Bibla Shqip

Vajtimet 3

Vajtimet

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Si u nxi ari, si u prish ari mė i mirė! Gurėt e shenjtėrores u shpėrndanė nė hyrje tė tė gjitha rrugėve.

2

Bijtė e ēmuar tė Sionit qė ēmoheshin si ar i kulluar, vallė si u konsideruan si enė prej balte, si punė e kryer nga duart e poēarit?

3

Edhe ēakejtė japin gjirin pėr tė ushqyer tė vegjėlit e tyre, por bija e popullit tim ėshtė bėrė mizore si strucėt e shkretėtirės.

4

Gjuha e foshnjės nė gji ngjitet, nė qiellzėn e tij nga etja; fėmijėt kėrkojnė bukė, por nuk ka njeri qė t`ua japė atyre.

5

Ata qė hanin ushqime tė shijshme lėngojnė nėpėr rrugė; ata qė ishin rritur nė purpur pėrqafojnė plehėrishten.

6

Ndėshkimi i paudhėsisė tė vajzės sė popullit tim ėshtė mė i madh se ndėshkimi i mėkatit tė Sodomės, qė u shkatėrrua nė njė ēast, pa ndėrhyrjen e dorės sė njeriut kundėr saj.

7

Princat e saj ishin mė tė shkėlqyeshėm se bora, mė tė bardhė se qumėshti; e kishin trupin mė tė kuq se koralet, fytyra e tyre ishte si njė safir.

8

Tani pamja e tyre ėshtė mė e zezė se terri; nuk njihen dot mė nėpėr rrugė; lėkura e tyre bashkohet me kockat e tyre, ėshtė tharė, ėshtė bėrė si dru.

9

Tė vrarėt nga shpata janė mė mirė se ata qė vdesin nga uria, sepse kėta tė fundit mbarojnė tė rraskapitur nga mungesa e prodhimeve tė fushės.

10

Duart e grave tė mėshirėshme kanė pjekur vetė fėmijėt e tyre, tė cilėt u kanė shėrbyer si ushqim, nė shkatėrrimin e bijės sė popullit tim.

11

Zoti i dha fund tėrbimit tė tij, ka derdhur zemėrimin e tij tė zjarrtė, ka ndezur nė Sion njė zjarr, qė ka gllabėruar themelet e tij.

12

Mbretėrit e dheut dhe tėrė banorėt e botės nuk do tė kishin besuar kurrė qė kundėrshtari dhe armiku do tė hynin nė portat e Jeruzalemit.

13

Por kjo ndodhi pėr shkak tė mėkateve tė profetėve tė tij dhe pėr shkak tė paudhėsive tė priftėrinjve tė tij, qė kanė derdhur nė mes tė saj gjakun e njerėzve tė drejtė.

14

Ata endeshin si tė verbėr nėpėr rrugė, tė ndotur me gjak, nė mėnyrė qė askush nuk mund tė prekte veshjet e tyre.

15

Sapo dukeshin njerėzit bėrtisnin: "Largohuni, njė i papastėr! Largohuni, largohuni mos e prekni!". Kur iknin dhe shkonin duke u endur midis kombeve thonin: "Nuk do tė mund tė rrijnė mė kėtu".

16

Fytyra e Zotit i ka shpėrndarė, nuk do tė kthejė mbi ta shikimin e tij; nuk kanė pasur respekt pėr priftėrinjtė dhe as kanė treguar dhembshuri pėr pleqtė.

17

Pėrveē kėsaj sytė tona konsumoheshin nė pritjen e njė ndihme tė kotė. Nga vendi ynė i vėzhgimit prisnim mė kot njė komb qė nuk mund tė na shpėtonte.

18

Na gjuanin nė ēdo hap, duke na penguar tė ecnim nėpėr sheshet tona. Fundi ynė ėshtė i afėrt, ditėt tona janė plotėsuar, fundi ynė ka mbėrritur.

19

Pėrndjekėsit tanė kanė qenė mė tė shpejtė se shqiponjat e qiellit, na kanė ndjekur nė malet, na kanė ngritur prita nė shkretėtirė.

20

Fryma e flegrave tona, i vajosuri i Zotit ėshtė marrė nė gropat e tyre, ai pėr tė cilin thoshim: "Nė hijen e tij do tė jemi midis kombeve".

21

Gėzohu dhe kėnaqu, o bijė e Edomit, qė banon nė vendin e Utsit. Edhe ty do tė tė vijė kupa; do tė dehesh dhe do tė zbulosh lakuriqėsinė tėnde.

22

Ndėshkimi i paudhėsisė sate u krye, o bijė e Sionit. Ai nuk do tė tė ēojė mė nė robėri; por do tė ndėshkojė paudhėsinė tėnde, o bijė e Edomit, do tė nxjerrė nė shesh mėkatet e tua.

Vajtimet 5