Bibla Shqip

Ezekieli 34

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 35

1

Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

2

"Bir njeriu, kthe fytyrėn tėnde nga mali Seir dhe profetizo kundėr tij,

3

dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o mal i Seirit. Do ta shtrij dorėn time kundėr teje dhe do tė tė kthej nė njė mjerim dhe nė njė shkreti.

4

Do t`i kthej qytetet e tua nė gėrmadha dhe ti do tė bėhesh njė shkreti. Atėherė do tė pranosh qė unė jam Zoti.

5

Sepse ti ke patur njė armiqėsi tė vjetėr dhe i ke dorėzuar bijtė e Izraelit nė mėshirė tė shpatės nė kohėn e fatkeqėsisė sė tyre, kur paudhėsia e tyre kishte arritur kulmin.

6

Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "tė ruaj pėr gjak dhe gjaku do tė tė ndjekė; duke qenė se nuk e ke urryer gjakun, gjaku do tė tė ndjekė.

7

Kėshtu do ta katandis malin Seir nė njė mjerim dhe nė njė shkreti dhe do tė shfaros ata qė shkojnė dhe qė vijnė.

8

Do t`i mbush malet e tij me tė vrarėt e tij; nė tė gjitha kodrat e tua, nė luginat e tua dhe nė tė gjitha pėrroskat e tua do tė bien tė vrarėt nga shpata.

9

Do tė tė katandis nė njė shkreti pėrjetė dhe qytetet e tua nuk do tė banohen mė; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti.

10

Sepse ke thėnė: "Kėta dy kombe dhe kėto dy vende do tė jenė tė mitė; ne do t`i zotėrojmė", megjithėse aty ishte Zoti,

11

ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė do tė veproj me po atė zemėrimin tėnd dhe me xhelozinė qė ke treguar nė urrejtjen tėnde kundėr tyre dhe do tė bėhem i njohur nė mes tyre kur tė tė gjykoj.

12

Ti atėherė do tė pranosh qė unė, Zoti, kam dėgjuar tė gjitha fyerjet qė ke shqiptuar kundėr maleve tė Izraelit, duke thėnė: "Janė tė shkretuar; na janė dhėnė neve pėr ti gllabėruar".

13

Me gojėn tuaj jeni mburrur kundėr meje dhe i keni shumuar fjalėt tuaja kundėr meje, kam dėgjuar ēdo gjė".

14

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kur gjithė toka do tė gėzohet, unė do tė tė katandis nė shkreti.

15

Me qenė se u gėzove qė trashėgimia e shtėpisė sė Izraelit ishte katandisur nė shkreti, unė do tė veproj kėshtu me ty: do tė bėhesh i shkretė, o mal i Seirit, madje edhe tėrė Edomi. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

Ezekieli 36