Bibla Shqip

Ezekieli 28

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 29

1

Vitin e dhjetė, nė muajin e dhjetė, ditėn e dymbėdhjetė tė muajit, fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

2

"Bir njeriu, kthe fytyrėn tėnde kundėr Faraonit, mbretit tė Egjiptit, dhe profetizo kundėr tij dhe kundėr tėrė Egjiptit.

3

Fol dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o Faraon, mbret i Egjiptit, dragua i madh, qė rri nė mes tė lumenjve tė tu dhe qė ke thėnė: "Lumi im ėshtė imi dhe e kam bėrė unė vetė".

4

Do tė vendos gremēa nė nofullat e tua dhe do tė bėj qė peshqit e lumenjve tė tu tė ngjiten nė luspat e tua; pastaj do tė tė bėj tė dalėsh nė mes tė lumenjve tė tu dhe gjithė peshqit e lumenjve tė tua do tė ngjiten me luspat e tu.

5

Do tė tė hedh nė shkretėtirė, ty dhe tėrė peshqit e lumenjve tė tu, dhe do tė biesh nė fushė tė hapur, nuk do tė tė varrosin as nuk do tė mbledhėn; do tė tė jap si ushqim kafshėve tė tokės dhe shpendėve tė qiellit.

6

Atėherė tėrė banorėt e Egjiptit do tė pranojnė qė unė jam Zoti, sepse kanė qenė pėr shtėpinė e Izraelit si njė mbėshtetje prej kallami.

7

Kur tė kanė kapur pėr dore, je thyer dhe u ke copėtuar atyre gjithė shpatullėn; kur u mbėshtetėn te ti, u theve dhe ke bėrė tė tronditen tėrė ijėt e tyre".

8

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė do tė sjell mbi ty shpatėn dhe do tė shkatėrroj mes teje njerėz dhe kafshė;

9

kėshtu vendi i Egjiptit do tė bėhet njė mjerim dhe njė shkreti, dhe do tė pranojnė qė unė jam Zoti, sepse ai ka thėnė: "Lumi ėshtė imi dhe e kam bėrė unė vetė".

10

Prandaj ja, unė jam kundėr teje dhe lumit tėnd; do ta katandis vendin e Egjiptit nė njė mjerim tė plotė dhe nė shkreti nga Migdoli deri nė Sienė, deri nė kufijtė me Etiopinė.

11

Nuk do tė kalojė asnjė kėmbė njeriu, as do tė kalojė ndonjė kėmbė kafshe, dhe nuk do tė banohet pėr dyzet vjetė me radhė.

12

Do tė bėj vendin e Egjiptit njė shkreti midis vendeve tė shkretuara, dhe qytetet e tij do tė jenė njė shkreti pėr dyzet vjet, nė mes tė qyteteve tė shkatėrruara; do t`i shpėrndaj Egjiptasit midis kombeve dhe do t`i hedh nėpėr vende tė ndryshme".

13

Megjithatė kėshtu thotė Zoti, Zoti. "Nė fundin e dyzet vjetėve unė do t`i bashkoj Egjiptasit ndėr popujt nėpėr tė cilėt ishin shpėrndarė.

14

Do t`i riēoj Egjiptasit nė shtėpi nga robėria dhe do t`i bėj qė tė kthehen nė vendin e Pathrosit, nė vendlindjen e tyre, dhe atje do tė jenė njė mbretėri e pėrulur.

15

Do tė jetė mė e pėrulura midis mbretėrive dhe nuk do tė ngrihet mė mbi kombet; do tė pakėsoj numrin e tyre, me qėllim qė tė mos sundojė mė mbi kombet.

16

Ai nuk do tė jetė mė burim besimi pėr shtėpinė e Izraelit, por do t`u kujtojė fajin kur u drejtoheshin pėr ndihmė. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti, Zoti".

17

Nė vitin e njėzeteshtatė, nė muajin e parė, ditėn e parė tė muajit, ndodhi qė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

18

"Bir njeriu, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, e vuri ushtrinė e tij nė njė shėrbim tė rėndė kundėr Tiros; ēdo kokė ėshtė bėrė e shogėt dhe ēdo shpatull e rrjepur; por as ai, as ushtria e tij nuk kanė nxjerrė nga Tiro ndonjė shpėrblim pėr mundin qė kanė bėrė kundėr tij".

19

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė i jap Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė, vendin e Egjiptit; ai do tė marrė pasuritė e tij; ai do tė marrė me vete robėr dhe do ta plaēkitė; dhe ky do tė jetė shpėrblimi pėr ushtrinė e tij.

20

Pėr mundin qė ke bėrė kundėr tij unė i jap vendin e Egjiptit, sepse kanė punuar pėr mua", thotė Zoti, Zoti.

21

"Atė ditė unė do ta rilind fuqinė e shtėpisė sė Izraelit dhe do tė hap gojėn tėnde nė mes tė tyre. Atėherė ata do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

Ezekieli 30