Bibla Shqip

Jeremia 17

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Fjala iu drejtua Jeremias nga Zoti, duke i thėnė:

2

"Ēohu dhe zbrit nė shtėpinė e poēarit, dhe atje do tė dėgjosh fjalėt e mia".

3

Atėherė unė zbrita nė shtėpinė e poēarit, dhe ja ai po bėnte njė punė te rrota.

4

Por poēi qė po bėnte me argjilėn u prish nė duart e poēarit. Kėshtu duke e filluar pėrsėri punėn, ai bėri me tė njė poē tjetėr, qė iu duk i mirė atij.

5

Atėherė fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

6

"O shtėpi e Izraelit, a nuk mund tė bėj unė me ju, ashtu siē bėri ky poēar?", thotė Zoti. "Ja, ashtu si ėshtė argjila nė duart e poēarit, kėshtu jeni ju nė duart e mia, o shtėpi e Izraelit!

7

Nga njė herė pėr njė komb dhe pėr njė mbretėri, unė flas dhe them se duhet ērrėnjosur, rrėzuar dhe shkatėrruar;

8

por nė rast se ai komb kundėr tė cilit kam folur heq dorė nga ligėsia e tij, unė pendohem pėr tė keqen qė kisha menduar t`i bėja.

9

Herė tjetėr pėr njė komb dhe pėr njė mbretėri, unė flas pėr ndėrtim dhe pėr tė mbjella;

10

por nė rast se ai komb ose ajo mbretėri bėn atė qė ėshtė e keqe nė sytė e mi, duke mos e dėgjuar zėrin tim, unė pendohem pėr tė mirėn qė i kisha premtuar t`i bėja.

11

Prandaj tani folu njerėzve tė Judės dhe banorėve tė Jeruzalemit, dhe u thuaj: Kėshtu thotė Zoti: Ja, unė kam pėrgatitur kundėr jush tė keqen dhe njė plan kundėr jush. Tani le tė heqė dorė secili

12

Por ata thonė: "Éshtė e kotė; ne duam tė ecim duke ndjekur mendimet tona dhe dėshirojmė tė veprojmė sipas kryeneēėsisė sė zemrės sonė tė keqe.

13

Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Pyesni, pra, midis kombeve kush ka dėgjuar gjėra tė tilla. Virgjėresha e Izraelit ka bėrė njė gjė tė llahtarshme.

14

A do tė zhduket vallė bora e Libanit nga shkėmbinjtė qė lartohen pėrmbi vendin?, ose a do tė thahen vallė ujrat e rrjedhshėm tė ftohta tė njė toke tė huaj?

15

Megjithatė populli im mė ka harruar; u djegin temjan idhujve tė kotė, qė i kanė bėrė tė pengohen nė rrugėt e tyre, nė shtigjet e lashta, pėr tė ecur nė rrugėt dytėsore dhe jo nė rrugėn kryesore,

16

duke e bėrė vendin e tyre njė shkatėrrim, njė objekt talljeje tė vashdueshme; kėshtu qė tėrė ata qė do tė kalojnė andej do tė mbeten tė habitur dhe do tė tundin kokėn.

17

Unė do t`i shpėrndaj pėrpara armikut ashtu si vepron era e lindjes. Ditėn e mjerimit tė tyre do t`u tregoj kurrizin dhe jo fytyrėn".

18

Pastaj ata thanė: "Ejani dhe tė kurdisim komplote kundėr Jeremias, sepse ligji nuk do t`i mungojė priftit as kėshilla tė urtit dhe as fjala profetit. Ejani, ta godasim me gjuhėn dhe tė mos i kushtojmė kujdes asnjėrės prej fjalėve tė tij".

19

Kushtomė kujdes, o Zot, dhe dėgjo zėrin e atyre qė grinden me mua.

20

A shpėrblehet vallė e mira me tė keqen? Sepse ata i kanė hapur njė gropė jetės sime. Kujto se jam paraqitur para teje pėr tė folur nė favor tė tyre dhe pėr tė larguar prej tyre zemėrimin tėnd.

21

Prandaj braktisi urisė bijtė e tyre dhe jepi nė pushtetin e shpatės; gratė e tyre mbetshin pa fėmijė dhe tė veja, burrat e tyre u plagosshin pėr vdekje; tė rinjtė e tyre u vrafshin nga shpata nė betejė.

22

U dėgjoftė njė britmė nga shtėpitė e tyre, kur do tė lėshosh papritmas mbi ta njė aradhe ushtarėsh, sepse kanė hapur njė gropė pėr tė mė kapur dhe kanė ngritur leqe te kėmbėt e mia.

23

Por ti o Zot, i njeh tėrė qėllimet e tyre kundėr meje pėr tė shkaktuar vdekjen time; mos ua fal paudhėsinė e tyre, mos fshij mėkatin e tyre nga prania jote. U rrėzofshin para teje. Trajtoji ashpėr ditėn e zemėrimit tėnd.

Jeremia 19