Bibla Shqip

Ezekieli 44

Ezekieli

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 45

1

"Kur ta ndani me short vendin nė trashėgimi, ju do tė vini mėnjanė, si ofertė pėr Zotin, njė pjesė tė shenjtė tė vendit, tė gjatė njėzet e pesėmijė kubitė dhe tė gjėrė dhjetėmijė; do tė jetė e shenjtė nė tė gjithė shtrirjen e saj.

2

Nga ajo do tė merrni pėr shenjtėroren njė katror me pėrmasa pesėqind herė pesėqind kubitė, me njė hapėsirė tė lirė rreth e qark prej pesėdhjetė kubitėsh.

3

Nė kėtė shtrirje do tė matėsh njė siperfaqe me njė gjatėsi prej njėzet e pesėmijė kubitė dhe njė gjerėsi prej dhjetėmijė kubitė; brenda asaj do tė jetė shenjtėrorja, vendi shumė i shenjtė.

4

Do tė jetė pjesa e shenjtė e vendit e caktuar pėr priftėrinjtė, ministrat e shenjtėrores, qė i afrohen Zotit pėr t`i shėrbyer; do tė jetė njė vend pėr shtėpitė e tyre dhe njė vend i shenjtė pėr shenjtėroren.

5

Njė sipėrfaqe e gjatė njėzet e pesėmijė kubitė dhe e gjerė dhjetėmijė kubitė do t`u pėrkasė Levitėve qė kryejnė shėrbime nė tempull; ata do tė kenė pronėsinė e njėzet dhomave.

6

Si pronė tė qytetit do tė caktoni njė sipėrfaqe prej pesėmijė kubitėsh tė gjerė dhe njėzet e pesėmijė kubitėsh tė gjatė pėrbri pjesės sė caktuar pėr shenjtėrore; ajo do t`i pėrkasė tėrė shtėpisė sė Izraelit".

7

Princit pėrkundrazi do t`i jepet njė sipėrfaqe kėtej dhe matanė pjesės sė shenjtė dhe pronės sė qytetit, pėrballė pjesės sė shenjtė tė ofruar dhe pėrballė pronės sė qytetit, qė shtrihet nga ana e perėndimit drejt perėndimit dhe nga ana lindore drejt lindjes, me njė gjatėsi tė barabartė me njerėn pjesė qė u ėshtė dhėnė fiseve, nga kufiri perėndimor nė kufirin lindor.

8

Kjo pjesė e vendit do tė jetė pronė e tij nė Izrael; princat e mi nuk do ta shtypin mė popullin tim, por do t`i japin kusurin e vendit shtėpisė sė Izraelit sipas fiseve tė tij".

9

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Mjaft mė, o princa tė Izraelit! Lini mėnjanė dhunėn dhe grabitjet, zbatoni ndershmėrinė dhe drejtėsinė, hiqni dorė nga tė zhveshurit e popullit tim", thotė Zoti, Zoti.

10

"Kini kandare tė sakta, efa tė saktė dhe bato tė saktė.

11

Efa dhe batoja do tė kenė po atė kapacitet, dhe kėshtu batoja do tė ketė tė dhjetėn pjesė tė njė homeri dhe efa tė dhjetėn pjesė tė njė homeri; kapaciteti i tyre do tė rregullohet nga homeri.

12

Sikli do tė jetė njėzet geresh; njėzet sikle, njėzetepesė sikle dhe pesėmbėdhjetė sikle do tė jetė mina juaj.

13

Kjo ėshtė oferta qė do tė merrni: njė tė gjashtėn e njė efe nga njė homer gruri, dhe njė tė gjashtėn e njė efe nga njė homer elbi.

14

Kjo ėshtė norma e vajit (domethėnė bato e vajit), dhe njė e dhjeta e batos nga ēdo kor; njė kor ėshtė njė homer ose dhjetė bate, sepse dhjetė bate bėjnė njė homer.

15

Nga kopeja do tė merret njė dele pėr ēdo dyqind krerė nga kullotat e tė pasura tė Izraelit, dhe kjo do tė shėrbejė pėr blatime tė ushqimit, pėr olokaustet dhe pėr flijimet e falenderimit pėr tė bėrė shlyerjen pėr ato", thotė Zoti, Zoti.

16

"Tėrė populli i vendit do tė jetė i detyruar ta bėjė kėtė ofertė pėr princin e Izraelit.

17

Pėrkundrazi do tė jetė detyrė e princit tė sigurojė olokaustet, blatimet e ushqimit dhe libacionet pėr festat, pėr hėnat e reja, pėr tė shtunat dhe pėr tė gjitha solemnitetet e shtėpisė sė Izraelit; ai do tė sigurojė flijimin pėr mėkatin, blatimin e ushqimit, olokaustin dhe flijimet e falenderimit pėr tė bėrė shlyerjen pėr shtėpinė e Izraelit".

18

Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Muajin e parė, ditėn e parė tė muajit, do tė marrėsh njė dem tė ri pa tė meta dhe do tė pastrosh shenjtėroren.

19

Prifti do tė marrė pak gjak nga flijimi pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi shtalkat e portės sė shtėpisė, mbi katėr qoshet e platformave tė altarit dhe mbi shtalkat e portės sė oborrit tė brendshėm.

20

Do tė veprosh nė tė njėjtėn mėnyrė ditėn e shtatė tė muajit pėr atė qė ka mėkatuar pėr nga mosdija dhe pėr naivin; kėshtu do tė kryeni shlyerjen pėr tempullin.

21

Muajin e parė, ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit pėr ju do tė jetė Pashkė, njė festė shtatė ditėshe; do tė hahet bukė pa maja.

22

Atė ditė princi do tė ofrojė, pėr vete dhe pėr tėrė popullin e vendit, njė dem si flijim pėr mėkatin.

23

Nė shtatė ditėt e festės do t`i ofrojė si olokaust Zotit shtatė dema dhe shtatė deshė pa tė meta, ēdo ditė pėr shtatė ditė me radhė, dhe njė kec nė ditė si flijim pėr mėkatin.

24

Do tė ofrojė gjithashtu njė efa blatim ushqimor pėr ēdo dem dhe njė efa ēdo dash, bashkė me njė hin vaji pėr ēdo efa.

25

Nė muajin e shtatė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit, nė festė, ai do tė ofrojė po ato gjėra pėr flijimin pėr mėkatin, pėr olokaustin pėr blatimin e ushqimit dhe pėr vajin".

Ezekieli 46