Bibla Shqip

Ezekieli 22

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 23

1

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke mė thėnė:

2

"Bir njeriu, na ishin dy gra, bija tė sė njėjtės nėnė,

3

qė u kurvėruan nė Egjipt. U kurvėruan nė rininė e tyre; aty u shtėrnguan gjitė e tyre dhe atje u shtėrngua gjiri i tyre virgjėror.

4

Emrat e tyre janė: Oholahu mė e madhja dhe Oholibahu e motra. Ato ishin tė miat dhe lindėn bij dhe bija. Emrat e tyre janė: Oholahu ėshtė Samaria, Oholibahu ėshtė Jeruzalemi.

5

Ndonse ishte imja, Oholahu u kurvėrua dhe mori zjarr pėr dashnorėt e saj, Asirėt qė ishin fqinj tė saj,

6

tė veshur me purpur, qeveritarė dhe princa, tė gjithė tė rinj tėrheqės, kalorės tė hipur mbi kuaj.

7

Ajo u kurvėrua me ta, me gjithė njerėzit mė tė mirė tė Asirisė, dhe u ndot me tė gjithė ata pėr tė cilėt ndez, bashkė me gjithė idhujt e tyre.

8

Nuk braktisi kurvėrimet e Egjiptit, kur kish rėnė me tė gjatė rinisė sė saj, kishin shtėrnguar gjirin e saj tė virgjėr dhe kishin derdhur mbi tė kurvėrimet e tyre.

9

Prandaj e braktisa nė dorė tė dashnorėve tė saj, nė dorė tė bijve tė Asirisė, pėr tė cilėt kishte marrė zjarr.

10

Ata zbuluan lakuriqėsinė e saj, morėn bijtė e saj dhe bijat e saj dhe i vranė me shpatė. Asaj i doli nami midis grave dhe zbatuan kundėr saj ndėshkimin.

11

Motra e saj Oholibahu e pa kėtė, por nė dashurinė e saj u bė edhe mė e korruptuar nga ajo dhe kurvėrimet e saj qenė mė tė kėqija nga ato tė sė motrės.

12

U ndez pėr bijtė e Asirisė, fqinj tė saj, qeveritarė dhe princa tė veshur nė mėnyrė tė shkėlqyer, kalorės tė hipur mbi kuaj, tė tėrė tė rinj tėrheqės.

13

Unė pashė qė ishte molepsur, qė tė dyja ndiqnin po atė rrugė.

14

Por ajo i shtoi kurvėrimet e saj; pa burra tė pikturuar mbi mur, figura tė Kaldeasve tė pikturuara nė tė kuq,

15

me breza rreth ijėve, me ēallma tė mėdha nė kokė, tė gjithė me pamje krerėsh, tė ngjashėm me bijtė e Babilonisė nė Kalde, tokė e tyre e lindjes.

16

Sa i pa, ajo u ndez pėr ta dhe u dėrgoi lajmėtarė nė Kalde.

17

Atėherė bijtė e Babilonisė erdhėn tek ajo nė shtratin e dashurive dhe e molepsėn me kurvėrimet e tyre. Ajo u moleps me ta, por pastaj u largua prej tyre.

18

Ajo i nxori sheshit kurvėrimet e saj dhe nxori sheshit turpin e saj; prandaj unė u largova nga ajo, ashtu siē isha larguar nga e motra.

19

Megjithatė ajo i shumoi kurvėrimet e saj, duke kujtuar ditėt e rinisė sė saj, kur ishte kurvėruar nė vendin e Egjiptit.

20

Mori zjarr pėr dashnorėt e saj, mishi i tė cilėve ėshtė si mishi i gomarėve dhe rrjedhja e tė cilėve ėshtė si rrjedhja e kuajve.

21

Kėshtu ti kujtove shthurjen e rinisė sate, kur Egjiptasit shtrėngonin gjirin tėnd pėr shkak tė gjive tė tu rinorė.

22

Prandaj, Oholibahu, kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė nxis kundėr teje dashnorėt e tu, prej tė cilėve je larguar dhe do t`i sjell kundėr teje nga tė gjitha anėt:

23

bijtė e Babilonisė dhe gjithė Kaldeasit, ata tė Pekodit, Shoas dhe Koas, tėrė bijtė e Asirisė bashkė me ta, tėrė tė rinjtė tėrheqės, qeveritarėt dhe princat, kapitenėt dhe njerėzit e famshėm, tė gjithė tė hipur mbi kuaj.

24

Ata do tė vijnė kundėr teje me armė, qerre dhe rrota si dhe me njė shumicė popujsh; do tė vendosin rreth e qark teje mburoja tė vogla dhe tė mėdha dhe pėrkrenare. Do t`u jap atyre gjykimin e tyre dhe ata do tė gjykojnė sipas ligjeve tė tyre.

25

Do tė drejtoj xhelozinė time kundėr teje, dhe ata do tė tė trajtojnė me tėrbim; do tė tė heqin hundėn dhe veshėt, dhe mbeturinat e tua do tė bien nga shpata; do tė marrin bijtė e tu dhe bijat e tua dhe mbeturinat e tua do tė gllabėrohen nga zjarri.

26

Do tė tė zhveshin nga rrobat e tua dhe do tė tė marrin xhevahiret e tu tė bukur.

27

Kėshtu do tė marrin fund shthurja jote dhe kurvėrimi yt qė nisėn nė vendin e Egjiptit; nuk do t`i ngresh mė sytė drejt tyre dhe nuk do ta kujtosh mė Egjiptin".

28

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė po tė jap nė duart e atyre qė ti urren, nė duart e atyre prej tė cilėve je larguar.

29

Do tė tė trajtojnė me urrejtje, do tė tė marrin tėrė frytin e punės sate dhe do tė tė lėnė lakuriqe dhe nevojtare. Do tė dalė nė shesh poshtėrsia e kurvėrimeve tė tua, po, shthurja e kurvėrimeve tė tua.

30

Kėto gjėra do t`i bėjnė sepse je kurvėruar duke u shkuar pas kombeve, sepse je ndotur me idhujt e tyre.

31

Ti ke ecur nė rrugėn e motrės sate, prandaj do tė tė vė nė dorė po atė kupė".

32

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ti do tė pish kupėn e motrės sate, tė thellė dhe tė gjėrė; do tė tė pėrqeshin dhe tė tė tallin, sepse kupa nxė shumė.

33

Do tė jesh plot me dehje dhe me dhembje, do tė jetė, kupa e dėshpėrimit dhe shkretimit, kupa e motrės sate Samaria.

34

Ti do ta pish, ti do ta shkullosh, do ta bėsh copė e ēikė dhe do tė ēash gjirin tėnd; sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti.

35

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Duke qenė se mė ke harruar dhe mė ke hedhur prapa krahėve, do tė vuash edhe ti dėnimin pėr shthurjen tėnde dhe pėr kurvėrimet e tua".

36

Pastaj Zoti mė tha: "Bir njeriu, nuk do t`i gjykosh ti Oholahun dhe Oholibahun? Shpallju, pra, veprimet e tyre tė neveritshme.

37

Nė fakt kanė kryer shkelje kurore, kanė gjak mbi duart e tyre, kanė kryer shkelje kurore me idhujt e tyre, madje i kanė kaluar nėpėr zjarr qė tė gllabėrohen, bijtė e tyre qė mė kishin lindur.

38

Edhe kėtė mė kanė bėrė: po atė ditė kanė ndotur shenjtėroren time dhe kanė pėrdhosur tė shtunat e mia.

39

Mbasi ua flijuan bijtė e vet idhujve tė tyre, po atė ditė erdhėn nė shenjtėroren time pėr ta pėrdhosur; ja ēfarė kanė bėrė nė mes tė tempullit tim.

40

Pėrveē kėsaj dėrguan tė thėrrasin njerėz nga vende tė largėta, tė cilėve u dėrguan lajmėtarė; dhe ja, ata erdhėn. Pėr ta u lave, i ngjeve sytė dhe u veshe me rroba tė zbukuruara me stoli tė shkėlqyera.

41

U shtrive mbi njė shtrat madhėshtor para tė cilit ishte shtruar njė tryezė dhe mbi kėtė vure tejmanin tim dhe vajin tim.

42

Rreth saj ishte zhurma e njė morie njerėzish tė shkujdesur; sė bashku me turmėn suallėn edhe tė dehur nga shkretėtira, qė vunė byzylykė nė kyēet e dorės dhe kurora tė mrekullueshme mbi kokat e tyre.

43

Pastaj thashė pėr atė qė kishte njė pėrvojė tė madhe nė shkeljet e kurorės: "A do tė kryejnė tashti kurvėrime me tė, dhe ajo me ata?".

44

Pastaj ata hynė tek ajo siē i hyhet njė prostitute; kėshtu hynė tek Oholahu dhe Oholibahu, gra tė shthurura.

45

Por njerėz tė drejtė do t`i gjykojnė ashtu si gjykohen shkelėset e kurorės, ashtu si gjykohen gratė qė derdhin gjak, sepse janė shkelėse tė kurorės dhe kanė gjak mbi duart e tyre".

46

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Bėj qė tė dalė kundėr tyre njė turmė dhe lėri nė mėshirė tė tmerrit dhe tė plaēkitjes.

47

Ajo turmė do t`i qėllojė me gurė pėr vdekje, do t`i bėjė copė-copė me shpatėn e saj; do tė vrasė bijtė dhe bijat e tyre dhe do t`u vėrė flakėn shtėpive tė tyre.

48

Do t`i japė fund shthurjes morale nė vend, dhe tė gjitha gratė do tė mėsohen tė mos kryejnė mė shthurjet tuaja morale.

49

Do tė bėjnė qė tė bjerė mbi ju shthurja juaj morale dhe do ta vuani kėshtu dėnimin e mėkateve me gjithė idhujt tuaj. Atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti, Zoti".

Ezekieli 24