Bibla Shqip

Ezekieli 15

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

2

"Bir njeriu, bėja tė njohura Jeruzalemit veprimet e tij tė neveritshme,

3

dhe i thuaj: Kėshtu i thotė Zoti, Zoti, Jeruzalemit: Prejardhja jote dhe lindja jote janė nga vendi i Kanaanit; ati yt ishte njė Amoreas dhe nėna jote njė Hitease.

4

Kur linde ti, ditėn qė dole nė kėtė botė, nuk t`u pre kėrthiza, nuk tė lanė me ujė pėr t`u pastruar, nuk tė fėrkuan me kripė as tė mbėshtollėn nė pelena.

5

Asnjė sy nuk u kujdes pėr ty qė tė tė bėnte qoftė edhe njė nga kėto gjėra, duke i ardhur keq pėr ty; pėrkundrazi ditėn qė linde tė hodhen nė fushė tė hapur, pėr shkak tė neverisė qė kishin pėr ty.

6

Unė tė kalova afėr, pashė qė po pėrpėliteshe nė gjak dhe tė thashė, ndėrsa ndodheshe nė gjakun tėnd: "Jeto!". Po, ndėrsa ndodheshe nė gjakun tėnd tė thashė: "Jeto!".

7

Tė bėra tė rritesh si mori si filizat e arave; dhe ti u rrite, ubėre e madhe dhe u bėre shumė e bukur. Gjiri t`u formua, flokėt t`u rritėn shumė, por ti ishe lakuriqe dhe nevojtare.

8

Unė tė kalova afėr dhe tė shikova, dhe ja, koha jote ishte koha e dashurisė. Kėshtu shtriva cepin e rrobave tė mia mbi ty dhe mbulova lakuriqėsinė tėnde; tė bėra njė betim, lidha njė besėlidhje me ty dhe ti u bėre imja", thotė Zoti, Zoti.

9

"Tė lava me ujė, tė pastrova krejt nga gjaku dhe tė leva me vaj.

10

Pastaj tė vura tė veshėsh rroba tė qėndisura, tė vura sandale prej lėkure baldoseje, tė rrethova kokėn me li tė hollė dhe tė mbulova me mėndafsh.

11

Tė zbukurova me stoli, tė vura byzylykė nė kyēet e dorės dhe njė gjerdan nė qafė.

12

Tė vura njė unazė nė hundė, vathė te veshėt dhe njė kurorė tė mrekullueshme mbi krye.

13

Kėshtu u zbukurove me ar dhe argjend dhe u veshe me li tė hollė, me mėndafsh dhe me qėndisje. Ti hėngre majė mielli, mjaltė dhe vaj; u bėre shumė, shumė e bukur dhe arrite tė mbretėrosh.

14

Nami yt u pėrhap midis kombeve pėr bukurinė tėnde qė ishte e pėrsosur, pėr shkak tė shkėlqimit tim tė madh qė kisha vendosur mbi ty", thotė Zoti, Zoti.

15

Por ti vure besim nė bukurinė tėnde dhe u kurvėrove pėr shkak tė namit tėnd dhe ia falje kurvėrimet e tua ēdo kalimtari, qė i pranonte.

16

Ti more disa nga rrobat e tua, bėre vende tė larta me ngjyra tė ndryshme nė tė cilat u kurvėrove, gjėra qė nuk duhet tė kishin ndodhur dhe as qė tė ishin.

17

More gjithashtu xhevahiret e tua tė bukura tė bėra me arin dhe argjendin tim, qė unė tė kisha dhėnė, bėre prej tyre figura njeriu dhe u kurvėrove me to;

18

pastaj more rrobat e tua tė qėndisura, i mbulove dhe ofrove para tyre vajin dhe temjanin tim.

19

Edhe bukėn time qė tė kisha dhėnė, majėn e miellit, vajin dhe mjaltin me tė cilin tė ushqeja, i vure para tyre si njė parfum me erė shumė tė kėndshme; kėshtu ndodhi", thotė Zoti, Zoti.

20

"Pėrveē kėsaj more bijtė e tu e bijat e tua qė mė kishe lindur dhe i sakrifikove ata, qė tė gėlltiten. Mos vallė ishin pak gjė kurvėrimet e tua,

21

qė ti tė therje bijtė e mi dhe t`ua ofroje atyre duke i kaluar nėpėr zjarr?

22

Me gjithė veprimet e tua tė neveritshme dhe kurvėrimet e tua, nuk i kujtove ditėt e rinisė sate, kur ishe lakuriq dhe nevojtare dhe pėrpėliteshe nė gjak.

23

Tani mbas gjithė ligėsisė sate, "mjerė, mjerė ti!"", thotė Zoti, Zoti;

24

"nė ēdo shesh ke ndėrtuar njė kamare dhe ke bėrė njė vend tė lartė;

25

nė krye tė ēdo rruge ke ndertuar njė vend te lartė, e ke bėrė tė neveritshme bukurinė tėnde, dhe i ke hapur kėmbėt e tua ēdo kalimatari, duke i shumuar kurvėrimet e tua.

26

Ti gjithashtu je kurvėruar me Egjiptasit, fqinjėt e tu trupmėdhenj, dhe i ke shumuar kurvėrimet e tua pėr tė provokuar zemėrimin tim.

27

Prandaj, ja, unė kam shtrirė dorėn kundėr teje, kam pakėsuar racionin tėnd tė caktuar, tė kam lėnė nė dorė tė atyre qė tė urrejnė, bijave tė Filistejve, qė u vjen turp nga qėndrimi yt i poshtėr.

28

Ende e pa kėnaqur, je kurvėruar me Asirianėt; po, je kurvėruar me ata, por pa qenė e kėnaqur.

29

Kėshtu i ke shtuar kurvėrimet e tua me vendin e Kanaanit deri nė Kalde, por as me kėtė nuk je kėnaqur.

30

Sa e shthurur ėshtė zemra jote", thotė Zoti, Zoti, "kur bėn tėrė kėto gjėra tė njė prostitute pa cipė!

31

Ti ndėrtoje kamaren nė krye tė ēdo rruge dhe bėnje vendet e larta nė ēdo shesh por nuk ishe si njė prostitutė, sepse pėrbuzje pagėn,

32

por si njė grua qė shkel kurorėn, qė nė vend tė bashkėshortit tė saj pret tė huajt.

33

Tė gjitha prostitutave u bėhen dhurata, por ti u ke bėrė dhurata gjithė dashnorėve tė tu dhe me dhurata i ke bėrė tė vijnė nga ēdo anė te ti pėr kurvėrimet e tua.

34

Nė kurvėrimet e tua je sjellė krejt ndryshe nga gratė e tjera; askush nuk tė ndiqte nga pas pėr t`u kurvėruar, sepse ti jepje pagesėn nė vend qė ta merrje atė; kėshtu je sjellė krejt ndryshe nga tė tjerat".

35

Prandaj, o prostitutė, dėgjo fjalėn e Zotit.

36

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Duke qenė se paratė e tua janė shkapėrderdhur dhe lakuriqėsia jote ėshtė zbuluar nė kurvėrimet e tua me dashnorėt e tu dhe me tėrė idhujt e tu tė neveritshėm dhe pėr shkak tė gjakut tė bijve tė tu qė u ke ofruar atyre,

37

ja, unė do tė mbledh tėrė dashnorėt e tu me tė cilėt ke bėrė qejf, tė gjithė ata qė ke dashuruar bashkė me ata qė ke urryer; do t`i mbledh nga ēdo anė kundėr teje dhe do tė zbuloj para tyre lakuriqėsinė tėnde, me qėllim qė ata tė shohin gjithė lakuriqėsinė tėnde.

38

Do tė tė gjykoj si gjykohen gratė qė shkelin kurorėn dhe ato qė derdhin gjakun dhe do tė sjell mbi ty gjakun e tėrbimit dhe tė xhelozisė.

39

Do tė tė jap pastaj nė duart e tyre dhe ata do tė shembin kamaren tėnde dhe do tė hedhin poshtė tė gjitha vendet e tua tė larta do tė tė zhveshin gjithashtu nga rrobat e tua, do tė marrin xhevahiret e tua tė mrekullueshme dhe do tė tė lėnė lakuriq dhe nevojtare.

40

Pastaj do tė bėjnė tė dalė kundėr teje njė turmė e madhe dhe do tė tė vrasin me gurė dhe do tė tė shpojnė me shpatat e tyre.

41

Do t`u vėnė flakėn shtėpive tė tua dhe do tė zbatojnė vendime kundėr teje para syve tė shumė grave; do tė tė bėj tė heqėsh dorė nga kurvėrimi dhe nuk do tė japėsh mė asnjė pagė.

42

Kėshtu do ta fashit zemėrimin tim mbi ty dhe xhelozia ime do tė largohet nga ti; do tė qetėsohem dhe nuk do tė zemėrohem mė.

43

Sepse ti nuk i ke kujtuar ditėt e rinisė sate dhe mė ke bėrė tė tėrbohem me tė gjitha kėto gjėra, ja, edhe unė do tė tė bėj qė tė bien mbi kokėn tėnde veprimet e tua", thotė Zoti, Zoti, "kėshtu ti nuk do tė kryesh poshtėrsi tė tjera pėrveē veprimeve tė tua tė neveritshme.

44

Kushdo qė do tė thotė proverba, do tė thotė kėtė proverb kundėr teje: "Si nėna ėshtė edhe e bija".

45

Ti je me tė vėrtetė bija e nėnės sate qė ka mohuar bashkėshortin e saj dhe bijt e vet, dhe je motėr e motrave tė tua qė kanė mohuar burrat dhe bijtė e tyre. Nėna juaj ishte njė Hitease dhe ati juaj njė Amoreas.

46

Motra jote mė e madhe ėshtė Samaria, qė banon me gjithė bijat e saj nė tė majtėn tėnde; motra jote mė e vogėl ėshtė Sodoma, qė banon me gjithė bijat e saj nė tė djathtėn tėnde.

47

Ti jo vetėm ke ecur nė rrugėt e tyre dhe ke kryer veprimet e tyre tė neveritshme, por, sikur kjo tė ishte fare pak, nė tė gjitha rrugėt e tua je korruptuar mė shumė se ato.

48

Siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "motra jote Sodoma dhe bijat e saj nuk kanė bėrė atė qė ke bėrė ti bashkė me bijat e tua.

49

Ja, kjo qe paudhėsia e motrės sate Sodoma: ajo dhe bijat e saj jetonin nė kryelartėsi, nė bollėkun e bukės dhe nė njė plogėshti tė theksuar, por nuk pėrkrahnin dorėn e tė pėrvuajturit dhe tė tė varfėrit.

50

Ishin fodulle dhe kryenin veprime tė neveritshme para meje; prandaj i hoqa nga mesi, kur e pashė kėtė.

51

Samaria nuk ka kryer as gjysmėn e mėkateve tė tua; ti i ke shumuar veprimet e tua tė neveritshme mė shumė se ato dhe ke justifikuar motrat e tua me tė gjitha veprimet e neveritshme qė ke kryer.

52

Ti, qė ke gjykuar motrat e tua, mbaje turpin tėnd, sepse me mėkatet qė ke kryer je bėrė mė e neveritshme se ato; ato janė mė tė drejta se ti. Po, ki turp, dhe mbaje pėr vete turpin, sepse ke justifikuar motrat e tua.

53

Kur do t`i kthej robėrit e tyre, robėrit e Sodomės dhe bijat e saj, robėrit e Samarias dhe vajzat e saj, atėherė do t`i kthej edhe robėrit nga robėrimi yt qė janė nė mes tyre,

54

me qėllim qė ti tė mbash turpin tėnd dhe tė turpėrohesh pėr tėrė ato qė ke bėrė, kur i ke dhėnė zemėr.

55

Kur motrat e tua, Sodoma dhe bijat e saj, do tė kthehen nė gjendjen e tyre tė mėparshme, dhe Samaria dhe bijat e saj do tė kthehen nė gjendjen e tyre tė mėparshme, edhe ti dhe bijat e tua do tė ktheheni nė gjendjen tuaj tė mėparshme.

56

Motra jote Sodoma nuk ishte pėrmendur fare nga goja jote nė ditėt e kryelartėsisė sate,

57

para se ligėsia jote tė zbulohej lakuriq, si ndodhi kur tė fyen bijat e Sirisė dhe tė gjitha ato qė ishin rreth tyre, bijat e Filistejve, qė tė pėrēmonin nga tė gjitha anėt.

58

Ti mban dėnimin e poshtėrsisė sate dhe tė veprimeve tė tua tė neveritshme", thotė i Amshueshmi.

59

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Unė do tė veproj me ty ashtu si ke vepruar ti me mua, se ke pėrēmuar betimin, duke shkelur besėlidhjen".

60

"Megjithatė do tė kujtoj besėlidhjen qė lidha me ty nė ditėt e rinisė sate dhe do tė lidh me ty njė besėlidhje tė pėrjetėshme.

61

Atėherė do tė kujtohesh pėr sjelljen tėnde dhe do tė tė vijė turp, kur do tė presėsh motrat e tua, ato qė janė mė tė mėdha dhe ato qė janė mė tė vogla nga ti; dhe unė do t`i jap ty si bija, por jo pėr hir tė besėlidhjes sate.

62

Unė do tė lidh besėlidhjen time me ty dhe ti do tė pranosh qė unė jam Zoti,

63

me qėllim qė tė mbash mend, tė tė vijė turp dhe tė mos hapėsh gojėn pėr shkak tė konfuzionit tėnd, kur tė kem bėrė shlyerjen e fajit pėr tė gjitha ato qė ke bėrė", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 17