Bibla Shqip

Jeremia 47

Jeremia

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 48

1

Kundėr Moabit. Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Mjerė Nebi, sepse u shkatėrrua; Kiriathaimi ėshtė mbuluar nga turpi, ėshtė pushtuar; kėshtjella ėshtė mbuluar nga turpi dhe ėshtė e tronditur.

2

Lavdia e Moabit nuk ėshtė mė; nė Heshbon kurdisin tė keqen kundėr tij, duke thėnė: "Ejani dhe ta shkatėrrojmė, nė mėnyrė qė tė mos jetė mė njė komb". Edhe ti, o Madmen, do tė shkatėrrohesh, shpata do tė tė ndjekė.

3

Njė zė qė kėrkon ndihmė do tė dalė nga Horonaimi: shkatėrrim dhe rrėnim i thellė!

4

Maobi ėshtė copėtuar, tė vegjlit e tij bėjnė qė tė dėgjohet zėri i tyre.

5

Mbi tė pėrpjetėn e Luhithit po ngjiten duke qarė nė hidhėrim, ndėrsa nė tatėpjetėn e Horonaimit dėgjohet zėri plot ankth i disfatės.

6

Ikni, shpėtoni jetėn tuaj dhe bėhuni si njė marinė nė shkretėtirė!

7

Duke qėnė se ke pasė besim nė veprat e tua dhe nė thesaret e tua, edhe ti do tė kapesh; dhe Kemoshi do tė shkojė nė robėri bashkė me priftėrinjtė dhe princat e tij.

8

Shkatėrruesi do tė vijė kundėr tė gjitha qyteteve, dhe asnjė qytet nuk do tė shpėtojė; lugina do tė zhduket dhe fusha do tė shkatėrrohet, ashtu si ka thėnė Zoti.

9

I jepni krahė Moabit, qė tė mund tė fluturojė tutje; qytetet e tij do tė bėhen tė shkreta dhe askush nuk do tė banojė nė to.

10

I mallkuar qoftė ai qė kryen veprėn e Zotit shkel e shko, i mallkuar qoftė ai qė e pengon shpatėn e tij tė derdhė gjak!

11

Moabi ka qėnė i qetė qysh nė moshė tė re, duke pushuar mbi llumin e tij, dhe nuk ka kaluar nga njė enė nė enėn tjetėr dhe as qė ka shkuar nė robėri; prandaj i ka mbetur shija e tij dhe parfumi i tij nuk ka pėsuar ndryshime.

12

Prandaj ja, do vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat do t`i dėrgoj disa njerėz qė do t`i toēitin enėt; do t`i zbrazin enėt e tij dhe do t`i thyejnė anforat e tij.

13

Atėherė Moabit do t`i vijė turp nga Kemoshi, ashtu si shtėpia e Izraelit u turpėrua nga Betheli, tek i cili kishte pasur besim.

14

Si mund tė thoni: "Ne jemi burra tė fortė dhe trima pėr betejėn"?

15

Moabi ėshtė shkatėrruar; qytetet e tij po nxjerrin tym dhe tė rinjtė e tyre mė tė mirė zbresin nė kasaphanė", thotė Mbreti emri i tė cilit ėshtė Zoti i ushtrive.

16

Gjėma e Moabit ėshtė tashmė e afėrt dhe kobi po i vjen me hapa tė shpejtė.

17

Mbani zi pėr tė, tė gjithė ju qė e rrethoni dhe tė gjithė ju, qė njihni emrin e tij, thoni: "Si u thye ai skeptėr i fortė, ai bastun i mrekullushėm?".

18

O bijė qė banon nė Dibon, zbrit nga lavdia jote dhe ulu nė tokėn e zhuritur, sepse shkatėrruesi i Moabit ka dalė kundėr teje, ka shkatėrruar kėshtjellat e tua.

19

O ti qė banon nė Aroer, ndalu gjatė rrugės dhe shiko; merr nė pyetje ikanakun dhe atė qė po ikėn dhe pyet: "Ēfarė ka ndodhur?".

20

Moabi ėshtė mbuluar me turp, sepse ėshtė i thyer; rėnkoni dhe bėrtisni, njoftoni mbi Arnonin qė Moabi ėshtė shkatėrruar!

21

Njė ndėshkim erdhi mbi krahinėn e fushės, mbi Holon, mbi Jahatsin dhe mbi Mefaathin,

22

mbi Dibonin, Nebon dhe mbi Beth-Diblathaimin,

23

mbi Kiriathaimin, Beth-Gamulin dhe Beth-Meon,

24

mbi Keriothin, Botsrahun dhe mbi tėrė qytetet e vendit tė Moabit, tė largėta dhe tė afėrta.

25

Briri i Moabit ėshtė prerė dhe krahu i tij ėshtė copėtuar", thotė Zoti.

26

"Deheni, sepse ėshtė ngritur kundėr Zotit. Moabi do tė vėrtitet nė tė vjellat e tij dhe do tė bėhet edhe ai objekt talljeje.

27

Izraeli vallė nuk ka qėnė pėr ty njė objekt talljeje? Mos u gjet vallė midis hajdutėve, sepse sa herė qė ti flet pėr tė ti po tund kokėn?

28

Braktisni qytetet dhe shkoni tė banoni nė shkėmb, o banorė tė Moabit, dhe bėhuni si pėllumbesha qė bėn folenė e saj nė faqet e njė gremine.

29

Kemi dėgjuar krenarinė e Moabit, jashtėzakonisht krenar, fodullėkun e tij, kryeneēėsinė e tij, arrogancėn e tij dhe mendjemadhėsinė e zemrės sė tij.

30

Unė e njoh tėrbimin e tij", thotė Zoti, "qė nuk ka pėrmbajtje, tė mburrurit e tij qė nuk ka pėrfunduar nė asgjė.

31

Prandaj unė po ngre njė vajtim mbi Moabin dhe do tė lėshoj britma nėpėr tė gjithė Moabin; do tė vajtohet pėr burrat e Kir-Heresit.

32

O vreshtė e Sibmahut, unė qaj pėr ty ashtu si qahet pėr Jazerin; shermendet e tua kanė arritur matanė detit, arrinin deri nė detin e Jazerit. Shkatėrruesi i tij ėshtė sulur mbi frytet e tua verore dhe mbi rrushin qė do vilej.

33

Gėzimi dhe hareja janė zhdukur nga fusha pjellore dhe nga vendi i Moabit; bėra qė tė zhduket vera nga butet, askush nuk e shtrydh mė rrushin me britma gėzimi, britmat e tyre nuk janė mė britma gėzimi.

34

Pėr shkak tė britmės sė Heshbonit zėri i tyre u dėgjua deri nė Elealeh dhe nė Jehats, nga Tsoari deri nė Horonaim, ashtu si njė lopė trevjeēare; ujrat e Nimrimit madje janė bėrė njė shkreti.

35

Unė do tė fik nė Moab", thotė Zoti, "atė qė ofron flijime mbi vendet e larta dhe atė qė u djeg temjan perėndive tė tij.

36

Prandaj zemra ime pėr Moabin do tė qajė si fyejt, zemra ime do tė qajė si fyejt pėr burrat e Kir-Heresit, sepse pasuria qė kanė fituar ka humbur.

37

Sepse ēdo kokė do tė rruhet, ēdo mjekėr do tė pritet, mbi tė gjitha duart do tė ketė tė prera dhe mbi ijėt do tė jetė thesi.

38

Mbi tė gjitha ēatitė e Moabit dhe nė sheshet e tij s`ka veēse vajtim, sepse unė e kam bėrė copė-copė Moabin, si njė enė qė nuk ka mė vlerė", thotė Zoti.

39

"Do tė vajtojnė duke thėnė: "Si u thye! Si ka kthyer Moabi paturpėsisht kurrizin! Si ėshtė bėrė Moabi tallja dhe frika e atyre qė i rinė rrotull"".

40

Sepse kėshtu thotė Zoti: "Ja, ai do tė nisė fluturimin si njė shqiponjė dhe do t`i hapė krahėt e tij nė drejtim tė Moabit.

41

Keriothi u pushtua, fortesat janė zėnė dhe zemra e trimave tė Moabit nė atė ditė do tė jetė si zemra e njė gruaje nė dhembjet e lindjes.

42

Moabi do tė shkatėrrohet, nuk do tė jetė mė popull, sepse ėshtė ngritur kundėr Zotit.

43

Frika, gropa, laku tė kėrcėnojnė, o banor i Moabit" thotė Zoti.

44

"Kush ikėn pėrpara frikės do tė bjerė nė gropė dhe kush del nga gropa do tė kapet nė lak, sepse unė do tė sjell mbi tė, mbi Moabin vitin e ndėshkimit tė tij" thotė Zoti.

45

"Nė hijen e Heshbonit ndalen, tė kapitur, ikanakėt, por njė zjarr del nga Heshboni dhe njė flakė nga mesi i Sihonit, qė pėrpin anėt e Moabit dhe pjesėn e sipėrme tė kokės sė njerėzve kryengritės.

46

Mjerė ti, O Moab! Populli i Kemoshit ėshtė i humbur sepse bijtė e tu janė ēuar nė robėri dhe bijat e tua nė mėrgim.

47

Por unė do tė kthej Moabin nga robėria gjatė ditėve tė fundit, thotė Zoti". Deri kėtu gjykim mbi Moabin.

Jeremia 49