Bibla Shqip

Vajtimet 2

Vajtimet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Unė jam njeriu qė pa hidhėrimin nėn thuprėn e tėrbimit tė tij.

2

Ai mė ka udhėhequr dhe mė ka bėrė tė eci nėpėr terr dhe jo nė dritė.

3

Po, kundėr meje ai ka kthyer disa herė dorėn e tij tėrė ditėn.

4

Ai ka konsumuar mishin tim dhe lėkurėn time, ka coptuar kockat e mia.

5

Ka ndėrtuar fortesa kundėr meje, mė ka rrethuar me hidhėrim dhe me ankth.

6

Ka bėrė qė unė tė banoj nė vende plot errėsirė, ashtu si tė vdekurit prej shumė kohe.

7

Mė ka ndėrtuar njė mur rreth e qark, me qėllim qė unė tė mos dal; e ka bėrė tė rėndė zinxhirin tim.

8

Edhe kur bėrtas dhe kėrkoj ndihmė me zė tė lartė, ai nuk pranon tė dėgjojė lutjen time.

9

Ai i ka mbyllur rrugėt e mia me gurė tė prerė, i ka bėrė shtigjet e mia plot me prita.

10

Ai ka qenė pėr mua si njė ari nė pritė, si njė luan nė vende tė fshehta.

11

Ka devijuar rrugėt e mia, mė ka coptuar dhe mė ka dėshpėruar.

12

Ka nderur harkun e tij dhe mė ka bėrė objekt tė shigjetave tė tij.

13

Ka bėrė tė depėrtojnė nė zemrėn time shigjetat e kukurės sė tij.

14

Jam bėrė tallja e tėrė popullit tim, kėnga e tij e tėrė ditės.

15

Mė ka ngopur me hidhėrim, mė ka bėrė tė pij pelin.

16

Mė ka coptuar dhėmbėt me zall, mė ka mbuluar me hi.

17

Ke larguar shpirtin tim nga paqja, kam harruar mirėqėnien.

18

Kam thėnė: "Éshtė zhdukur besimi im dhe shpresa ime tek Zoti".

19

Kujtohu pėr pikėllimin dhe pėr endjen time, pėr pelinin dhe hidhėrimin.

20

Shpirti im kujtohet gjithnjė pėr kėtė dhe ėshtė i rrėzuar brenda meje.

21

Kėtė dua ta sjell nė mėndje dhe prandaj dua tė shpresoj.

22

Éshtė njė hir i Zotit qė nuk jemi shkatėrruar plotėsisht, sepse mėshirat e tij nuk janė mbaruar plotėsisht.

23

Pėrtėriten ēdo mėngjes; e madhe ėshtė besnikeria jote.

24

"Zoti ėshtė pjesa ime", thotė shpirti im, "prandaj do tė kem shpresė tek ai.

25

Zoti ėshtė i mirė me ata qė kanė shpresė tek ai, me shpirtin qė e kėrkon.

26

Gjė e mirė ėshtė tė presėsh nė heshtje shpėtimin e Zotit.

27

Gjė e mirė ėshtė pėr njeriun tė mbajė zgjedhėn nė rininė e tij.

28

Le tė ulet i vetmuar dhe tė qėndrojė nė heshtje kur Perėndia ia imponon.

29

Le ta vėrė gojėn e tij nė pluhur, ndofta ka ende shpresė.

30

Le ti japė faqen atij qė e godet, tė ngopet me fyerje.

31

Sepse Zoti nuk hedh poshtė pėr gjithnjė;

32

por, nė rast se tė hidhėron, do ti vijė keq sipas shumicės sė zemėrmirėsive tė tij,

33

sepse nuk e bėn me kėnaqėsi poshtėrimin dhe hidhėrimin e bijve tė njerėzve.

34

Kur dikush shtyp nėn kėmbėt e tij tėrė robėrit e dheut,

35

kur dikush shtrėmbėron tė drejtėn e njė njeriu nė prani tė Mė tė Lartit,

36

kur dikujt i bėhet njė padrejtėsi nė ēėshtjen e tij, a nuk e shikon Zoti?

37

Vallė kush thotė diēka qė mė pas realizohet, nė rast se Zoti nuk e ka urdhėruar?

38

E keqja dhe e mira a nuk vijnė vallė nga goja e Mė tė Lartit?

39

Pse vallė ankohet njė njeri i gjallė, njė njeri pėr ndėshkimin e mėkateve tė tij?

40

Le tė shqyrtojmė rrugėt tona, t`i hetojmė dhe tė kthehemi tek Zoti.

41

Le tė ngremė lart zemrat tona dhe duart tona nė drejtim tė Perėndisė tė qiejve.

42

Ne kemi kryer mėkate, kemi qėnė rebelė dhe ti nuk na ke falur.

43

Je mbėshtjellė nė zėmėrimin tėnd dhe na ke ndjekur, na ke vrarė pa mėshirė.

44

Ti je mbėshtjellė nė njė re, nė mėnyrė qė asnjė lutje tė mos kalonte dot.

45

Na ke bėrė plehra dhe mbeturina nė mes tė popujve.

46

Tėrė armiqtė tanė kanė hapur gojėn kundėr nesh.

47

Na ka rėnė mbi trup tmerri, laku, dėshpėrimi i thellė dhe shkatėrrimi.

48

Rrėke uji rrjedhin nga sytė e mi pėr shkatėrrimin e bijės sė popullit tim.

49

Syri im derdh lot pa pushim, pa ndėrprerje,

50

deri sa Zoti tė mos vėshtrojė nga qielli dhe tė mos shikojė.

51

Syri im i sjell dhembje shpirtit tim pėr tė gjitha bijat e qytetit tim.

52

Ata qė mė urrejnė pa shkak mė kanė gjuajtur si tė isha zog.

53

Kanė shkatėrruar jetėn time nė gropė, mė kanė hedhur gurė.

54

Ujrat rrjedhin mbi kokėn time, unė thoja: "Ka marrė fund pėr mua".

55

Pėrmenda emrin tėnd, o Zot, nga thellėsia e gropės.

56

Ti e dėgjove zėrin tim; mos ia fshih veshin tėnd psherėtimės sime, thirrjes time pėr ndihmė.

57

Kur tė kam thirrur ti je afruar; ke thėnė: "Mos ki frikė!"

58

O Zot ti ke mbrojtur ēėshtjen e shpirtit tim, ti ke ēliruar jetėn time.

59

O Zot, ti ke parė dėmin qė kam pėsuar, prandaj mbro ēėshtjen time!

60

Ti ke parė tėrė frymėn e tyre tė hakmarrjes, intrigat e tyre kundėr meje.

61

Ti ke dėgjuar fyerjet e tyre, o Zot, tėrė intrigat e tyre kundėr meje,

62

fjalimet e tyre qė ngrihen kundėr meje, atė qė mendojnė kundėr meje tėrė ditėn.

63

Vėr re kur ulen dhe kur ngrihen, unė jam kėnga e tyre.

64

Shpėrbleji, o Zot, sipas veprės sė duarve tė tyre.

65

Bėji zemėrgur, mallkimi yt qoftė mbi ta.

66

Ndiqi nė zemėrimin tėnd dhe shkatėrroi poshtė qiejve tė Zotit.

Vajtimet 4