Bibla Shqip

Ezekieli 42

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 43

1

Pastaj mė ēoi te porta, te porta qė shikon nga lindja.

2

Dhe ja, lavdia e Perėndisė tė Izraelit vinte nga lindja. Zėri i tij ishte si zhurma e shumė ujėrave dhe toka shkėlqente nga lavdia e tij.

3

Vegimi qė pashė nė dukje ishte i ngjashėm me vegimin qė pata kur shkova pėr tė shkatėrruar qytetin, vegimi ishte i ngjashėm me vegimet qė pata pranė lumit Kebar; unė rashė me fytyrė.

4

Dhe lavdia e Zotit hyri nė tempull nga porta qė shikon nga lindja.

5

Pastaj Fryma mė ngriti lart dhe mė ēoi nė oborrin e brendshėm; dhe ja, lavdia e Zotit mbushte tempullin.

6

Atėherė dėgjova dikė qė mė fliste nga tempulli, ndėrsa njė burrė rrinte mė kėmbė pranė meje;

7

dhe ai mė tha: "Bir njeriu, ky ėshtė vendi i fronit tim dhe vendi ku vė kėmbėt e mia, ku do tė banoj nė mes tė bijve tė Izraelit pėrjetė. Dhe shtėpia e Izraelit nuk do ta ndotė mė emrin tim tė shenjtė,

8

duke vėnė pragun e tyre afėr pragut tim dhe shtalkat e tyre afėr shtalkave tė mia duke pasur vetėm njė ndarėse midis meje dhe atyre, duke e ndotur kėshtu emrin tim tė shenjtė me veprimet e neveritshme qė kryenin; prandaj nė zemėrimin tim i shkatėrrova.

9

Tani do tė largojnė nga unė kurvėrimet e tyre dhe kufomat e mbretėrve tė tyre, dhe unė do tė banoj nė mes tė tyre pėrjetė.

10

Ti, bir njeriu, pėrshkruaja tempullin shtėpisė sė Izraelit, qė tė kenė turp pėr paudhėsinė e tyre. Le tė masin pėrmasat e tij,

11

dhe, nė se kanė turp pėr tė gjitha ato qė kanė bėrė, ti u bėj tė njohur atyre modelin e tempullit dhe vendosjen e tij, daljet e tij dhe hyrjet e tij, gjithė modelin e tij dhe tė gjithė statutet e tij, gjithė format e tij dhe tė gjitha ligjet e tij; vėri tė shkruara para syve tė tyre me qėllim qė tė shikojnė tėrė modelin e tij, tėrė statutet e tij dhe t`i zbatojnė nė praktikė.

12

Ky ėshtė ligji i tempullit. Gjithė territori qė ėshtė rreth majės sė malit do tė jetė shumė i shenjtė. Ja, ky ėshtė ligji i tempullit.

13

Kėto janė pėrmasat e altarit nė kubitė (kubiti ėshtė njė kubit plus njė pėllėmbė): baza ka njė kubit lartėsi dhe njė kubit largėsi, me njė buzė prej njė pėllėmbė nė gjithė gjatėsinė. Kjo ėshtė lartėsia e altarit;

14

nga baza nė tokė deri nė platformėn e poshtme ka dy kubitė; platforma ėshtė njė kubit e gjėrė; nga plaftorma mė e vogėl deri nė platformėn mė tė madhe ka katėr kubitė; platforma ėshtė njė kubit e gjėrė.

15

Vatra e altarit ėshtė katėr kubitė e lartė, dhe nga vatra e altarit ngrihen katėr brirė.

16

Vatra e altarit ėshtė e gjatė dymbėdhjetė kubitė dhe e gjėrė dymbėdhjetė kubitė, domethėnė njė katror i pėrsosur.

17

Platforma e sipėrme nė tė katėr anėt e saj ėshtė e gjatė katėrmbėdhjetė kubitė dhe po aq e gjėrė, me njė buzė rreth e qark prej gjysmė kubiti; shkallaret e veta shikojnė nga lindja".

18

Pastaj mė tha: "Bir njeriu, kėshtu thotė Zoti, Zoti: Kėto janė statutet pėr altarin kur tė ndėrtohet pėr tė ofruar olokaustet dhe pėr ta spėrkatur sipėr me gjak.

19

Priftėrinjtė levitikė qė vjnė nga fisi i Tsadokut, tė cilėt mė afrohen pėr tė mė shėrbyer", thotė Zoti, Zoti, "ti do t`u japėsh njė dem tė ri pėr flijimin e mėkatit.

20

Do tė marrėsh pak gjak prej tij dhe do ta vėsh mbi katėr brirėt e altarit, mbi katėr qoshet e platformės dhe rreth e qark buzės; kėshtu do ta pastrosh dhe do tė kryesh shlyerjen pėr tė.

21

Pastaj do tė marrėsh demin e ri tė flijimit tė mėkatit dhe do ta djegėsh nė njė vend tė caktuar tė tempullit, jashtė shenjtėrores.

22

Ditėn e dytė do tė ofrosh si flijim pėr mėkatin njė cjap pa tė meta dhe me tė do tė pastrohet altari siē u pastrua me demin e ri.

23

Me tė pėrfunduar pastrimin e tij, do tė ofrosh njė dem tė ri pa tė meta dhe njė dash tė kopesė pa tė meta.

24

Do t`i paraqesėsh pėrpara Zotit, dhe priftėrinjtė do tė hedhin mbi ta kripė dhe do t`ia ofrojnė si olokaust Zotit.

25

Shtatė ditė do tė ofrosh njė cjap si flijim pėr mėkatin; do tė ofrosh gjithashtu njė dem tė ri dhe njė dash tė kopesė, tė dy pa tė meta.

26

Shtatė ditė do tė bėhet shlyerja pėr altarin, do tė pastrohet dhe do tė shenjtėrohet.

27

Me tė mbaruar kėto ditė, nga dita e tetė e tutje priftėrinjtė do tė ofrojnė mbi altar olokaustet tuaja dhe flijimet tuaja tė falenderimit, dhe unė do t`ju pėlqej", thotė Zoti, Zoti.

Ezekieli 44