Bibla Shqip

Ezekieli 38

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 39

1

"Ti, bir njeriu, profetizo kundėr Gogut dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o princ i Roshit, i Meshekut dhe i Tubalit.

2

Unė do tė tė bėj tė kthehesh prapa, do tė tė josh, do tė tė bėj tė ngjitesh nė pjesėt e skajshme tė veriut dhe do tė tė ēoj nė malet e Izraelit.

3

Do ta shkund harkun nga dora jote e majtė dhe do tė bėj qė tė tė bien shigjetat nga dora e djathtė.

4

Do tė rrėzohesh mbi malet e Izraelit, ti me gjithė ushtrinė tėnde dhe me popujt qė janė me ty; do tė bėj qė tė tė hanė shpendėt grabitqarė, shpendėt e ēfardo lloji dhe kafshėt e fushės.

5

Do tė rrėzohesh nė fushė tė hapur, sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti.

6

"Dhe do tė dėrgoj zjarr mbi Magogun dhe mbi ata qė jetojnė tė sigurt nė ishuj, dhe do tė pranojnė qė unė jam Zoti.

7

Kėshtu do ta bėj tė njohur emrin tim tė shenjtė nė mes tė popullit tim tė Izraelit dhe nuk do tė lejoj mė tė pėrdhoset emri im i shenjtė, dhe kombet do tė pranojnė qė unė jam Zoti, i Shenjti nė Izrael.

8

Ja, kjo do tė ndodhė dhe do tė kryhet", thotė Zoti, Zoti; "kjo ėshtė dita pėr tė cilėn kam folur.

9

Atėherė banorėt e qyteteve tė Izraelit do tė dalin, do t`i vėnė zjarrin dhe do tė djegin armėt, mburojat e mėdha dhe tė vogla, topuzet dhe ushtat dhe me to do tė bėjnė zjarr shtatė vjet.

10

Nuk do t`u duhet tė marrin dru nė fushė dhe as tė presin nė pyll, sepse do tė bėjnė zjarr me ato armė; kėshtu do tė zhveshin ata qė i zhvishnin dhe do tė plaēkitin ata qė i plaēkitnin", thotė Zoti, Zoti.

11

"Atė ditė do tė ndodhė qė do ti jap Gogut, atje nė Izrael njė vend pėr varrim, luginėn e Abarimit, nė lindje tė detit; ai do t`u zėrė kalimin shtegtarėve, sepse aty do tė varroset Gogu me gjithė turmėn e tij; dhe ai vend do tė quhet Lugina e Hamon-Gogut.

12

Shtėpia e Izraelit, pėr tė pastruar vendin, do tė pėrdorė shtatė muaj tė plota pėr t`i varrosur.

13

Do t`i varrosė gjithė populli i vendit, dhe ata do tė fitojnė nam ditėn nė tė cilėn unė do tė pėrlėvdohem", thotė Zoti, Zoti.

14

"Do tė zgjedhin disa burra qė do tė pėrshkojnė pa pushim vendin pėr tė varrosur, me ndihmėn e shtegtarėve, trupat e atyre qė kanė mbetur mbi faqen e dheut, pėr ta pastruar; kur tė kalojnė shtatė muajt do tė bėjnė kėtė kėrkim.

15

Kushdo qė do tė pėrshkojė vendin, kur tė shohė njė kockė njeriu, do t`i vėrė afėr njė shenjė treguese deri sa varrmihėsit nuk do ta varrosin nė Luginėn e Hamon-Gogut.

16

Hamonahu do tė jetė gjithashtu emri i njė qyteti. Kėshtu do ta pastrojnė vendin.

17

Sa pėr ty, bir njeriu", kėshtu thotė Zoti, Zoti: "U thuaj zogjve tė ēdo lloji dhe tė gjitha kafshėve tė fushave: Mblidhuni dhe ejani. Grumbullohuni nga ēdo anė nė vendin e masakrės qė unė do tė kryej pėr ju, njė masakėr tė madhe nė malet e Izraelit, qė tė hani mish dhe tė pini gjak.

18

Do tė hani mish njerėzish tė fuqishėm dhe do tė pini gjak princash tė dheut: sikur tė ishin tė gjithė desh, qengja, cjep dhe dema tė majmur nė Bashan.

19

Do tė hani dhjamė sa tė ngopeni dhe do tė pini gjak sa tė deheni, nga flijimi qė kam flijuar pėr ju.

20

Nė tryezėn time ju do tė ngopeni me kuaj dhe kalorės, me njerėz tė fuqishėm dhe me luftėtarė tė ēdo lloji", thotė Zoti, Zoti.

21

"Do tė shfaq lavdinė time midis kombeve dhe tėrė kombet do tė shohin gjykimin tim qė kam zbatuar dhe dorėn time qė kam vėnė mbi ta.

22

Kėshtu qė nga ajo ditė e tutje shtėpia e Izraelit do tė pranojė qė unė jam Zoti, Perėndia i tij;

23

dhe kombet do tė pranojnė qė pėr shkak tė paudhėsisė sė tij shtėpia e Izraelit shkon nė robėri, sepse ishte treguar e pabesė me mua; prandaj u`a fsheha atyre fytyrėn time, i dhashė nė dorė tė armiqve tė tyre dhe ata ranė tė gjithė nga shpata.

24

I trajtova sipas papastėrtisė sė tyre dhe sipas shkeljeve tė tyre dhe ua fsheha atyre fytyrėn time".

25

Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Tani do ta kthej Jakobin nga robėria, do tė mė vijė keq pėr tėrė shtėpinė e Izraelit dhe do tė jem xheloz pėr emrin tim tė shenjtė,

26

mbasi ata kanė bartur turpin e tyre dhe ndėshkimi pėr tė gjitha pabesitė qė kanė kryer kundėr meje, ndėrsa banonin tė sigurtė nė vendin e tyre dhe askush nuk i trembte.

27

Kur t`i ēoj pėrsėri nga popujt dhe kur t`i mbledh nga vendet e armiqve tė tyre dhe tė shenjtėrohem te ata nė sytė e shumė kombeve,

28

ata do tė pranojnė qė unė jam Zoti, Perėndia i tyre, qė i ēoi nė robėri midis kombeve, por qė i ka mbledhur gjithashtu nė vendin e tyre, duke mos lėnė jashtė asnjė prej tyre.

29

Nuk do t`ua fsheh mė fytyrėn time, sepse do ta pėrhap Frymėn time mbi shtėpinė e Izraelit", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 40