Bibla Shqip

Ezekieli 25

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 26

1

Ndodhi nė vitin e njėmbėdhjetė, ditėn e parė tė muajit, qė fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

2

"Bir njeriu, duke qenė se Tiro ka folur kundėr Jeruzalemit: "Ah, Ah! Porta e popujve ėshtė thyer, ajo ėshtė drejtuar nga unė; unė do tė mbushem tani qė ajo ėshtė prishur"".

3

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o Tiro. Do tė bėj tė ngrihen kundėr teje shumė kombe, ashtu si deti bėn tė ngrihen valėt e tij.

4

Ata do tė shkatėrrojnė muret e Tiros dhe do tė shembin kullat e tij; do tė fshij prej tij edhe pluhurin e tij dhe do ta bėj si njė shkėmb tė zhveshur.

5

Ai do tė jetė njė vend pėr tė hedhur rrjetat nė mes tė detit, sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti; "do tė plaēkitet nga kombet;

6

edhe bijat e tij qė janė nė fshat do tė vriten nga shpata; atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

7

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė sjell nga veriu kundėr Tiros Nebukadnetsarin, mbretin e Babilonisė, mbretin e mbretėrve, me kuaj, me qerre, me kalorės dhe njė shumicė tė madhe njerėzish.

8

Ai do tė vrasė me shpatė bijat e tua qė janė nė fshat, do tė ngrejė kundėr teje kulla, do tė ndėrtojė kundėr teje njė ledh dhe do tė ngrejė kundėr teje njė ēati mburojash.

9

Do tė drejtojė kundėr mureve tė tua deshtė e tij dhe do tė rrėzojė kullat e tua me kazmat e tij.

10

Pėr shkak tė morisė sė kuajve tė tij do tė mbulohesh nga pluhuri i tyre; muret e tua do tė dridhen nga zhurma e kalorėsve, tė rrotave dhe tė qerreve, kur tė hyjė nėpėr portat e tua, ashtu siē hyhet nė njė qytet nėpėr tė cilin ėshtė hapur njė e ēarė.

11

Me kėmbėt e kuajve tė tij do tė shkelė tėrė rrugėt e tua, do tė vrasė popullin tėnd me shpatė dhe shtyllat e tua tė fuqishme do tė rrėzohen.

12

Do tė grabitin pasuritė e tua, do tė plaēkitin mallrat e tua, do tė rrėzojnė muret e tua, do tė shkatėrrojnė shtėpitė e tua tė bukura, do tė hedhin nė mes tė ujit gurėt e tua, drurin tėnd dhe tokėn tėnde.

13

Do tė bėj tė pushojė zhurma e kėngėve tė tua dhe zėri i harpave tė tua nuk do tė dėgjohet mė.

14

Do tė tė bėj si njė shkėmb tė zhveshur; do tė jesh njė vend pėr tė nderur rrjetat; nuk do tė rindėrtohesh mė, sepse unė, Zoti, fola, thotė Zoti, Zoti".

15

Kėshtu i thotė Zoti, Zoti, Tiros: "Nė zhurmėn e rėnies sate, nė rėnkimin e tė plagosurve pėr vdekje, nė kėrdinė qė do tė bėhet nė mes teje, a nuk do tė dridhen vallė ishujt?

16

Atėherė princat e detit do tė zbresin nga fronet e tyre, do tė heqin mantelet e tyre dhe do tė heqin rrobat e tyre tė qėndisura; do tė vishen me drithėrim, do tė ulen pėr tokė, do tė dridhen nė ēdo ēast dhe do tė jenė tė tronditur thellė pėr ty.

17

Do tė ngrenė njė vajtim pėr ty dhe do tė thonė: "Si je zhdukur, ti qė ishe banuar nga princat e detit, qytet i famshėm, qė ishe aq i fuqishėm nė det? Ti dhe banorėt e tu u kallje tmerrin gjithė atyre qė banonin atje.

18

Tani ishujt do tė dridhen ditėn e rėnies sate, ishujt e detit do tė tmerrohen nga fundi yt"".

19

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kur tė tė bėj njė qytet tė shkretė si qytetet qė nuk kanė banorė dhe kur tė bėj tė ngjitet humnera mbi ty dhe ujėrat e mėdha tė tė mbulojnė,

20

atėherė do tė zbresėsh me ata qė zbresin nė gropė, midis popullit tė dikurshėm, do tė tė bėj tė rrish nė thellėsitė e tokės, nė vende tė shkretuara qysh prej lashtėsisė, me ata qė zbresin nė gropė me qėllim qė ti tė mos banohesh mė, por do tė jap shkėlqim mbi tokėn e tė gjallėve.

21

Do tė bėj njė tmerr dhe nuk do tė jesh mė; do tė tė kėrkojnė, por nuk do tė tė gjejnė kurrė mė", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 27