Bibla Shqip

Ezekieli 27

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

Fjala e Zotit mu drejtua, duke thėnė:

2

"Bir njeriu, i thuaj princit tė Tiros: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Duke qenė se zemra jote ėshtė ngritur dhe ke thėnė: "Unė jam njė perėndi; unė ulem mbi njė fron perėndish nė zemrėn e deteve", ndėrsa je njė njeri dhe jo njė perėndi, ndonėse e ke bėrė zemrėn tėnde si zemrėn e Perėndisė.

3

Ja, ti je mė i urtė se Danieli, asnjė sekret nuk mbetet i fshehur pėr ty.

4

Me diturinė tėnde dhe zgjuarėsinė tėnde ke grumbulluar pasuri dhe ke mbledhur ar dhe argjend nė thesaret e tua;

5

me diturinė tėnde tė madhe, me tregtinė tėnde ke rritur pasuritė e tua, dhe pėr shkak tė pasurive tė tua zemra jote ėshtė ngritur".

6

Pėr kėtė arsye kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Me qenė se e ke bėrė zemrėn tėnde si zemrėn e Perėndisė,

7

prandaj ja, unė do tė sjell kundėr teje kombet mė tė tmerrshme; kėta do tė zhveshin shpatat e tyre kundėr shkėlqimit tė diturisė sate dhe do tė ndotin bukurinė tėnde.

8

Do tė tė zbresin nė gropė dhe ti do tė vdesėsh nga vdekja e atyre qė janė shpuar nė zemėr tė deteve.

9

A do tė vazhdosh tė thuash: "Unė jam njė perėndi", pėrpara atij qė do tė tė vrasė? Por do tė jesh njė njeri dhe jo njė zot nė duart e atij qė do tė tė shpojė.

10

Ti do tė vdesėsh nga vdekja e tė parrethprerėve, nga dora e huaj, sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti.

11

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

12

"Bir njeriu ngri njė vajtim pėr mbretin e Tiros dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ti ishe vula e pėrsosmėrisė, tėrė dituri dhe i pėrsosur nga bukuria.

13

Ishe nė Eden, nė kopshtin e Perėndisė; ishte mbuluar me lloj lloj gurėsh tė ēmuar: rubina, topaze, diamante, krizolit oniks, diaspre, safire, karbonke, smeralde dhe ar; punimi i dajreve tė tua dhe i flauteve tė tua u pėrgatit pėr ty ditėn qė ti u krijove.

14

Ti ishe njė kerubin i vajosur, njė mbrojtės. Unė tė kisha vėnė nė malin e shenjtė tė Perėndisė dhe ti ecje nė mes gurėsh zjarri.

15

Ti ishe i pėrsosur nė rrugėt e tua qysh nga dita qė u krijove, deri sa nuk u zbulua te ti ēoroditja.

16

Nga shkaku i bollėkut tė tregtisė sate, u mbushe me dhunė dhe mėkatove; prandaj tė kam pėrzėnė si njė profan nga mali i Perėndisė dhe tė kam shkatėrruar, o kerubin mbrojtės nė mes gurėsh zjarri.

17

Zemra jote ishte ngritur pėr bukurinė tėnde; ke korruptuar diturinė tėnde pėr shkak tė shkėlqimit tėnd. Unė po tė hedh pėr tokė, po tė vė pėrpara mbretėrve, me qėllim qė tė tė shohin.

18

Nė morinė e paudhėsive tė tua, me ligėsinė e tregtisė sate ke pėrdhosur shenjtėroret e tua. Prandaj nxora nga mesi yt njė zjarr qė tė ka gllabėruar, dhe tė kam katandisur nė hi mbi tokė pėrpara syve tė atyre qė tė shikonin.

19

Tėrė ata qė tė njihnin ndėr popujt mbeten tė habitur prej teje; je bėrė objekt tmerri dhe nuk do tė ekzistosh kurrė mė".

20

Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

21

"Bir njeriu, kthe fytyrėn drejt Sidonit dhe profetizo kundėr tij,

22

dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o Sidon, dhe do tė pėrvėlohem nė mes teje. Do tė pranojnė qė unė jam Zoti, kur do tė zbatoj nė mes tė tij gjykimet e mia dhe do tė shėnjtėrohem tek ai.

23

Do tė dėrgoj mbi tė murtajėn dhe gjak nė rrugėt e tij; nė mes tė tij do tė bien tė vrarėt nga shpata, dėrguar nga ēdo anė kundėr saj. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti.

24

Dhe nuk do tė ketė mė pėr shtėpinė e Izraelit asnjė gjemb apo ferrė qė midis gjithė fqinjve tė tij qė e pėrēmojnė. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti, Zoti".

25

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kur tė kem grumbulluar ata tė shtėpisė sė Izraelit nga mesi i popujve ndėr tė cilėt janė shpėrndarė dhe tė shenjtėrohem tek ata nė sytė e kombeve, ata do tė banojnė nė vendin e tyre, qė i dhashė shėrbėtorit Jakobi.

26

Do tė banojnė tė sigurt, do tė ndėrtojnė shtėpi dhe do tė mbjellin vreshta; po, do tė banojnė tė sigurt, kur do tė zbatoj gjykimet e mia mbi tė gjithė ata qė i pėrēmojnė. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti, Perėndia i tyre".

Ezekieli 29