Bibla Shqip

Ezekieli 31

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 32

1

Nė vitin e dymbėdhjetė, nė muajin e dymbėdhjetė, ditėn e parė tė muajit, ndodhi qė fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

2

"Bir njeriu, nis njė vajtim pėr Faraonin, mbretin e Egjiptit, dhe i thuaj: Ti i ngjason njė luani tė vogėl midis kombeve; ishe si njė dragua nė dete dhe hidheshe nė lumenjtė e tu, duke i trazuar ujrat me kėmbėt e tua dhe duke i turbulluar lumenjtė".

3

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Do tė shtrij mbi ty rrjetėn time me njė kuvend tė shumė popujve qė do tė ngrenė lart me rrjetėn time.

4

Pastaj do tė braktis mbi tokė dhe do tė tė hedh nė fushė tė hapur, do tė bėj qė tė ulen mbi ty tė gjitha shpendėt e qiellit dhe do t`i ngop me ty kafshėt e gjithė dheut.

5

Do ta hedh mishin tėnd mbi male dhe do t`i mbush luginat me togun e skeletit tėnd.

6

Do t`i jap gjithashtu tokės tė pijė nga rrjedha e gjakut tėnd, deri te malet, dhe shtretėrit e lumenjve do tė mbushen me ty.

7

Kur tė tė shuaj, do t`i mbuloj qiejt dhe do t`i errėsoj yjet, do ta zė diellin me njė re dhe hėna nuk do tė japė mė dritėn e saj.

8

Mbi ty do tė errėsoj tė gjithė ndriēuesit e shkėlqyer nė qiell dhe do tė dėrgoj terrin nė vendin tėnd", thotė Zoti, Zoti.

9

"Do tė pikėlloj zemrėn e shumė popujve, kur tė bėj qė tė vijė shkatėrrimi yt midis kombeve, nė vende qė ti nuk i njeh.

10

Do tė bėj qė shumė popuj tė ēuditen me ty dhe mbretėrit e tyre do t`i pushtojė njė tmerr i madh pėr shkakun tėnd, kur tė vringėllij shpatėn time para tyre; secili prej tyre do tė dridhet nė ēdo ēast pėr jetėn e tij, ditėn e rėnies sate".

11

Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Shpata e mbretit tė Babilonisė do tė bjerė mbi ty.

12

Do tė bėj qė turma jote tė rrėzohet nga shpata e burrave tė fuqishėm, qė janė mė tė tmerrshmit ndėr kombet; ata do tė shkatėrrojnė krenarinė e Egjiptit dhe gjithė turmat e tij do tė asgjėsohen.

13

Do tė bėj qė tė ngordhė krejt gjėja e gjallė e tij mbi brigjet e ujrave tė mėdha, qė nuk do tė turbullohen mė nga kėmba e njeriut, as thundra e kafshėve nuk do t`i turbullojė.

14

Atėherė do t`i lė tė qetėsohen ujrat e tyre dhe do tė bėj qė lumenjtė e tyre tė rrjedhin si vaj", thotė Zoti, Zoti.

15

"Kur do ta kem bėrė tė shkretė vendin e Egjiptit dhe vendi tė jetė zhveshur nga ēdo gjė qė kishte, kur do tė kem goditur gjithė banorėt e tij, atėherė do tė pranojnė se unė jam Zoti.

16

Ky ėshtė njė vajtim qė do tė ngrenė pėr tė, do ta ngrenė pėr bijat e kombeve; do ta ngrenė pėr Egjiptin dhe gjithė turmat e tij", thotė Zoti, Zoti.

17

Vitin e dymbėdhjetė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit, ndodhi qė fjala e Zotit mu drejtua, duke thėnė:

18

"Bir njeriu, merrja njė vajtimi pėr turmėn e Egjiptit dhe zbrite nė thellėsinė e tokės, atė dhe bijat e kombeve tė famshėm, qė bashkė me ata zbresin nė gropė.

19

Vallė kujt ia kalon nga bukuria? Zbrit dhe zėr vend midis atyre qė nuk janė rrethprerė.

20

Ata do tė bien nė mes tė atyre qė janė vrarė nga shpata. Ai i ėshtė dorėzuar shpatės; e tėrheqin me gjithė turmat e tij.

21

Trimat mė tė fortė, bashkė me ata qė e ndihmonin, do t`i flasin nė mes tė Sheolit: "Kanė zbritur dhe kanė zėnė vend bashkė me ata qė nuk janė rrethprerė, bashkė me ata qė i ka shpuar shpata?".

22

Atje ėshtė Asiria me gjithė turmėn e saj, me varret e saj pėrreth; janė tė gjithė tė vrarė, tė rėnė nga shpata.

23

Varret e tyre janė vendosur nė thellėsinė e gropės dhe turma e saj ėshtė rreth varrit tė tij; tė gjithė janė tė vrarė nga shpata, ata qė pėrhapin tmerrin mbi dheun e tė gjallėve.

24

Atje ėshtė Elami me gjithė turmėn e tij rreth varrit tė tij; janė tė gjithė tė vrarė, tė rrėzuar nga shpata, qė kanė zbritur pa u rrethprerė nė thellėsi tė tokės, ata qė pėrhapnin tmerr mbi dheun e tė gjallėve; tani ata mbajnė turpin e tyre me ata qė zbresin nė gropė.

25

Kanė vėnė shtratin e tij nė mes tė tė vrarėve me gjithė turmėn e tij, me varret e tyre rreth tij; tė gjithė nuk janė rrethprerė, janė shpuar nga shpata, sepse kishin pėrhapur tmerrin mbi dheun e tė gjallėve; por tani e mbajnė turpin e tyre me ata qė zbresin nė gropė; janė vendosur nė mes tė tė vrarėve.

26

Atje ėshtė Mesheku, Tubali, dhe tėrė turma e tyre, me varret e tyre rreth tij; tė gjithė nuk janė rrethprerė, janė shpuar nga shpata, sepse pėrhapin tmerrin mbi dheun e tė gjallėve.

27

Nuk rrijnė me heronjtė e rėnė tė atyre qė nuk janė rrethprerė, qė kanė zbritur nė Sheol me armėt e tyre tė luftės dhe qė shpatat e tyre janė vėnė nėn kokat e tyre; por ndėshkimi i paudhėsive tė tyre do t`u ngjitet kockave tė tyre, megjithėse tmerri i kėtyre trimave ishte i madh mbi dheun e tė gjallėve.

28

Po, ti do tė copėtohesh nė mes tė atyre qė nuk janė rrethprerė dhe do tė qėndrosh bashkė me ata qė janė shpuar nga shpata.

29

Atje ėshtė Edomi, me tė gjithė mbretėrit e tij dhe me tė tėrė princat e tij, tė cilėt, megjithė trimėrinė e tyre, janė vendosur bashkė me ata qė janė shpuar nga shpata. Edhe kėta rrinė bashkė me ata qė nuk janė rrethprerė dhe me ata qė zbresin nė gropė.

30

Atje janė tėrė princat e veriut dhe tėrė Sidonasit qė kanė zbritur bashkė me ata qė janė shpuar tė hutuar pėr shkak tė tmerrit qė u kallnin me fuqitė e tyre. Qėndrojnė tė parrethprerė bashkė me ata qė janė shpuar nga shpata dhe mbajnė turpin e tyre bashkė me ata qė zbresin nė gropė.

31

Faraoni do t`i shohė dhe do tė ngushėllohet pėr tė gjithė turmėn e tij; Faraoni dhe tėrė ushtria e tij do tė shpohen nga shpata", thotė Zoti, Zoti.

32

"Ndonėse e lashė tė pėrhapė tmerrin e tij mbi dheun e tė gjallėve, Faraoni me gjithė turmėn e tij, do tė vihet tė qėndrojė nė mes tė atyre qė nuk janė rrethprerė, me ata qė janė shpuar nga shpata", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 33