Bibla Shqip

Ezekieli 41

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 42

1

Pastaj mė nxori nė oborrin e jashtėm nga ana e veriut dhe mė ēoi nė dhomat qė ndodheshin pėrballė hapėsirės boshe dhe pėrballė ndėrtimit nė drejtim tė veriut.

2

Konstruksioni i fasadės drejt veriut kishte njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh dhe njė gjėrėsi prej pesėdhjetė kubitėsh.

3

Pėrballė oborrit tė brendshėm prej njėzet kubitėsh dhe pėrballė kalldrėmit tė oborrit tė jashtėm kishte njė galeri mbi tjetrėn me tre kate.

4

Pėrpara dhomave kishte njė kalim tė brendshėm, qė ishte i gjerė dhjetė kubitė dhe i gjatė njėqind kubitė; portat e tyre shikonin nga veriu.

5

Dhomat e sipėrme ishin mė tė ngushta, sepse galeritė zinin mė tepėr hapėsirė se galeritė e poshtme dhe tė ndėrmjetme tė ndėrtimit.

6

Duke qenė se ishin me tre kate dhe nuk kishin shtylla si shtyllat e oborreve prandaj nga toka dhomat e sipėrme ishin mė tė ngushta se ato tė poshtme dhe tė ndėrmjetme.

7

Muri i jashtėm, paralel me dhomat nga ana e oborrit tė jashtėm, ballė dhomave, kishte njė gjatėsi prej pesėdhejtė kubitėsh;

8

nė fakt gjatėsia e dhomave nga ana e oborrit tė jashtėm ishte pesėdhjetė kubitė, ndėrsa nga ana e faqes sė shenjtėrores ishte njėqind kubitė.

9

Poshtė kėtyre dhomave kishte njė hyrje nga ana e lindjes, pėr atė qė hynte nė to nga oborri i jashtėm.

10

Nė murin e gjerė tė oborrit nė drejtim tė lindjes, pėrballė hapėsirės boshe dhe pėrballė ndėrtimitit, kishte dhoma.

11

Pėrpara tyre kishte njė kalim tė ngjashėm me atė tė dhomave qė ishin nga ana e veriut; ato kishin po atė gjatėsi e gjerėsi, me tė gjitha daljet dhe portat qė ndiqnin tė njėjtat kritere.

12

Nė pėrputhje me portat e dhomave qė ishin nga jugu, kishte njė portė nė krye tė kalimit pikėrisht pėrpara murit nė drejtim tė lindjes.

13

Ai mė tha: "Dhomat nga veriu dhe dhomat nga jugu qė ndodhen pėrballė hapėsirės boshe janė dhoma tė shenjta, ku priftėrinjtė qė i afrohen Zotit do tė hanė gjėrat shumė tė shenjta; atje do tė depozitojnė gjėrat shumė tė shenjta, domethėnė blatimet e ushqimit dhe blatimet pėr mėkatin dhe pėr shkeljen, sepse ai vend ėshtė i shenjtė.

14

Kur priftėrinjtė tė kenė hyrė, nuk do tė dalin mė nga vendi i shenjtė nė oborrin e jashtėm, por do tė vendojnė aty rrobat e tyre me tė cilat kryejnė shėrbimin, sepse janė tė shenjta; do tė veshin rroba tė tjera dhe kėshtu do tė mund t`i afrohen asaj qė i pėrket popullit".

15

Mbasi mbaroi sė maturi pjesėn e brendshme tė tempullit, mė nxori nga porta qė shikonte nga lindja dhe mati pjesėn e rrethuar rreth e qark.

16

Mati anėn lindore me kallamin matės: pesėqind kubitė me kallamin matės rreth e qark.

17

Mati anėn veriore: pesėqind kubitė me kallamin pėr matės rreth e qark,

18

Mati anėn jugore me kallamin matės: pesėqind kubitė.

19

U kthye nga ana perėndore dhe mati: pesėqind kubitė me kallamin matės.

20

Mati sipėrfaqen nga tė katėr anėt: kishte rreth e qark njė mur qė ishte i gjatė pesėqind kubitė dhe i gjėrė pesėqind kubitė, pėr tė ndarė vendin e shenjtė nga ai profan.

Ezekieli 43