Bibla Shqip

Jeremia 26

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Nė fillim tė mbretėrimit tė Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės, kjo fjalė iu drejtua Jeremias nga Zoti:

2

"Kėshtu mė ka thėnė Zoti: Bėj lidhje dhe krijo zgjedhė dhe vari mbi qafėn tėnde;

3

pastaj ia dėrgo mbretit Edom, mbretit tė Moabit, mbretit tė bijve tė Amonit, mbretit tė Tiros dhe mbretit tė Sidonit, me anė tė ambasadorėve tė Sedekias, mbretit tė Judės, tė ardhur nė Jeruzalem;

4

dhe jepu urdhėr qė t`u thonė kėshtu zotėrive tė tyre: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Kėshtu do t`u thoni zotėrive tuaj:

5

Unė kam bėrė tokėn, njerėzit dhe kafshėt qė janė mbi faqen e dheut, me fuqinė time tė madhe dhe me krahun tim tė shtrirė, dhe ia jap atij qė mė duket i mirė nė sytė e mi.

6

Dhe tani tėrė kėto vende ia kam dhėnė nė dorė Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, shėrbėtorit tim; atij i kam dhėnė gjithashtu kafshėt e fshatrave qė t`i shėrbejnė.

7

Kėshtu tėrė kombet do t`i shėrbejnė atij, birit tė tij dhe birit tė birit tė tij, deri sa tė vijė koha edhe pėr vendin e tij; atėherė shumė kombe me mbretėr tė fuqishėm do ta katandisin nė robėri.

8

Dhe do tė ndodhė qė kombi ose mbretėria qė nuk do tė dėshirojė t`i shėrbejė atij, Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, dhe ta vėrė qafėn e tij nėn zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė, atė komb unė do ta dėnoj"", thotė Zoti, "me shpatėn, me urinė dhe me murtajėn, deri sa t`i kem shfarosur me dorė tė tij.

9

Prandaj mos dėgjoni profetėt tuaj, as shortarėt tuaj, as ata qė shikojnė ėndrra, as magjistarėt tuaj qė ju thonė: "Nuk do tė robėroheni nga mbreti i Babilonisė!".

10

Po, ata ju profetizojnė gėnjeshtra qė t`ju largojnė nga vendi juaj, qė unė t`ju shpėrndaj dhe ju tė vdisni.

11

Por kombin qė do ta vėrė qafėn e tij nėn zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė dhe do t`i shėrbejė atij, unė do ta lė nė vendin e tij", thotė Zoti, "dhe ai do ta punojė dhe do tė qėndrojė aty".

12

Unė i fola, pra, Sedekias, mbretit tė Judės, nė pėrputhje me tėrė kėto fjalė dhe i thashė: "Pėrkulni qafėn tuaj nėn zgjedhėn e mbretit tė Babilonisė, i shėrbeni atij dhe popullit tė tij dhe do tė jetoni.

13

Pse ti dhe populli yt dėshironi tė vdisni nga shpata, nga uria dhe nga murtaja, ashtu si ka folur Zoti kundėr kombit qė nuk dėshiron t`i shėrbejė mbretit tė Babilonisė?

14

Prandaj mos dėgjoni fjalėt e profetėve qė ju thonė: "Nuk do t`i shėrbeni mbretit tė Babilonisė", sepse ju profetizojnė gėnjeshtrėn".

15

"Sepse unė nuk i kam dėrguar", thotė Zoti, "por ata profetizojnė gėnjeshtrėn nė emrin tim, me qėllim qė unė t`ju shpėrndaj dhe ju tė vdisni, ju dhe profetėt qė ju profetizojnė".

16

U fola gjithashtu priftėrinjve dhe tėrė kėtij populli, duke thėnė: "Kėshtu thotė Zoti: Mos dėgjoni fjalėt e profetėve tuaj qė ju profetizojnė duke thėnė: "Ja, tani orenditė e shtėpisė tė Zotit do tė kthehen shpejt nga Babilonia", sepse ju profetizojnė gėnjeshtrėn.

17

Mos i dėgjoni ata! I shėrbeni mbretit tė Babilonisė dhe keni pėr tė jetuar. Pse ky qytet duhet tė katandiset nė njė shkretinė?

18

Nė rast se janė profetė dhe fjala e Zotit ėshtė me ta, le tė ndėrhyjnė tani pranė Zotit tė ushtrive nė mėnyrė qė orenditė qė kanė mbetur nė shtėpinė e Zotit, nė shtėpinė e mbretit tė Judės dhe nė Jeruzalem, tė mos shkojnė nė Babiloni".

19

Kėshtu thotė Zoti i ushtrive pėr shtyllat, detin, qerret dhe pjesėn tjetėr tė orendive qė kanė mbetur nė kėtė qytet,

20

tė cilat Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, nuk i mori, kur internoi Jekoniahun, birin e Jehojakimit, mbretit tė Judės, nga Jeruzalemi nė Babiloni sė bashku me tėrė fisnikėt e Judės dhe tė Jeruzalemit;

21

po, kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit, pėr orenditė qė kanė mbetur nė shtėpinė e Zotit, nė shtėpinė e mbretit tė Judės dhe nė Jeruzalem:

22

"Do tė ēohen nė Babiloni dhe aty do tė mbeten, deri sa t`i kėrkoj unė", thotė Zoti, "dhe do tė bėj tė dalin pėrsėri dhe tė kthehen nė kėtė vend".

Jeremia 28