Bibla Shqip

Jeremia 23

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 24

1

Zoti mė tregoi dy kosha me fiq tė vendosur pėrpara tempullit tė Zotit, mbas ēuarjes nė robėri prej Jeruzalemit nga Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, tė Jekoniahut, birit tė Jehojakimit, mbret i

2

Njė nga koshat pėrmbante fiq shumė tė mirė, fiq tė dorės sė parė, ndėrsa koshi tjetėr pėrmbante fiq shumė tė kėqij, aq tė kėqij sa nuk mund tė haheshin.

3

Atėherė Zoti mė tha: "Ēfarė po shikon, Jeremia?". Unė u pėrgjigja: "Fiqtė; fiqtė e mirė janė shumė mė tė mirė, ndėrsa ata tė kėqij janė shumė tė kėqij, aq tė kėqij sa nuk mund tė hahen.

4

Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

5

"Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit. Ashtu si kėta fiq janė tė mirė, kėshtu do tė kujdesem pėr ata tė Judės qė u ēuan nė robėri, qė unė i pėrzura nga ky vend nė vendin e Kaldeasve pėr tė mirėn e tyre.

6

Unė do t`i hedh me dashamirėsi sytė e mi mbi ta dhe do t`i sjell pėrsėri nė kėtė vend, do tė bėj tė begatohen dhe nuk do t`i shkatėrroj mė, do t`i mbjell dhe nuk do t`i ērrėnjos mė.

7

Do t`u jap njė zemėr pėr tė mė njohur mua qė jam Zoti; ata do tė jenė populli im dhe unė Perėndia i tyre, sepse do tė kthehen tek unė me gjithė zemėr.

8

Ashtu si kėta fiq tė kėqij, madje aq tė kėqij sa nuk mund tė hahen", kėshtu thotė Zoti, "nė tė njėjtėn mėnyrė do tė braktis Sedekian, mbretin e Judės, princat e tij dhe kusurin e Jeruzalemit qė do tė mbetet nė kėtė vend dhe ata qė banojnė nė vendin e Egjiptit.

9

Do t`i braktis me qėllim qė t`i trajtojnė keq dhe t`i mundojnė nė tė gjitha mbretėritė e tokės, dhe do tė bėhen turpi, gazi, sarkazmi dhe mallkim nė tė gjitha vendet ku do t`i shpėrndaj.

10

Do tė dėrgoj kundėr tyre shpatėn, urinė dhe murtajėn, deri sa tė shkatėrrohen plotėsisht nė tokėn qė u kisha dhėnė atyre dhe etėrve tė tyre".

Jeremia 25