portat e Jeruzalemit ditėn e shtunė, unė do tė ndez njė zjarr nė portat e tij; ai do tė pėrpijė pallatet e Jeruzalemit dhe nuk do tė shuhet".

Jeremia 18