Bibla Shqip

Ezekieli 40

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 41

1

Pastaj mė ēoi nė shenjtėrore dhe mati shtyllat; gjashtė kubitė gjėrėsi nga njė anė dhe gjashtė kubitė gjerėsi nga ana tjetėr, ashtu siē ishte gjerėsia e tabernakullit.

2

Gjerėsia e hyrjes ishte dhjetė kubitė dhe muret anėsore tė hyrjes pesė kubitė nga njė anė dhe pesė kubitė nga ana tjetėr. Mati gjatėsinė e shenjtėrores: dyzet kubitė, dhe gjerėsinė e tij njėzet kubitė.

3

Pastaj hyri brenda dhe mati mbajtėset e portės: dy kubitė; porta ishte gjashtė kubitė dhe gjerėsia e saj shtatė kubitė.

4

Mati gjatėsinė e saj: njėzet kubitė, dhe gjerėsinė e saj pėrpara shenjtėrores, njėzet kubitė; pastaj mė tha: "Ky ėshtė vend shumė i shenjtė".

5

Pastaj mati murin e tempullit: gjashtė kubitė; ndėrsa gjerėsia e ēdo dhome anėsore rreth e rrotull tempullit ishte katėr kubitė.

6

Dhomat anėsore ishin me tre kate, njėra mbi tjetrėn, tridhjetė dhoma pėr kat; ato mbėshteteshin mbi disa dalje tė murit tė tempullit, tė bėra rreth e qark pėr dhomat anėsore; kėshtu ishin ngjitur por nuk mbėshteteshin mbi murin e tempullit.

7

Madhėsia e dhomave anėsore rritej dora dorės qė kalohej nga njė kat nė tjetrin, sepse daljet e strukturės sė murit tė tempullit vinin si shkallare rreth e qark tempullit; prandaj madhėsia e strukturės sė tempullit rritej dora dorės qė ngjiteshe nga kati i poshtėm nė tė lartin dhe duke kaluar nėpėr atė tė mesit.

8

Pashė gjithashtu rreth tempullit njė lartėsim; themelet e dhomave anėsore ishin sa njė kallam i tėrė prej gjashtė kubitėsh.

9

Gjerėsia e murit tė jashtėm tė dhomave anėsore ishte pesė kubitė; hapėsira e lėnė e lirė ndėrmjet dhomave anėsore qė i pėrkisnin tempullit

10

dhe dhomat e jashtme ishte njėzet kubitė rreth e qark tempullit.

11

Portat e dhomave anėsore shikonin nga hapėsira e lirė: njė portė nga veriu dhe tjetra nga jugu; gjerėsia e hapėsirės sė lirė ishte pesė kubitė rreth e qark.

12

Ndėrtimi qė ndodhej pėrballė hapėsirės boshe nga ana e perėndimit kishte njė gjerėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh; muri i ndėrtimit ishte i trashė pesė kubitė rreth e qark dhe i gjatė nėntėdhjetė kubitė.

13

Pastaj mati tempullin, qė kishte njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh. Hapėsira boshe, konstruksioni dhe muret e tij kishin gjithashtu njėqind kubitė gjatėsi.

14

Gjerėsia e fasadės sė tempullit dhe hapėsira boshe nga ana lindore ishin njėqind kubitė.

15

Mati gjatėsinė e ndėrtimit pėrpara hapėsirės boshe tė konstruksionit, nė pjesėn e pasme tė tij, me gjithė galeritė nga njė anė dhe nga ana tjetėr: njėqind kubitė. Kėshtu mati pjesėn e brendėshme tė shenjtėrores dhe atriumet e oborrit.

16

Pragjet, dritaret me kanata dhe galeritė rreth e rrotull tri kateve pėrballė pragjeve ishin mbuluar me dru rreth e qark, nga dyshemeja deri te dritaret (dritaret ishin tė mbuluara),

17

deri mbi portėn, nė pjesėn e brendėshme dhe tė jashtme tė tij tė tempullit pėrqark, brenda dhe jashtė, me pėrmasa tė pėrpikta.

18

Ishin riprodhuar kerubinė dhe palma, njė palmė midis kerubinit dhe kerubinit; ēdo kerubin kishte dy fytyra:

19

fytyra e njeriut ishte e kthyer drejt njė palme nga njė anė, dhe fytyra e luanit ishte e kthyer drejt palmės tjetėr nga ana tjetėr. Ishin riprodhuar rreth a qark tempullit.

20

Nga dyshemeja deri pėrmbi portėn dhe mbi murin e shenjtėrores ishin riprodhuar kerubinė dhe palma.

21

Shtalkėt e shenjtėrores ishin katrorė, po kėshtu fasada e vendit tė shenjtė; pamja e njerės ishte si pamja e tjetrės.

22

Altari ishte prej druri, i lartė tre kubitė dhe i gjatė dy kubitė; qoshet e tij, gjatėsia dhe faqet e tij ishin prej druri. Burri mė tha: "Kjo ėshtė tryeza qė rri para Zotit".

23

Shenjtėrorja dhe vendi i shenjtė kishin dy porta.

24

Ēdo portė kishte dy kanate, dy kanate qė mblidheshin dysh: dy kanate pėr njė portė dhe dy kanate pėr tjetrėn.

25

Mbi to, mbi portat e shenjtėrores, ishin gdhendur kerubinė dhe palma, si ata qė ishin gdhendur mbi mure. Mbi fasadėn e atriumit, nga jashtė, kishte njė strehore prej druri.

26

Kishte dritare me grilje dhe palma nga tė dy anėt, mbi muret anėsorė tė atriumit dhe mbi dhomat anėsore tė tempullit dhe mbi strehoret.

Ezekieli 42