Bibla Shqip

Jeremia 19

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 20

1

Pashhuri, bir i Imerit, prift dhe shef i kryeintendentėve nė shtėpinė e Zotit, dėgjoi Jeremian qė profetizonte kėto gjėra.

2

Atėherė Pashhuri rrahu profetin Jeremia dhe e futi nė burgun qė ndodhej nė portėn e sipėrme tė Beniaminit pranė shtėpisė tė Zotit.

3

Tė nesėrmen Pashhuri e nxori nga burgu Jeremian. Jeremia i tha: "Zoti nuk tė quan mė Pashhur, por Magor-Misabib.

4

Sepse kėshtu thotė Zoti: Ja, unė do tė tė braktis ty dhe tėrė shokėt e tu nė dorė tė tmerrit; ata do tė bien nga shpata e armiqve tė tyre dhe sytė e tu kanė pėr ta parė. Do ta jap tėrė Judėn nė duart e mbretit tė Babilonisė, qė do t`i ēojė nė robėri nė Babiloni dhe do t`i godasė me shpatė.

5

Pėrveē kėsaj tėrė pasuritė e kėtij qyteti, tėrė prodhimin e mundit tė tij dhe tė gjitha sendet e tij tė ēmuara, po, do t`i jap tėrė thesaret e mbretėrve tė Judės nė dorė tė armiqve tė tyre qė do t`i plaēkisin, do t`i marrin dhe do t`i ēojnė nė Babiloni.

6

Dhe ti, Pashhur, dhe tėrė ata qė banojnė nė shtėpinė tėnde, do tė shkoni nė robėri; do tė shkosh nė Babiloni, aty ke pėr tė vdekur dhe aty ke pėr t`u varrosur, ti dhe tėrė miqtė e tu tė cilėve u ke profetizuar gėnjeshtra".

7

Ti mė ke bindur, o Zot, dhe unė e lashė veten tė bindem; ti je mė i fortė se unė dhe fitove. Jam bėrė objekt talljesh ēdo ditė; kushdo tallet me mua.

8

Sepse sa herė qė flas, unė bėrtas dhe shpall: "Dhunė dhe plaēkitje!". Po, fjala e Zotit ėshtė pėr mua njė shkak turpi dhe talljeje ēdo ditė.

9

Atėherė unė thashė: "Nuk do ta pėrmend mė dhe nuk do tė flas mė nė emėr tė tij". Por fjala e tij ishte nė zemrėn time si njė zjarr flakėrues, i mbyllur nė kockat e mia; pėrpiqesha ta pėrmbaja, por nuk mundesha.

10

Dėgjoja shpifjet e shumė vetave: "Tmerr rreth e qark! Paditeni dhe do ta padisim!". Tėrė ata me tė cilėt jetoja nė paqe prisnin qė unė tė pengohesha dhe thonin: "Ndofta do tė bindet, kėshtu ne do tė kemi epėrsi mbi tė dhe do tė hakmerremi kundėr tij".

11

Por Zoti ėshtė me mua si njė hero i fuqishėm; prandaj ndjekėsit e mi do tė pengohen dhe nuk do tė kenė epėrsi; do tė turpėrohen me tė madhe, sepse nuk do t`ia dalin mbanė; turpi i tyre do tė jetė i pėrjetshėm dhe nuk do tė harrohet.

12

Por ti, o Zot i ushtrive, qė provon tė drejtin dhe heton mendjen dhe zemrėn, tregomė hakmarrjen tėnde mbi ta, sepse ty tė kam besuar ēėshtjen time.

13

Kėndojini Zotit, lėvdoni Zotin, sepse ka ēliruar jetėn e nevojtarit nga dora e keqbėrėsve.

14

Mallkuar qoftė dita nė tė cilėn linda! Mos qoftė e bekuar dita nė tė cilėn nėna ime mė lindi!

15

Mallkuar qoftė njeriu qė i shpuri lajmin atit tim, duke thėnė: "Tė ka lindur njė bir mashkull", gjė qė e mbushi me gėzim.

16

Qoftė ai njeri si qytetet qė Zoti ka shkatėrruar pa kurrfarė keqardhje. Dėgjoftė klithmėn nė mėngjes dhe zhurmat e luftės nė mesditė,

17

sepse nuk mė kanė bėrė tė vdes nė bark tė nėnės; kėshtu nėna ime do tė ishte varri im dhe barku i saj i ngarkuar pėr gjithnjė.

18

Pse kam dalė nga barku i nėnės, pėr tė parė vuajtje, dhembje dhe pėr t`i mbaruar ditėt e mia me turp?

Jeremia 21