Bibla Shqip

Ezekieli 30

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 31

1

Vitin e njėmbėdhjetė, muajin e tretė, ditėn e parė tė muajit, ndodhi qė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

2

"Bir njeriu, i thuaj Faraonit, mbretit tė Egjiptit dhe turmės sė tij: Kujt i ngjet ti nė madhėshtinė tėnde?

3

Ja, Asiria jote ishte njė kedėr Libani, me degė tė bukura, me hijen e njė pylli, me trung tė gjatė dhe me majė qė ngrihej midis degėve tė dėndura.

4

Ujrat e bėnin tė rritej, uji i nėndheshėm e kishte bėrė tė lartė, me lumenjtė e tij qė rridhnin rreth e qark vendit ku ishte mbjellė, ndėrsa u dėrgonte rrėketė e tij tėrė drurėve tė fushės.

5

Prandaj lartėsia e saj ishte ngritur mbi tė gjithė drurėt e fushės, degėt e tij ishin shumuar, ato ishin zgjatur nga bollėku i ujrave gjatė rritjes sė tij.

6

Tėrė zogjtė e qiellit bėnin folenė midis degėve tė tij, tėrė kafshėt e fushės pillnin nėn degėt e tij, dhe tė gjitha kombet e mėdhenj rrinin nė hijen e tij.

7

Ishte i bukur nė madhėshtinė e tij pėr gjatėsinė e degėve tė tij, sepse rrėnja e tij ndodhej pranė ujrave tė bollshme.

8

Kedrat nuk ia kalonin nė kopshtin e Perėndisė, selvitė nuk arrinin tė barazonin degėt e tij dhe gėshtenjat nuk ishin as si degėt e tij me gjethe; asnjė dru nė kopshtin e Perėndisė nuk ishte i barabartė me tė nga bukuria.

9

E kisha bėrė tė bukur nė bollėkun e degėve tė tij, prandaj e kishin zili tė gjithė drurėt e Edenit, qė ndodheshin nė kopshtin e Perėndisė".

10

Prandaj, kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Me qenė se ėshtė ngritur nė lartėsi dhe ka vėnė majėn e tij ndėr degė tė dendura dhe zemra e tij u bė krenare pėr shkak tė lartėsisė sė tij,

11

do ta jap nė dorė tė kombit mė tė fuqishėm, me qėllim qė tė bėjė me tė ēfarė i pėlqen; unė e pėrzura pėr shkak tė ligėsisė sė tij.

12

Tė huajt, mė tė tmerrshmit e kombeve, e prenė dhe e braktisėn; degėt e tij kanė rėnė nė male dhe nė tė gjitha luginat, degėt e tij ndodhen tė thyera pranė tė gjitha rrjedhave ujore tė vendit; tėrė popujt e dheut kanė zbritur duke u larguar nga hija e tij dhe e kanė braktisur.

13

Mbi rrėnojat e tij vijnė e qėndrojnė tėrė zogjt e qiellit dhe mbi degėt e tij janė tė gjitha kafshėt e fushės,

14

kėshtu qė asnjė dru i mbjellė pranė ujrave tė mos krenohet pėr lartėsinė e tij, tė mos e nxjerrė mė majėn e tij midis degėve tė dėndura dhe qė asnjė dru qė pi ujė tė ngrihet me forcėn e tij mbi lartėsinė e tij, sepse tė gjithė i janė caktuar vdekjes, thellėsive tė tokės, midis bijve tė njerėzve, midis atyre qė zbresin nė gropė".

15

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ditėn qė zbriti nė Sheol e bėra ditė zie; pėr tė e mbulova humnerėn, ndala lumenjtė e tij dhe ujrat e mėdha u ndalėn; pėr tė mbajti zi Libani dhe pėr tė u thanė gjithė drurėt e fushės.

16

Me zhurmėn e rėnies sė tij i bėra tė dridhen kombet, kur e bėra tė zbresė nė Sheol bashkė me ata qė zbresin nė gropė; dhe nė thellėsitė e tokės u pėrdėlluan tė gjitha drurėt e Edenit, mė tė zgjedhurit dhe mė tė bukurit e Libanit, tė gjithė ata qė pinin ujrat.

17

Edhe ata zbritėn bashkė me tė nė Sheol nė mes tė atyre qė u vranė nga shpata, po, ata qė ishin krahu i tij dhe qėndronin nė hijen e tij nė mes tė kombeve.

18

Kujt i ngjan ti, pra, pėr nga lavdia dhe madhėshtia midis drurėve tė Edenit? Megjithatė u plandose bashkė me drurėt e Edenit nė thellėsitė e tokės; do tė qėndrosh nė mes tė tė parrethprerėve, bashkė me ata qė janė vrarė nga shpata. Ja ē`do t`i ndodhė Faraonit dhe gjithė turmės sė tij", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 32