Bibla Shqip

Jeremia 34

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

Fjala qė iu drejtua Jeremias nga Zoti nė kohėn e Jehojakimit, birit tė Josias, mbreti i Judės, duke thėnė:

2

"Shko nė shtėpinė e Rekabitėve dhe folu, silli pastaj nė shtėpinė e Zotit, nė njė nga dhomat, dhe gostiti me verė".

3

Atėherė unė mora Jaazaniahun, birin e Jeremias, bir i Habaziniahut, vėllezėrit e tij, tėrė bijtė e tij, si dhe tėrė shtėpinė e Rekabitėve,

4

dhe i ēova nė shtėpinė e Zotit, nė dhomėn e bijve tė Hananit, birit tė Igdaliahut, njeri i Perėndisė, e cila ndodhej pranė dhomės sė princave mbi dhomėn e Maasejahut, birit tė Shalumit, rojtar i portės.

5

Vendosa pastaj pėrpara bijve tė shtėpisė sė Rekabitėve enė plot me verė dhe kupa dhe u thashė: "Pini verė".

6

Po ata u pėrgjigjėn: "Ne nuk pimė verė, sepse Jehonadabi, biri i Rekabit, atit tonė, na ka urdhėruar duke thėnė: "Nuk do tė pini verė pėrjetė, as ju as bijtė tuaj.

7

Nuk do tė ndėrtoni shtėpi, nuk do tė mbillni asnjė farė, nuk do tė bėni asnjė vresht dhe nuk do tė zotėroni asnjė prej tyre, por do tė banoni nė ēadra tėrė ditėt e jetės suaj, nė mėnyrė qė tė jetoni gjatė nė vendin ku banoni".

8

Kėshtu ne i jemi bindur zėrit tė Jehonadabit, birit tė Rekabit, atit tonė, nė ēdo gjė qė na ka urdhėruar: tė mos pimė verė gjatė gjithė jetės sonė, si ne ashtu edhe gratė tona, bijtė tanė dhe bijat tona;

9

tė mos ndėrtojmė shtėpi pėr tė banuar dhe tė mos kemi as vreshta, as ara dhe as farė.

10

Por ne banojmė nė ēadra dhe jemi bindur dhe kemi bėrė tėrė ato qė Jehonadabi, ati ynė, na ka urdhėruar.

11

Por ndodhi, qė kur Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, doli kundėr vendit, kemi thėnė: "Ejani tė shkojmė nė Jeruzalem, nga frika e ushtrisė sė Kaldeasve dhe ushtrisė sė Sirisė". Dhe kėshtu u vendosėm nė Jeruzalem".

12

Atėherė fjala e Zotit iu drejtua Jeremias, duke thėnė:

13

"Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Shko dhe u thuaj njerėzve tė Judės dhe banorėve tė Jeruzalemit: Nuk doni, pra, tė mėsoni, duke dėgjuar fjalėt e mia?", thotė Zoti.

14

"Fjalėt e Jehonadabit, birit tė Rekabit, qė i porositi bijtė e tij tė mos pinė verė, janė vėnė nė jetė; kėshtu ata nuk kanė pirė verė deri nė kėtė ditė, sepse i janė bindur porosisė sė atit tė tyre. Por megjithėse unė ju fola me urgjencė dhe me kėmbėngulje, ju nuk mė keni dėgjuar.

15

Ju kam dėrguar gjithashtu me urgjencė dhe me kėmbėngulje shėrbėtorėt e mi, profetėt, duke ju thėnė: "Le tė tėrhiqet pra, secili nga rruga e tij e keqe, pėrmirėsoni veprimet tuaja dhe mos u shkoni pas perėndive tė tjera qė t`u shėrbeni; atėherė do tė banoni nė vendin qė ju dhashė juve dhe etėrve tuaj". Por ju nuk mė keni dėgjuar, as mė jeni bindur.

16

Po, bijtė e Jehonadabit, birit tė Rekabit, kanė zbatuar nė praktikė porosinė e dhėnė nga ati i tyre, por ky popull nuk mė ėshtė bindur".

17

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Perėndia i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė po bėj qė tė vijė mbi Judė dhe mbi gjithė banorėt e Jeruzalemit, gjithė atė tė keqe qė kam shqiptuar kundėr tyre, sepse u kam folur, por nuk mė kanė dėgjuar, i kam thirrur, por nuk mė janė pėrgjigjur".

18

Dhe shtėpisė sė Rekabitėve Jeremia i tha: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Me qėnė se i jeni bindur porosisė sė atit tuaj, Jehonadabit, keni zbatuar tėrė urdhrat e tij dhe keni kryer tė gjitha ato qė ju kishte porositur,

19

kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Jehonodabit, birit tė Rekabit, nuk do ti mungojė kurrė njė njeri qė tė jetė gjithnjė para meje".

Jeremia 36