Bibla Shqip

Jeremia 18

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Kėshtu ka thėnė Zoti: "Shko e bli njė poē balte pėr ujė; pastaj merr disa pleq nga populli dhe disa pleq nga priftėrinjtė

2

dhe dil nė drejtim tė luginės sė birit tė Hinomit qė ndodhet nė hyrje tė Portės sė poēerisė dhe aty shpall fjalėt qė do tė tė them.

3

Do tė thuash kėshtu: Dėgjoni fjalėn e Zotit, o mbret i Judės dhe banorė tė Jeruzalemit. Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė do tė sjell mbi kėtė vend njė fatkeqėsi tė tillė qė do tė bėjė tė shungullojnė veshėt e cilitdo qė do ta dėgjojė,

4

sepse mė kanė braktisur, kanė pėrdhosur kėtė vend dhe u kanė djegur temjan perėndive tė tjera, qė nuk i njihnin as ata vetė, as etėrit e tyre, as mbretėrit e Judės, dhe e kanė mbushur kėtė vend me gjakun e tė pafajmėve;

5

i kanė ndėrtuar vendet e larta Baalit pėr tė djegur bijtė e tyre nė zjarr si olokaust Baalit, gjė qė nuk kisha urdhėruar dhe pėr tė cilėn nuk kisha folur kurrė dhe nuk mė kishte shkuar ndėr mend.

6

Prandaj ja, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "kur ky vend nuk do tė quhet mė "Tofet", as "Lugina e birit tė Hinomit", por "Lugina e masakrės".

7

Unė do t`i bėj tė kota qėllimet e Judės dhe tė Jeruzalemit nė kėtė vend dhe do tė bėj qė tė rrėzohen nga shpata pėrpara armiqve tė tyre, dhe nga dora e atyre qė kėrkojnė jetėn e tyre, dhe do t`ua jap kufomat e tyre si ushqim shpendėve tė qiellit dhe kafshėve tė tokės.

8

Do ta katandis kėtė qytet nė njė shkatėrrim dhe nė njė objekt talljeje; kushdo qė do t`i kalojė pranė do tė mbetet i habitur dhe do tė fillojė tė fishkėllojė pėr tėrė plagėt e tij.

9

Do tė bėj tė hanė mishin e bijve tė tyre dhe mishin e bijave tė tyre dhe do tė hanė mishin e njėri tjetrit gjatė rrethimit dhe shtrėngesės nė tė cilat do t`i ngushtojnė armiqtė e tyre dhe ata qė kėrkojnė jetėn e tyre.

10

Pastaj do tė thyesh poēin nė prani tė atyre njerėzve qė do tė kenė ardhur me ty

11

dhe do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Kėshtu do tė copėtoj kėtė popull dhe kėtė qytet, ashtu si copėtohet njė poē balte, qė nuk mund tė ndreqet mė; atėherė do t`i varrosin tė vdekurit nė Tofet, sepse nuk do tė ketė mė vend pėr t`i varrosur.

12

Kėshtu do tė veproj nė kėtė vend, thotė Zoti, dhe me banorėt e tij, duke e bėrė kėtė qytet si Tofeti.

13

Shtėpitė e Jeruzalemit dhe shtėpitė e mbretėrve tė Judės do tė jenė tė papastra ashtu si vendi i Tofetit qė janė tė gjitha shtėpitė mbi ēatitė e tė cilave i kanė djegur temjan tėrė ushtrisė sė qiellit dhe u kanė bėrė libacione perėndive tė tjera".

14

Pastaj Jeremia u kthye nga Tofeti, ku Zoti e kishte dėrguar tė profetizonte, u ndal tek oborri i shtėpisė tė Zotit dhe i tha tėrė popullit:

15

"Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė po sjell mbi kėtė qytet dhe mbi tė gjitha lagjet e tij tė jashtme tėrė tė keqen qė shqiptova kundėr tij, sepse kanė fortėsuar qafėn e tyre pėr tė mos dėgjuar fjalėt e mia".

Jeremia 20