Bibla Shqip

Ezekieli 26

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

2

"Ti, bir njeriu, ngri pėr Tiron njė vajtim,

3

dhe i thuaj Tiros: O ti qė je vendosur nė hyrje tė detit, ti qė bėn tregti me popujt nė shumė ishuj, kėshtu thotė Zoti, Zoti: O Tiro, ti ke thėnė: "Unė jam i njė bukurie tė pėrsosur".

4

Kufijtė e tu janė nė zemėr tė deteve; ndėrtuesit e tu tė kanė dhėnė njė bukuri tė pėrsosur.

5

E kanė bėrė tėrė lėndėn e anijeve tė tua me qipariset e Senirit, kanė marrė kedra tė Libanit pėr tė bėrė direkun tėnd kryesor;

6

dhe i kanė bėrė lopatat e tua me lis tė Bashanit, e kanė bėrė urėn tėnde me dru pylli tė inkrustuar me fildish tė sjellė nga ishujtė e Kitimit.

7

Ishte prej liri tė hollė tė Egjiptit, e punuar me qėndisje, vela qė ke shpalosur, qė tė tė shėrbente si flamur; ajo qė tė mbulonte ishte prej hiacinti dhe prej purpre dhe vinte nga ishujt e Elishahut.

8

Banorėt e Sidonit dhe tė Arvadit ishin vozitėsit e tu; tė urtėt e tu, o Tiro, ishin te ti; ata ishin pilotėt e tu.

9

Te ti ishin pleqtė e Gebalit dhe specialistėt e tij pėr tė riparuar tėrė tė ēarat e tua; te ti ishin tėrė anijet e detit dhe detarėt e tyre pėr tė shkėmbyer mallrat e tua.

10

Ata tė Persisė, tė Ludit dhe tė Putit ishin nė ushtrinė tėnde, si luftėtarė; ata varnin te ti mburojėn dhe pėrkrenaren dhe tė jepnin shkėlqim.

11

Bijtė e Arvadit dhe ushtria jote ishin pėrreth mureve tė tua dhe njerėz trima qėndronin mbi kullat e tua; ata i varnin mburojat e tyre pėrreth mureve tė tua; ata e bėnin kėshtu tė pėrsosur bukurinė tėnde.

12

Tarshishi tregtonte me ty pėr shkak tė bollėkut tė pasurive tė tua; nė kėmbim tė mallrave tė tua tė jepte argjend, hekur, kallaj dhe plumb.

13

Edhe Javani, Tubali dhe Mesheku bėnin tregti me ty; nė kėmbim tė mallrave tė tua tė jepnin njerėzore dhe vegla prej bronzi.

14

Ata tė shtėpisė sė Togarmahut tė jepnin nė kėmbim tė mallrave tė tua kuaj qėniet pėr tėrheqje, kuaj vrapimi dhe mushka.

15

Bijtė e Dedanit bėnin tregti me ty; tregtia e shumė ishujve kalonte nga duart e tua; si shpėrblim tė jepnin dhėmbė fildishi dhe abanoz.

16

Siria bėnte tregti me ty pėr shkak tė bollėkut tė prodhimeve tė tua; nė kėmbim tė mallrave tė tua tė jepnin gurė tė ēmuar, purpur, stofa tė qėndisur, pėlhura hiri tė hollė, koral dhe rubin.

17

Juda dhe vendi i Izraelit tregtonin me ty; nė kėmbim tė mallrave tė tua tė jepnin grurė tė Minithit, parfume, mjaltė, vaj dhe balsam.

18

Damasku bėnte tregti me ty pėr shkak tė numrit tė madh tė prodhimeve tė tua dhe pėr bollėkun e pasurive tė tua me verė tė Helbonit dhe me lesh tė bardhė.

19

Vedani dhe Javani sillnin nga Uzahu prodhime nė kėmbim tė mallrave tė tua; hekuri i punuar, kasia dhe kallami aromatik ishin ndėr mallrat e tua tė kėmbimit.

20

Dedani tregtonte me ty veshje pėr tė kalėruar.

21

Arabia dhe tėrė princat e Kedarit bėnin tregti me ty, duke bėrė me ty shkėmbime nė qengja, deshė dhe cjep.

22

Tregtarėt e Shebas dhe tė Ramahut bėnin tregti me ty; nė kėmbim tė mallrave tė tua ata tė jepnin tė gjitha aromat mė tė mira, lloj lloj gurėsh tė ēmuar dhe ar.

23

Herani, Kanehu, Edeni, tregtarėt e Shebas, tė Asirisė dhe tė Kilmadit bėnin tregti me ty.

24

Nė kėmbim tė mallrave tė tua shkėmbenin me ty sende luksi, mantele tė purpurta, stofa tė qėndisura, arka rrobash tė ndryshme, tė lidhura me litarė.

25

Anijet e Tarshishit transportonin mallrat e tua. Kėshtu u mbushe dhe u pasurove me tė madhe nė zemėr tė deteve.

26

Vozitėsit e tu tė kanė ēuar mbi shumė ujra, por era e lindjes tė ka shkatėrruar nė zemėr tė deteve.

27

Pasuritė e tua, mallrat e tua, prodhimet e tua, detarėt e tu, pilotėt e tu, ata qė ndreqnin tė ēarat, trafikantėt e mallrave tė tua, tėrė luftėtarėt qė janė te ti dhe gjithė ajo mori qė ėshtė mes teje do tė bien nė zemėr tė deteve ditėn e shkatėrrimit tėnd.

28

Nga zhurma e britmės sė pilotėve tė tu fushat e hapura do tė dridhen;

29

tėrė ata qė pėrdorin lopatėn, detarėt dhe tėrė pilotėt e detit do tė zbresin nga anijet e tyre dhe do tė mbeten nė breg.

30

Do tė bėjnė qė tė dėgjohet zėri i tyre mbi ty; do tė klithin me trishtim, do tė hedhin pluhur mbi kokėn e tyre, do tė rrokullisen nė pluhur.

31

Pėr shkakun tėnd do tė rruajnė kokėn, do tė vishen me thasė dhe do tė qajnė pėr ty me trishtim tė shpirtit, me njė dhembje tė thellė.

32

Nė ankthin e tyre do tė ngrenė pėr ty njė vajtim dhe do tė vajtojnė pėr ty: "Kush ėshtė si Tiro, e shkatėrruar nė mes tė detit?".

33

Kur mallrat e tua dilnin nga detet, ngopje shumė popuj; me bollėkun e pasurive dhe tė mallrave tė tua pasuroje mbretėrit e tokės.

34

Por kur u theve nga detet nė thellėsinė e ujrave, mallrat e tua dhe tėrė moria e njerėzve nė mes teje kanė rėnė.

35

Tė gjithė banorėt e ishujve janė habitur prej teje; mbretėrit e tyre i ka zėnė njė frikė e madhe, pamja e tyre ėshtė e tronditur.

36

Tregtarėt midis popujve fishkėllejnė mbi ty; je bėrė njė llahtarė dhe nuk do tė ekzistosh mė".

Ezekieli 28