Bibla Shqip

Vajtimet 5

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Nė vitin e tridhjetė, mė pesė tė muajit tė katėrt, ndodhi qė ndėrsa isha midis tė internuarve pranė lumit Kebar, qiejtė u hapėn dhe pata vegime nga ana e Perėndisė.

2

Mė pesė tė muajit (ishte viti i pestė i robėrisė sė mbretit Jehojakin),

3

fjala e Zotit iu drejtua shprehimisht priftit Ezekieli, birit tė Buzit, nė vendin e Kaldeasve, pranė lumit Kebar; dhe atje lart dora e Zotit qe mbi tė.

4

Ndėrsa po shkoja, ja ku erdhi nga veriu njė erė furtune, njė re e madhe me njė zjarr qė mbėshtillej rreth vetes sė tij; rreth tij dhe nga mesi i tij dilte njė shkėlqim i madh si ngjyra e bronzit ikandeshent qė ndodhet nė mes tė zjarrit.

5

Nga mesi i tij dukej ngjashmėria e katėr qėnieve tė gjalla; dhe kjo ishte pamja e tyre: kishin ngjashmėrinė e njeriut.

6

Secili prej tyre kishte katėr fytyra dhe secili katėr krahė.

7

Kėmbėt e tyre ishin tė drejta dhe tabani i kėmbės sė tyre ishte si ai i tabanit tė kėmbės sė njė viēi, dhe shkėlqenin si bronzi me lustėr.

8

Nė tė katėr anėt, poshtė krahėve, kishin duar njerėzish; dhe qė tė katėr kishin fytyrat e tyre dhe krahėt e tyre.

9

Krahėt e tyre preknin njeri tjetrin; duke ecur pėrpara, nuk ktheheshin prapa, por secili shkonte drejt pėrpara tij.

10

Sa pėr pamjen e fytyrave tė tyre, tė gjithė kishin fytyrė njeriu, qė tė katėr fytyrė luani nė tė djathtė, qė tė katėr fytyrė kau nė tė majtė, dhe qė tė katėr fytyrė shqiponjeje.

11

Kėshtu ishin fytyrat e tyre. Krahėt e tyre ishin shtrirė lart; secili kishte dy krahė qė preknin njėra tjetrėn dhe dy qė mbulonin trupin e tyre.

12

Secili shkonte drejt pėrpara tij; shkonin atje ku fryma donte tė shkonte dhe, duke shkuar, nuk silleshin.

13

Sa pėr pamjen e qėnieve tė gjalla, kėto dukeshin si qymyre tė ndezur, si pishtarė. Zjarri lėvizte nė mes tė qėnieve tė gjalla; zjarri ishte i ndritshėm dhe prej tij dilnin shkrepėtima.

14

Qėniet e gjalla vraponin pėrpara dhe prapa, dukeshin si njė rrufe.

15

Ndėrsa shikoja qėniet e gjalla, ja njė rrotė pėr tokė pranė qėnieve tė gjalla me katėr fytyrat e tyre.

16

Pamja e rrotave dhe punimi i tyre ishte si pamja e ngjyrės sė krizolitit; qė tė katra i ngjisnin njera tjetrės. Pamja e tyre dhe punimi i tyre si ato tė njė rrote nė mes tė njė rrote tjetėr.

17

Kur lėviznin, shkonin nė drejtim tė njerit prej katėr drejtimeve dhe, duke shkuar nuk silleshin prapa.

18

Sa pėr rrathet e tyre ishin tė lartė dhe tė madhėrishėm; dhe rrathėt e gjithė tė katėrve ishin plot me sy rreth e qark.

19

Kur lėviznin qėniet e gjalla, edhe rrotat lėviznin pranė tyre dhe, kur qėniet e gjalla ngriheshin nga toka, ngriheshin edhe rrotat.

20

Kudo qė fryma donte tė shkonte, shkonin edhe ata, sepse aty shkonte fryma; rrotat ngriheshin bashkė me ta, sepse fryma qėnieve tė gjalla ishte nė rrota.

21

Kur ata lėviznin, edhe rrotat lėviznin; kur kėto ndaleshin, edhe ato ndaleshin, dhe kur ngiheshin nga toka, edhe rrotat ngriheshin bashkė me ta, sepse fryma i qėnieve tė gjalla ishte nė rrota.

22

Mbi kokat e qėnieve tė gjalla ishte ngjashmėria e njė kupe qiellore, qė i pėrngjiste ngjyrės sė njė kristali tė madhėrishėm tė shtrirė mbi kokat e tyre.

23

Poshtė kupės qiellore shtriheshin drejt krahėt e tyre, njėra ndaj tjetrės; secili kishte nga dy qė mbulonin njė anė dhe dy tė tjera qė mbulonin anėn tjetėr tė trupit.

24

Kur ata lėviznin, unė dėgjoja zhurmėn e krahėve tė tyre, si zhurmėn e ujrave tė mėdha, si zėri i tė Plotfuqishmit, si zhurma e njė rrėmuje tė madhe, si oshtima e njė ushtrie; kur ndaleshin, ulnin krahėt e tyre.

25

Dhe dėgjohej njė zhurmė nga kupa qiellore lart qė ishte mbi kokat e tyre; kur ndaleshin, ulnin krahėt e tyre.

26

Mbi kupėn qiellore qė ishte mbi kokat e tyre, ndodhej njė gjė qė i ngjante njė froni qė dukej si njė gur safiri, dhe mbi kėtė lloj froni, nė pjesėn e sipėrme tė tij, ishte njė figurė qė i pėrngjiste njė njeriu.

27

Nga sa tregonin ijėt e tij lart, unė pashė gjithashtu diēka si ngjyra e bronzit inkandeshent qė dukej si zjarr brenda tij rreth e qark; dhe nga sa tregonin ijėt e tij poshtė pashė diēka qė i pėrngjante zjarrit dhe qė lėshonte rreth e qark njė shkėlqim tė madh.

28

Ashtu siē ėshtė pamja e njė ylberi nė re nė njė ditė shiu, kėshtu ishte pamja e atij shkėlqimi qė e rrethonte. Ajo ishte njė shfaqje e shėmbėlltyrės sė lavdisė tė Zotit. Kur e pashė, u rrėzova me fytyrė dhe dėgjova zėrin e dikujt qė fliste.

Ezekieli 2