Bibla Shqip

Ezekieli 18

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Ti larto njė vajtim mbi princat e Izraelit dhe thuaj:

2

"Ē`ishte nėna jote? Njė luaneshė: rrinte shtrirė midis luanėve, rriste tė vegjėlit e saj nė mes tė luanėve tė vegjėl.

3

Rriti njė nga tė vegjėlit e saj qė u bė njė luan i vogėl; mėsoi tė shqyejė prenė dhe pėrlau njerėz.

4

Edhe kombet dėgjuan tė flitet pėr tė; ai u kap nė gropėn e tyre dhe e ēuan tė lidhur nė vendin e Egjiptit.

5

Kur ajo pa qė pritja po zgjatej dhe shpresa e saj ishte e humbur, mori njė tjetėr nga tė vegjėlit e saj dhe e rriti sa u bė njė luan i vogėl.

6

Ai shkonte dhe vinte midis luanėve; u bė njė luan i vogėl, mėsoi tė shqyejė prenė dhe pėrlau njerėz.

7

Mėsoi vendet e tyre tė shkretuara dhe shkatėrroi qytetet e tyre; vendi e gjithēka qė kishte u shkretua nga zhurma e vrumbullimit tė tij.

8

Por kundėr tij erdhėn kombet e tė gjitha krahinave fqinje, vendosėn kundėr tij rrjetėn e tyre dhe ai u kap nė gropėn e tyre.

9

E vunė tė lidhur nė njė kafaz dhe e ēuan te mbreti i Babilonisė; e ēuan nė njė fortesė, me qėllim qė zėri i tij tė mos dėgjohej mė mbi malet e Izraelit.

10

Nėna jote ishte si njė hardhi e mbjellė pranė ujrave; ishte e harlisur dhe kishte shumė degė nga uji i bollshėm.

11

Kishte degė tė forta tė pėrshtatshme pėr skeptra mbretėrorė, ishte ngjitur lart midis degėve gjetheshumė dhe shquhej nė shtatin e saj pėr degėt e shumta tė saj.

12

Por u ērrėnjos me tėrbim dhe u hodh pėr tokė; era e lindjes ia thau frytin; degėt e saj tė forta u shkėputėn dhe u thanė, zjarri i pėrpiu.

13

Tani ėshtė mbjellė nė shkretėtirė nė njė tokė tė thatė dhe tė etur pėr ujė;

14

Njė zjarr ka dalė nga njė shermend i degėve tė saj dhe ka pėrpirė frytin e saj; nė tė nuk ka mė asnjė degė tė fortė tė pėrshtatshme pėr skeptra mbretėrorė". Ky ėshtė njė vajtim dhe do tė jetė njė vajtim.

Ezekieli 20