Bibla Shqip

Jeremia 22

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

"Mjerė barinjtė qė prishin dhe shpėrndajnė kopenė e kullotės sime", thotė Zoti.

2

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit, kundėr barinjve qė kullosin popullin tim: "Ju keni shpėrndarė delet e mia, i keni pėrzėnė dhe nuk keni pasur kujdes pėr to; ja, unė do t`ju dėnoj pėr ligėsinė e veprimeve tuaja", thotė Zoti.

3

"Por do tė mbledh kusurin e deleve tė mia nga tė gjitha vendet ku i kam shpėrndarė dhe do t`i ēoj pėrsėri nė kullotat e tyre, ku do tė jenė pjellore dhe do tė shumohen.

4

Do tė caktoj mbi to barinj qė do t`i kullosin dhe nuk do tė kenė mė ndrojtje as frikė; nuk do tė mungojė asnjė prej tyre", thotė Zoti.

5

"Ja, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "nė tė cilat do tė shkaktoj qė tė dalė nga Davidi njė filiz i drejtė, qė do tė mbretėrojė si mbret, do tė ketė mbarėsi dhe do tė ushtrojė gjykimin dhe drejtėsinė nė vend.

6

Nė ditėt e tij Juda do tė shpėtohet dhe Izraeli do tė qėndrojė nė siguri. Ky do tė jetė emri me tė cilin do tė thirret: "Zoti drejtėsia jonė".

7

Pra, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "gjatė tė cilave nuk do tė thuhet mė: "Pėr Zotin e gjallė qė i nxori bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit",

8

por: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori dhe ēoi pėrsėri pasardhėsit e shtėpisė sė Izraelit nga vendi i veriut dhe nga tė tėra vendet ku i kisha shpėrndarė"; dhe ata do tė qėndrojnė nė vendin e tyre".

9

Zemra ime ėshtė thyer brenda meje pėr shkak tė profetėve, tėrė kockat e mia dridhen. Jam si njė i dehur, si njė njeri i mposhtur nga vera, pėr shkak tė Zotit dhe fjalėve tė tij tė shenjta.

10

Sepse vendi ėshtė plot me shkelės tė kurorės, pėr shkak tė mallkimit vendi ėshtė nė zi, kullotat e shkretėtirės janė tharė. Vrapi i tyre ėshtė i mbrapshtė dhe forca e tyre nuk ėshtė e drejtė.

11

"Si prifti ashtu edhe profeti janė prishur; po, e kam gjetur ligėsinė e tyre edhe nė vetė shtėpinė time", thotė Zoti.

12

"Prandaj rruga e tyre do tė jetė pėr ta si shtigje ku njeriu shket; do tė shtyhen nė errėsirė dhe do tė rrėzohen nėpėr to, sepse do tė bėj qė tė bjerė mbi ta njė gjėmė, nė vitin e dėnimit tė tyre", thotė Zoti.

13

"Kam vėrejtur budallallėqe midis profetėve tė Samarias: profetizonin nė emėr tė Baalit dhe e ēonin nė rrugė tė keqe popullin tim tė Izraelit.

14

Edhe ndėrmjet profetėve tė Jeruzalemit kam parė gjėra tė ndyra: kryejnė shkelje tė kurorės, ecin nė mėnyrė tė rreme, pėrforcojnė duart e keqbėrėsve, dhe kėshtu asnjeri nuk largohet nga rruga e keqe qė ka marrė. Pėr mua janė qė tė gjithė si Sodoma, dhe banorėt e tij si Gomora".

15

Prandaj kėshtu thotė Zoti i ushtrive pėr profetėt: "Ja, unė do t`i ushqej me pelin dhe do t`i bėj tė pinė ujė tė helmuar, sepse nga profetėt e Jeruzalemit pabesia ėshtė pėrhapur nė tėrė vendin".

16

Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Mos dėgjoni fjalėt e profetėve qė ju bėjnė profeci. Ata ju bėjnė tė kėqinj; ju parashtrojnė vegimet e zemrave tė tyre dhe jo atė qė del nga goja e Zotit.

17

U flasin vazhdimisht atyre qė mė pėrbuzin: "Zoti ka thėnė: Do tė keni paqe"; dhe gjithė atyre qė ecin nė kryeneēėsinė e zemrės sė tyre: "Asnjė e keqe nuk do t`ju vijė".

18

Por kush ka marrė pjesė nė kėshillėn e Zotit? Kush ka parė, kush ka dėgjuar fjalėn e tij? Kush i ka kushtuar kujdes fjalės sė tij dhe e ka dėgjuar?

19

Ja furtuna e Zotit po shpėrthen me tėrbim, njė furtunė e tmerrshme do tė shpėrthejė mbi kryet e tė pabesėve.

20

Zemėrimi i Zotit nuk do tė qetėsohet deri sa tė ketė kryer dhe plotėsuar synimet e zemrės sė tij; ditėt e fundit do tė kuptoni fare mirė.

21

Unė nuk i kam dėrguar ata profetė; por ata kanė vrapuar; nuk u kam folur atyre, por ata kanė profetizuar.

22

Por, sikur tė kishin marrė pjesė nė kėshillėn time, atėherė do tė bėnin qė populli im tė dėgjonte fjalėt e mia, dhe kėshtu do ta largonin nga rruga e tyre e keqe dhe nga ligėsia e veprimeve tė tyre.

23

A jam unė vetėm njė Perėndi nga afėr", thotė Zoti, "apo dhe njė Perėndi nga larg?

24

A mundet dikush tė fshihet nė vende tė fshehta nė mėnyrė qė unė tė mos e shoh?", thotė Zoti. "A nuk e mbush unė qiellin dhe tokėn?", thotė Zoti.

25

"Kam dėgjuar atė qė thonė profetėt qė profetizojnė gėnjeshtra nė emrin tim, duke thėnė: "Pashė njė ėndėrr, pashė njė ėndėrr!".

26

Deri kur do tė vazhdojė kjo nė zemrėn e kėtyre profetėve qė profetizojnė gėnjeshtra dhe profetizojnė mashtrimin e zemrės sė tyre?

27

Ata mendojnė qė populli im do tė harrojė emrin tim me ėndrrat e tyre qė i tregojnė njėri-tjetrit, ashtu si etėrit e tyre harruan emrin tim pėr Baalin.

28

Profeti qė pa njė ėndėrr le ta tregojė ėndrrėn, por ai qė ka fjalėn time le ta kallėzojė atė me besnikėri. Ē`punė ka kashta me grurin?", thotė Zoti.

29

"A nuk ėshtė fjala ime si zjarri?", thotė Zoti, "dhe si njė ēekiē qė thyen gurin?

30

Prandaj ja", thotė Zoti, "unė jam kundėr profetėve qė i vjedhin njėri-tjetrit fjalėt e mia.

31

Ja", thotė Zoti, "unė jam kundėr profetėve qė pėrdorin gjuhėn e tyre dhe thonė: "Ai thotė".

32

Ja, unė jam kundėr atyre qė profetizojnė ėndrra tė rreme", thotė Zoti, "dhe ia tregojnė popullit tim dhe e prishin atė me gėnjeshtrat dhe me mburrėsitė e tyre, megjithėse unė nuk i kam dėrguar dhe as nuk u kam dhėnė ndonjė urdhėr; prandaj nuk do tė jenė aspak tė vlefshėm pėr kėtė popull", thotė Zoti.

33

Nė qoftė se ndėrkaq ky popull ose njė profet a njė prift do tė tė pyesė, duke thėnė: "Cili ėshtė orakulli i Zotit?", ti do t`u pėrgjigjesh atyre: Cilin orakull? Unė do t`ju hedh poshtė", thotė Zoti.

34

"Sa pėr profetin, priftin o popullin qė do tė thotė: "Orakulli i Zotit", unė do ta dėnoj atė person dhe shtėpinė e tij.

35

Kėshtu do t`i thoni secili fqinjit tė vet secili vėllait tė vet: "Ēfarė pėrgjigje ka dhėnė Zoti?" dhe "Ēfarė ka thėnė Zoti?".

36

Por orakullin e Zotit nuk do ta pėrmendni mė, sepse fjala e secilit do tė jetė orakulli i tij, sepse keni shtrembėruar fjalėt e Perėndisė tė gjallė, Zoti i ushtrive, Perėndia ynė.

37

Kėshtu do t`i thuash profetit: "Ēfarė pėrgjigje tė dha Zoti?" dhe "Ēfarė ka thėnė Zoti?".

38

Por nė rast se thoni akoma: "Orakulli i Zotit", atėherė kėshtu thotė Zoti: Me qenė se thoni kėtė fjalė: "Orakulli i Zotit", megjithėse unė ju kisha dėrguar fjalė: Mos thoni mė "Orakulli i Zotit",

39

ja, unė do t`ju harroj plotėsisht dhe do t`ju hedh larg fytyrės sime, ju dhe qytetin qė ju kisha dhėnė juve dhe etėrve tuaj,

40

dhe do t`ju mbuloj me njė turp tė pėrjetshėm, qė nuk do tė harrohet kurrė".

Jeremia 24