Bibla Shqip

Ezekieli 9

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Unė po shikoja dhe ja, mbi kupėn qiellore qė ishte mbi kryet e kerubinėve, dukej mbi ta njė si gur safiri qė i pėrngjante nga forma njė froni.

2

Zoti i foli pastaj njeriut tė veshur me rroba liri dhe i tha: "Shko midis rrotave poshtė kerubinit, mbushi duart me qymyr tė ndezur qė ėshtė midis kerubinėve dhe pėrhapi mbi qytetin". Dhe ai shkoi, ndėrsa unė shikoja.

3

Kur hyri ai njeri, kerubinėt rrinin nė tė djathtė tė tempullit dhe reja mbushte oborrin e brendshėm.

4

Pastaj lavdia e Zotit u ngrit mbi kerubinin duke lėvizur drejt pragut tė tempullit; atėherė tempulli u mbush me renė dhe oborri u mbush me shkėlqimin e lavdisė tė Zotit.

5

Zhurma e krahėve tė kerubinėve u dėgjua deri nė oborrin e jashtėm, ashtu si zėri i Perėndisė tė plotfuqishėm kur flet.

6

Kur Zoti e urdhėroi njeriun e veshur me rroba liri, duke thėnė: "Merr zjarrin midis rrotave qė ndodhen ndėr kerubinė", ai shkoi tė ndalet pranė njė rrote.

7

Atėherė njė kerubin shtriu dorėn midis kerubinėve drejt zjarrit qė ishte mes tyre, e mori dhe e vuri nė duart e njeriut tė veshur me rroba liri, qė e pranoi dhe doli.

8

Kerubinėt dukeshin sikur kishin formėn e dorės sė njeriut poshtė krahėve.

9

Shikova akoma dhe ja, nė krah tė kerubinėve kishte katėr rrota, njė rrotė pėrbri ēdo kerubini dhe njė rrotė tjetėr pėr ēdo kerubin tjetėr; rrotat kishin pamjen e njė guri tė topazit.

10

Dukej sikur qė tė katra kishin po atė formė, sikur njė rrotė tė ishte nė mes tė tjetrės.

11

Kur lėviznin, shkonin nga njė prej katėr drejtimeve tė tyre dhe, duke shkuar, nuk silleshin, por ndiqnin drejtimin qė kishte marrė koka e tyre dhe, duke shkuar, nuk silleshin.

12

Tėrė trupi i tyre, kurrizi i tyre, duart e tyre, krahėt e tyre ishin plot me sy rreth e qark, po, edhe vetė rrotat qė kishin tė katėr.

13

Unė dėgjova qė rrotat quheshin "Turbina".

14

Ēdo kerubin kishte katėr fytyra; fytyra e parė ishte fytyra e kerubinit, fytyra e dytė ishte fytyra e njeriut, fytyra e tretė fytyra e luanit dhe fytyra e katėrt ajo e shqiponjės.

15

Pastaj kerubinėt u ngritėn. Ata ishin po ato qenie tė gjalla qė kisha parė pranė lumit Kebar.

16

Kur kerubinėt lėviznin, edhe rrotat lėviznin nga ana e tyre; dhe kur kerubinėt hapnin fletėt pėr t`u ngritur nga toka, rrotat nuk largoheshin nga krahu i tyre.

17

Kur ata ndaleshin, ndaleshin edhe ato; kur ata ngriheshin, ngriheshin edhe ato bashkė me ta, sepse fryma e qėnieve tė gjalla ishte ndėr ta.

18

Lavdia e Zotit u largua pastaj nga pragu i tempullit dhe u ndal te kerubinėt.

19

Pastaj kerubinėt i hapėn krahėt e tyre dhe u ngritėn nga toka para syve tė mi; ndėrsa po largoheshin edhe rrotat ishin pranė tyre. U ndalėn pastaj te hyrja e portės qė shikonte nga lindja e shtėpisė tė Zotit, ndėrsa lavdia e Perėndisė tė Izraelit qėndronte lart mbi ta.

20

Ishin po ato qenie tė gjalla qė kisha parė nėn Perėndinė e Izraelit pranė lumit Kebar dhe njoha qė ishin kerubinė.

21

Secili prej tyre kishte katėr fytyra, secili katėr krahė dhe poshtė krahėve tė tyre dilte forma e dorės sė njeriut.

22

Sa pėr pamjen e fytyrave tė tyre, ishin po ato fytyra qė kisha parė pranė lumit Kebar; ishin po ato shėmbėlltyra dhe po ata kerubinė. Secili shkonte drejt para tij.

Ezekieli 11